Nikolajs Bogdanovs-Beļskis. 1868-1945
Glezniecība no Latvijas un Vācijas kolekcijām
No 2016. gada 30. aprīļa līdz 19. jūnijam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma ievērojamā krievu gleznotāja Nikolaja Bogdanova-Beļska darbu izstāde no Latvijas un Vācijas kolekcijām.

Krievu mākslinieka, glezniecības akadēmiķa Nikolaja Bogdanova-Beļska (Николай Петрович Богданов-Бельский, 1868–1945) vārds ir labi zināms gan Krievijā, gan Latvijā. Izstāde Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA piedāvā plašāku ieskatu autora radošajā mantojumā, sniedzot iespēju aplūkot vairāk nekā 50 meistara darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) krājuma, mākslinieka ģimenes kolekcijas Vācijā, kā arī no privātām kolekcijām.

 

Pateicoties savam talantam un neatlaidībai jauneklis no nabadzīgas zemnieku ģimenes ieguvis labu izglītību un kļuvis par vienu no pieprasītākajiem sava laika gleznotājiem Krievijā. Kā mākslinieks Nikolajs Bogdanovs-Beļskis izveidojies 19. gadsimta 90. gados, spoži apliecinot gleznotāja reālista redzējumu. Vēlāk reālisma tradīcijās balstīto estētiku bagātināja impresionisma atklājumi, kas sekmēja iejūtīgāku kolorīta un citu mākslas darba glezniecisko kvalitāšu izpratni.

 

Autora daiļradē pārstāvēti dažādu žanru darbi – portreti, ainavas, klusās dabas. Ar savu portretista virtuozitāti Nikolajs Bogdanovs-Beļskis ir iekarojis atzinību sabiedrības augstāko slāņu vidū, saņemot pasūtījumus pat no Krievijas imperatora ģimenes. Izstādē portretu galerijā centrālā vieta ierādīta slavenā krievu dziedātāja Fjodora Šaļapina ģīmetnei. Eksponēti arī Lielkņaza Dmitrija Pavloviča, Konstantīna Staņislavska, skaistules Marijas Jemeļjanovas, Nikolaja Bogdanova-Beļska sievas un viņas dēlu portreti.

 

1921. gadā Nikolajs Bogdanovs-Beļskis no Krievijas devās uz Latviju. Šeit gleznotājs nodzīvoja 23 gadus, arī iegūstot plašu sabiedrības ievērību. 1936. gadā par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas kultūrā mākslinieks tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. 1944. gadā Nikolajs Bogdanovs-Beļskis kopā ar sievu aizbrauca uz Berlīni, kur 1945. gadā mira. Vācijā palikusi viņa darbu kolekcija, ko rūpīgi glabā mākslinieka ģimene.

 

Jau radošā ceļa sākumposmā par galveno tēlojuma objektu Nikolajs Bogdanovs-Beļskis izvēlējās bērnus. Šai tēmai meistars bija uzticīgs visa mūža garumā, iemantojot pelnītu popularitāti. Tieši tāpēc ekspozīcijas kodolu veido darbi no sērijas “Latgales bērni”. Šajos audeklos mākslinieks aizkustinoši attēlo mazos varoņus, kuri dzīvo tīras, pirmatnējas dabas vidū. Savukārt ainavas žanrs atklāj gleznotāja mīlestību pret Latgali un tās skaisto ainavu – ezeriem, meža stūrīšiem, vecām muižām.

 

Pirmo reizi Latvijā ir skatāmi darbi no Nikolaja Bogdanova-Beļska ģimenes kolekcijas, tai skaitā arī līdz šim vēl nezināmas gleznas. Kopējo vēstījumu papildina dokumenti un fotogrāfijas no LNMM un mākslinieka ģimenes arhīva, kas ļauj dziļāk izprast autora daiļradi un izgaismot līdz šim nezināmus faktus viņa biogrāfijā.

 

IZSTĀDES KURATORE: 

Ksenija Rudzīte, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Ārzemju glezniecības kolekcijas glabātāja

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

 

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
28 Apr 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Nikolaja Bogdanova-Beļska dzīve un daiļrade
Stāsta mākslas zinātniece, mākslinieka biogrāfijas pētniece Ņina Lapidusa (Нина Ивановна Лапидус). Nodarbība krievu valodā.
news-image
28 Apr - 29 Apr
Pasākumi medijiem izstādē “Nikolajs Bogdanovs-Beļskis. 1868–1945. Glezniecība no Latvijas un Vācijas kolekcijām”
No 2016. gada 30. aprīļa līdz 19. jūnijam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma ievērojamā krievu gleznotāja Nikolaja Bogdanova-Beļska darbu izstāde no Latvijas un Vācijas kolekcijām. Aicinām žurnālistus iepazīties ar ekspozīciju vēl pirms tās atklāšanas un apmeklēt dažādus izstādei veltītus pasākumus!
news-image
29 Apr 14:00
LEKCIJA: Nikolajs Bogdanovs-Beļskis. 1868–1945. Gleznas un arhīva materiāli no divām privātkolekcijām Vācijā
Piektdien, 2016. gada 29. aprīlī, plkst. 14.00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zālē (3. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā) notiks ievērojamā krievu gleznotāja Nikolaja Bogdanova-Beļska ģimenes pārstāves un mākslinieka mantojuma pētnieces Dagmāras Rābas (Vācija) lekcija “Nikolajs Bogdanovs-Beļskis. 1868–1945. Gleznas un arhīva materiāli no divām privātkolekcijām Vācijā”.
news-image
10 Mai - 17 Jun
Apgleznošanas darbnīca
Nodarbības sākumā bērni muzeja pedagoga pavadībā izpētīs vizuāli un saturiski interesantākos izstādē “Nikolajs Bogdanovs-Beļskis. 1868 – 1945” aplūkojamos mākslas darbus, gūstot ieskatu par mākslinieka Nikolaja N. Bogdanova – Beļska daiļradē. Īpaša uzmanība tiks pievērsta mākslas darbu sižetiskajam saturam un attēlotajām kultūras tradīcijām.
news-image
13 Mai 17:00
LEKCIJA: Mācību procesa attēlojums Nikolaja Bogdanova-Beļska daiļradē
Piektdien, 2016. gada 13. maijā, plkst. 17:00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zālē (3. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā) notiks Sentendrjūsas universitātes profesora Dr. art. Džeremija Hovarda (Lielbritānija) lekcija “Mācību procesa attēlojums Nikolaja Bogdanova-Beļska daiļradē”.
news-image
22 Mai 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Nikolaja Bogdanova-Beļska glezniecība. Tēmas un varoņi
Tikšanās ar izstādes kuratori Kseniju Rudzīti (latviešu valodā)
news-image
04 Jun 13:00
ĢIMENES DIENA: Saulainās rotaļas
Kultūras tradīciju un tikumu saglabāšanā, to nodošanā no paaudzes paaudzē, dziesmām, rotaļām un stāstiem ir neatņemama sastāvdaļa. Tādēļ izstādes “Nikolajs Bogdanovs-Beļskis. 1868–1945” laikā aicināsim ģimenes iepazīt slāvu kultūru un tradīcijas caur rotaļu, dziesmu un stāstu palīdzību, piedaloties interaktīvā radošajā darbnīcā.
news-image
05 Jun 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Nikolaja Bogdanova-Beļska glezniecība. Tēmas un varoņi
Tikšanās ar izstādes kuratori Kseniju Rudzīti (krievu valodā)
Saistītās preses relīzes