Par muzeju

Kopš 2016. gada 4. maija Latvijas Nacionālais mākslas muzejs pēc 3 gadus ilgušas restaurācijas un rekonstrukcijas ir atvērts apmeklētājiem.

Muzeja atklāšana

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atjaunotās ēkas atklāšana 2016. gada 4. maijā bija vērienīgs valsts mēroga notikums. Rekonstrukcija, kuras laikā muzeja ēka tika restaurēta, pārbūvēta un paplašināta, ir radījusi jaunas publiskās telpas, atjaunojusi muzeja vēsturiskās arhitektūras vērtības, kā arī nodrošinājusi pieejamību plašākai sabiedrības auditorijai.

2016. gadā, esot atvērtam tikai 8 mēnešus, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir kļuvis par apmeklētāko muzeju Latvijā. Muzeja apmeklējums sasniedzis vairāk nekā ceturtdaļmiljonu - 262 321, krietni pārsniedzot iepriekš plānoto - 100 000. Aptuveni 30 % muzeja apmeklētāju ir tūristi. Pēdējā gada laikā īpaši audzis ir ģimeņu, kā arī skolēnu apmeklējums.

 

Neilgi pēc atklāšanas 2016. gada maijā, atjaunotajam Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (autori: "Processoffice" UAB, Andrius Skiezgelas Architecture, SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa) tika piešķirta Latvijas Arhitektūras Lielā gada balva. "Paplašinātā senā ēka ir padarīta mūsdienīga, atdzīvinot tās sen aizmirstos elementus un vienlaikus saglabājot tās vēsturisko kodolu. Bēniņu un tehniskā pagraba telpu izmantošana ir ne vien funkcionāla un pragmatiska, bet arī simboliska, akcentējot kultūras nepārtrauktību, kas muzejam ir īpaši svarīgi. Arhitektoniskais materiālu lietojums ir ļoti pārdomāts un pieskaņots ēkai - tas netiešā, niansētā veidā sasaucas ne vien ar esošo estētiku, bet arī ar Ziemeļeiropas tradīcijām stikla, koka un akmens izmantošanā, ar visu tajos ietverto vēsturi un atmiņām," tā starptautiskā žūrija pamatoja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izvirzīšanu augstākajam apbalvojumam.

 

2017. gada 23. februārī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atjaunotās ēkas atklāšana kļuva par laureātu Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio Gada balvas “Kilograms kultūras 2016” kategorijā “Gada notikums”.

 

Kopš 2016. gada 4. maija Latvijas Nacionālais mākslas muzejs apmeklētājiem ir atvērts 6 dienas nedēļā – otrdienās, trešdienās un ceturtdienās no plkst. 10:00 līdz plkst. 18:00, piektdienās no plkst. 10:00 līdz plkst. 20:00, sestdienās un svētdienās no plkst. 10:00 līdz plkst. 17:00. Katra mēneša pēdējā svētdienā muzeja pastāvīgo ekspozīciju apmeklējums ir bez maksas. Pirmdienās muzejs ir slēgts.

 

Apmeklētāji ir aicināti iepazīt muzeja jauno pastāvīgo ekspozīciju “Latvijas māksla. 19. - 20. gadsimts” (vēsturiskās ēkas 2. un 3. stāvā), kā arī aktuālās izstādes.

 

Pastāvīgās ekspozīcijas

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja jaunā pastāvīgā ekspozīcija „Latvijas māksla. 19.-20.gadsimts” pirmo reizi aptver Latvijas mākslas vēstures kopainu visa 19. un 20. gadsimta garumā. Ekspozīcija atrodas muzeja vēsturiskajā ēkā un ir izvietota divos stāvos. Tā ir veidota pēc hronoloģiski stilistiskā principa, secīgi atspoguļojot Latvijas mākslas vēstures vispārējo attīstību, un ar raksturīgu darbu kopām un unikāliem meistardarbiem izceļot katra perioda nozīmīgākās, izcilākās parādības un autorus, kā arī inovācijas. Jaunā izstāžu zāle apakšzemes apjomā 2016. gada 4. maijā tika atklāta ar Latvijas laikmetīgās mākslas celmlauža Miervalža Poļa personālizstādi „Miervaldis Polis. Ilūzija kā īstenība”.

 

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka, kas pēc baltvācu arhitekta Vilhelma Neimaņa projekta uzbūvēta 1905. gadā, ir viena no iespaidīgākajām historisma stila celtnēm Rīgas bulvāru lokā. Tā ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un ir pirmā īpaši muzeja vajadzībām būvētā celtne Baltijā. Majestātiskā fasāde veidota baroka un klasicisma stilā, centrālā frontona skulpturālo grupu darinājis tēlnieks Augusts Folcs. Muzeja interjerā – vestibilā un kāpņu margu rotājumā – izmantoti jūgendstila elementi. Augšstāva vestibilu grezno ievērojamā latviešu gleznotāja Vilhelma Purvīša un Igaunijas mākslas klasiķa Gerharda fon Rozena seši pusapļa dekoratīvie gleznojumi.

 

Savā pastāvēšanas laikā – vairāk kā simt gadu - Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka bija kalpojusi sabiedrībai bez kapitālā remonta. Laikā no 2012.gada 12.februāra līdz 2015.gada 1.decembrim tika veikta apjomīga muzeja ēkas rekonstrukcija un paplašināšana ar mērķi radīt mūsdienīgu muzeja infrastruktūru mākslas darbu eksponēšanai un saglabāšanai. Muzeja rekonstrukcijas projekta autori bija arhitektu biroji „Processoffice” un „Andrius Skiezgelas Architecture”.

 

Ņemot vērā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēkas unikālo arhitektūru, tās reprezentatīvo statusu un nozīmi Latvijas kultūras mantojuma kontekstā, muzeja rekonstrukcijas stratēģiju veidoja trīs aspekti: mantojuma, estētiskais un funkcionālais. Projekta laikā tika saglabāta esošās ēkas kapacitāte un autentiskās detaļas, izveidoti skaidri izteikti mūsdienīgi apjomi ar minimāliem dizaina risinājumiem papildus telpās un veiktas esošās ēkas funkcionālās stratēģijas izmaiņas.

 

Rekonstrukcijas rezultātā ir izbūvēts jauns apakšzemes apjoms – ir 3545 m² liels, kurā atrodas Jaunā apakšzemes izstāžu zāles ar kopēju platību 777 m2, muzeja arhīvs un mākslas darbu krātuves. Vēsturiskajai muzeja ēkai ir palielināts izstāžu apjoms, bēniņu telpā un kupolā izveidojot izstāžu zāles 598 m² apjomā. Ir izveidota konferenču zāle, kafejnīcas telpas, bērnu nodarbību telpa un suvenīru veikals un ēka ir piemērota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

 

Vizuālā identitāte

Līdz ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas vērienīgo rekonstrukciju, muzejs ieguvis arī jaunu vizuālo identitāti. Jaunā zīmola stratēģijas galvenās vērtības ir atvērtība un pieejamība, kā arī kopīgas pieredzes veidošana ar muzeja apmeklētājiem.

 

Jaunās vizuālās identitātes centrā ir izgaismošanās process, spēle ar aizklāto un atklāto. Grafiski lakonisko muzeja logo veido “MM” burtu kods, kas ir kā pamazām izgaismots burtu siluets, ietverot sevī gan pašas mākslas daudzšķautņainību, muzeja noslēpumaino dabu, to, kas redzams apmeklētājam un to, kas paliek aizkulisēs. Zīme, spēlējoties ar klasisku burtu tēlu, vienlaikus simbolizē gan muzeja smalkumu, gan stabilitāti. 

 

 

 

Saistītie jaunumi
Saistītās galerijas