Aborigēnu un papuasu māksla
No 2016. gada 13. februāra līdz 17. aprīlim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma aborigēnu un papuasu mākslas izstāde no Lietuvas Mākslas muzeja krājuma.

Izstāde piedāvā iepazīties ar Austrālijas un Jaungvinejas pamatiedzīvotāju radītajiem artefaktiem – gleznām, dievu figūriņām, sakrāliem objektiem, kuri saistās ar šo tautu garīgajām tradīcijām un tikuši izmantoti dažādos rituālos. Aborigēnu gleznojumi, kurus mēdz dēvēt par Sapņu laika (jukurrpa – aborigēnu apzīmējums pasaules radīšanas laikam, “laiks pirms laika”) vizualizācijām, līdzinās senču kartēm, ceļojumu pierakstiem, kas stāsta dzimtu stāstus, un kuru nozīmi var tulkot tikai aptuveni, jo tālo zemju pamatiedzīvotājiem nav pieņemts atklāties svešiniekam.

 

Izstādē eksponētās skulptūras lielākoties kalpoja kā dievību aizstājējas kulta ceremoniju vietās vai, novietotas kuģu priekšgalos, sargāja tos pret ļaunajiem gariem. Papuasi šīs figūras uzskatīja par mediatoriem starp mirušajiem un dzīvajiem, kam piemīt pārdabiskas spējas palīdzēt gūt uzvaras, sekmēt medības, veicināt auglību. Un kā tādas tās nevarēja būt triviālas. Šodien minētās skulptūras ne tikai apliecina mītisko pasaules redzējumu cilvēces bērnībā, bet uzrāda arī, ko esam zaudējuši civilizācijas procesā.

 

20. gadsimta sākumā Eiropas modernisti eksotisko tautu mākslā meklēja spontanitāti, patiesumu, vitalitāti – kvalitātes, kas pirmatnējo meistaru darinājumos bija pārpārēm. Iespaidīgā izteiksmība Āfrikas un Melanēzijas skulptūrās un maskās, kas pauda mežonīgos dabas apstākļos dzīvojošu cilvēku zemapziņas šaubas, bailes un šausmas, kļuva par Eiropas mākslas iedvesmas avotu kubistu, ekspresionistu, sirreālistu formveides meklējumos. Iepriekšējais gadsimts ir atvēris durvis Austrālijas aborigēnu un Jaungvinejas tautu mākslai pasaules prestižākajos muzejos. Savukārt 21. gadsimts rada neatgriezeniskas izmaiņas šo tautu ikdienas dzīvē un turpmākā pastāvēšanā.

 

Izstādes eksponāti nāk no Lietuvas Mākslas muzeja kolekcijas. Pirmatnējo tautu mākslas priekšmetus savulaik uz Lietuvu atvedusi zinātniece un kultūras darbiniece Dr. Genovaite Budreikaite-Kazokiene (Genovaitė Budreikaitė-Kazokienė, 1924–2015), kura dzimusi Kauņā, bet Austrālijā dzīvojusi kopš 1949. gada. Viņas dāsnums un nopelni Lietuvas kultūras dzīves aspektā ir nenovērtējami. Tā viens no apjomīgākajiem dāvinājumiem ir Austrālijas un Okeānijas cilšu mākslas darbu kolekcija, kuru izpētes ceļojumu laikā aborigēnu rezervātos Kazokienei ir izdevies nokomplektēt, dokumentējot vienu no pasaules vecākajām kultūrām. Tūkstošiem 

 

gadu seni simboli, kuri saglabājušies uz klintīm, eikaliptu mizām un tuksneša smiltīs, stāsta Austrālijas iedzimto Sapņu stāstus, radot priekšstatu par senču dzīves likumiem: dzīvot harmonijā ar apkārtējo vidi un sevi. Pētniece savu papuasu darināto masku un skulptūru kolekciju vākusi, ilgstoši ceļojot laivās pa džungļu upēm kopā ar iezemiešiem, kas tajā laikā bija vienīgā pārvietošanās iespēja. Kanibālisms, mitrais un karstais klimats, tik nepiemērots baltajiem cilvēkiem, bija iemesli, kādēļ līdz par 20. gadsimtam Jaungvineja saglabājās “neapgūta”. Šodien aborigēnu un papuasu mākslas kolekcija ir Lietuvas Mākslas muzeja lepnums.

