Latvijas Nacionālais mākslas muzejs laidis klajā izstādes “Rīgas mākslinieku grupa – 100” katalogu
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar izdevniecību “Neputns” laidis klajā bilingvālu izstādes “Rīgas mākslinieku grupa – 100” katalogu.

Rīgas mākslinieku grupa nodibinājās 1920. gada ziemā, pirmo izstādi sarīkoja martā Vilhelma Purvīša vadītajā Rīgas pilsētas mākslas muzejā, bet beidza pastāvēt 1940. gadā. Grupas simtgadei veltītā glezniecības, zīmējumu un tēlniecības izstāde, kura no š. g. 11. septembra līdz 2022. gada 2. janvārim ir skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Lielajā zālē, aptver periodu no Pirmā pasaules kara līdz pat 20. gadsimta vidum.

 

Papildinot ekspozīciju, izdevums dod ieskatu astoņpadsmit grupas biedru – Jāzepa Grosvalda, Jēkaba Kazaka, Aleksandras Beļcovas, Jāņa Cielava, Ģederta Eliasa, Jāņa Liepiņa, Eduarda Lindberga, Emīla Meldera, Martas Skulmes, Oto Skulmes, Ugas Skulmes, Niklāva Strunkes, Romana Sutas, Leo Svempa, Erasta Šveica, Valdemāra Tones, Konrāda Ubāna un Sigismunda Vidberga – daiļradē. Katalogu sastāda ievads, darbu saraksts ar īsām autoru biogrāfijām un vairāk nekā 150 attēli, kas iedalīti trīs nodaļās.

 

Nodaļa “No “Zaļās puķes” līdz pirmajai izstādei. 1915–1920” atklāj jauno mākslinieku pirmos modernisma eksperimentus, “Novatorisko meklējumu līkloči. 1920–1930” – aizraušanos ar kubismu, fovismu un jauno lietišķību, bet “Spilgtākā parādība Latvijas mākslā. 1930–1940” atspoguļo radošo briedumu, kad, pēc mākslas zinātnieka Borisa Vipera domām, “nepārspīlējot varam teikt, ka modernās latvju mākslas pēdējais vārds vispārliecinošāk un vispilnīgāk skan Rīgas grupas izstādēs”.

 

Kataloga sastādītāja un autore ir Dace Lamberga, maketa dizainere – Anta Pence, tekstus angļu valodā tulkojis Valdis Bērziņš, redaktores – Laima Slava, Antra Bula un Iveta Boiko. Grāmata izdota latviešu un angļu valodā, tās apjoms – 288 lappuses, iespiesta “Jelgavas tipogrāfijā”.

 

Izdevums tapis ar Kultūras ministrijas atbalstu Latvijas valsts simtgades programmā.

 

Lai katalogu saņemtu kā sūtījumu, aizpildiet rēķina pieprasījuma formu (cena – 15,00 EUR). Pēc pieprasījuma saņemšanas ar Jums sazināsies muzeja darbinieks.

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes