Par muzeju

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir nozīmīgākais mākslas muzejs Latvijā un pirmā speciāli mākslas muzeja vajadzībām celtā ēka Baltijā. Muzeja ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tā ir viena no iespaidīgākajām historisma stila celtnēm Rīgas bulvāru lokā.

No 2013. līdz 2016. gadam notika vērienīgi ēkas rekonstrukcijas un restaurācijas darbi. Projekta autori ir Lietuvas arhitektu birojs “Processoffice”, Vītauts Biekša (Vytautas Biekša) un “Andrius Skiezgelas Architecture”.

 

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ir izveidota mūsdienīga infrastruktūra un vide mākslas darbu eksponēšanai un saglabāšanai, izstāžu darbībai, kā arī sabiedrības izglītošanai un saturīgai brīvā laika pavadīšanai.

 

Būtisks ieguvums ir jaunā Lielā izstāžu zāle, kas izveidota muzeja pazemes apjomā, kā arī muzeja bēniņu un kupola stāvā iekārtotās jaunās izstāžu telpas. Muzejā ir palielināts arī izstāžu apjoms, uzlabots apmeklētāju serviss un dažādotas izglītības iespējas atšķirīgajām apmeklētāju vajadzībām un interesēm. Muzejā regulāri notiek mākslas izstādes, izglītojošas aktivitātes un kultūras pasākumi.

 

Pēc rekonstrukcijas izveidota arī jauna pastāvīgā ekspozīcija “Latvijas māksla. 19.–20. gadsimts”. Tā aptver Latvijas mākslas vēstures kopainu divu gadsimtu garumā. Ekspozīcijas mērķis ir veidot vizuālu un emocionālu stāstu par Latvijas mākslas attīstību, izceļot nozīmīgākos darbus un personības kultūrvēsturiskajā, politiskajā un sociālajā kontekstā.

 

Jaunajā pazemes apjomā izbūvētas krātuvju telpas 40 000 mākslas darbu, kā arī restaurācijas darbnīcas. Ēkā glabājas Latvijas glezniecības, grafikas un tēlniecības kolekcijas, kuras aptver laika posmu no 18. gadsimta līdz 20. gadsimta vidum, tostarp trīs memoriālās kolekcijas, kurās plaši pārstāvēti Jāzepa Grosvalda, Teodora Zaļkalna un Gustava Šķiltera mākslas darbi, dokumenti un memoriālie priekšmeti.

 

Ir izveidota konferenču zāle, restorāna telpas, bērnu nodarbību telpa un suvenīru veikals un ēka ir piemērota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

 

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs apmeklētājiem ir atvērts 6 dienas nedēļā. Katra mēneša pēdējā svētdienā muzeja pastāvīgo ekspozīciju apmeklējums ir bez maksas. Pirmdienās muzejs ir slēgts.

 

Līdz ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas vērienīgo rekonstrukciju, muzejs ieguvis arī jaunu vizuālo identitāti. Jaunā zīmola stratēģijas galvenās vērtības ir atvērtība un pieejamība, kā arī kopīgas pieredzes veidošana ar muzeja apmeklētājiem.

 

MĀCIES UN PIEDALIES!

Pēc rekonstrukcijas muzejs piedāvā atkalredzēšanos ar Latvijas mākslas klasiku pastāvīgajā ekspozīcijā un daudzpusīgu izstāžu programmu. Pavadošie pasākumi un izglītības programmas dažāda vecuma auditorijām piedāvā pilnveidot zināšanas par mākslas vēsturi un laikmetīgo mākslu, kā arī attīstīt jaunradi.

 

Es un māksla

Izglītības programmas Es un māksla I un Es un māksla II bērniem un pieaugušajiem sniedz iespēju iepazīt mākslu caur personisku pieredzi un atklāt savu radošo potenciālu. Galvenā uzmanība tiek veltīta mākslas darbu izpratnei, patstāvīgas domāšanas un zīmēšanas praksei. Nodarbību tēmas ir saistītas ar muzeja aktuālo izstādi vai pastāvīgo ekspozīciju, uzmanību pievēršot kādam konkrētam mākslas elementam.

 

Ģimenes soma

Ģimenēm ar pirmsskolas vecuma bērniem muzejs piedāvā īpašu Ģimenes somu, kas muzeja apmeklējumu padarīs par aizraujošu piedzīvojumu.

 

Mobilā lietotne

Bezmaksas mobilā lietotne latviešu, angļu un krievu valodās ar audiogidu un paplašinātās realitātes elementiem ikvienam ļauj atklāt un izzināt ekspozīcijas un muzeja ēkas arhitektūru. Aplikācija piedāvā vairākus apskates maršrutus: „Iepazīsti muzeja ēku”, „Vienas gleznas stāsts”, „Meistardarbu izlase” u. c.

 

Bibliotēka

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēka atvērta jau kopš pašiem muzeja pirmsākumiem 1905. gadā. Pašlaik bibliotēkā ir nepilni 29 000 grāmatu.

 

Mākslas muzeja restorāns

Reizē ar muzeja atjaunotās ēkas atklāšanu, tās pirmajā stāvā durvis vēris arī Mākslas muzeja restorāns. Vasaras sezonā parka pusē pieejama arī restorāna āra terase ar skatu uz muzeja fasādi, Esplanādi un dzīvīgo parka laukumu.

 

Suvenīru veikals

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja veikala piedāvājumā ir mākslinieciski augstvērtīgi un kvalitatīvi muzeja suvenīri, kuru veidošanā piedalījušies Latvijas mākslinieki, dizaineri un amatnieki. Produktu radīšanā tiek izmantota LNMM kolekcijas un izstāžu mākslas darbu reproducēšana, veidojot īpašas suvenīru līnijas arī atsevišķām izstādēm vai māksliniekiem.

Saistītie jaunumi
Saistītās galerijas