 

IZSTĀDES  KURATORES:

Jūlija Mušinskiene, Lietuvas mākslas muzejs

Vita Birzaka, Mākslas muzeja “Rīgas Birža” izstāžu kuratore

T: (+371) 67 357535, E: Vita.Birzaka@lnmm.lv

 

#AborigeniunPapuasi

#RigasBirza

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

 

 

 

Saistītie pasākumi
news-image
12 Feb
LASĪJUMI: Aborigēnu un papuasu māksla
Piektdien, 2016. gada 12. februārī, plkst. 10.00–11.30 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zālē (3. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā) norisināsies izstādes “Aborigēnu un papuasu māksla” lasījumi, kuros speciālisti no Lietuvas un Latvijas piedāvās tuvāk iepazīt Austrālijas un Jaungvinejas pamatiedzīvotāju mākslu, uzzināt, kā Okeānijas reģiona māksla ieguvusi pasaules klasikas statusu un kādas aizraujošas bagātības savās kolekcijās glabā Lietuvas Mākslas muzejs.
news-image
13 Feb
TERRA INCOGNITA: Austrālija un latviešu ieceļotāji
Stāsta Marianna Auliciema (biedrība “Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs”) un Džeremijs Smīdss (Jeremy Smedes).
news-image
18 Feb
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: izstādes "Aborigēnu un papuasu māksla" tapšanas process
Stāsta izstādes kuratore, mākslas zinātniece Vita Birzaka.
news-image
28 Feb
SARUNAS MUZEJĀ: Aborigēnu un papuasu māksla
Tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Vitu Birzaku
news-image
05 Mar
ĢIMENES DIENA: Sapņu laika stāsti
Ģimenēm ar bērniem vecumā no 4 – 12 gadiem
news-image
17 Mar
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Aborigēnu māksla un Austrālijas latviešu mākslinieki
Stāsta mākslas zinātniece Gundega Cēbere
news-image
19 Mar
TERRA INCOGNITA: Indonēzijas papuasi un Sulavesi salas toradži – neparastas ciltis un kultūras
Stāsta “Jēkaba Ceļojumu” vadītājs Uldis Alksnis
news-image
09 Apr 13:00
ĢIMENES DIENA: Sapņu laika stāsti
Austrālijas aborigēnu kultūrā mūzikai ir īpaša nozīme. Muzikāls pavadījums tiek izmantots dažādās dzīves situācijās, lai mācītu par cilvēka vietu pasaulē, dabu un pārdabisko. Jau agri bērni tiek iedrošināti dziedāt un dejot, darot ikdienas darbus, savukārt kļūstot vecākiem, viņi mācās dziesmas, kas saistītas ar noteiktās cilts vēsturi un mitoloģiju. Tādēļ izstādes “Aborigēnu un papuasu māksla” laikā ģimenes aicināsim iepazīt aborigēnu kultūru ar skaņu palīdzību, piedaloties muzikālās radošajās darbnīcās.
news-image
14 Apr 19:00
Sapņojums par Septiņām māsām
Ceturtdien, 2016. gada 14. aprīlī, plkst. 19.00 izstādes “Aborigēnu un papuasu māksla” izskaņā Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina etnomūzikas mīļotājus uz “Nila Īles mūzikas studijas” koncertu “Sapņojums par Septiņām māsām”.
news-image
16 Apr 16:00
TERRA INCOGNITA: Austrālijas aborigēnu dzīve
Stāsta pasaules apceļotājs, 8 grāmatu autors, “Latviešu klaidoņu brālības” prezidents Pēteris Strubergs
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas