No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca
Latvijas Restauratoru biedrības 30 gadu jubilejas izstāde
image
No 2019. gada 30. marta līdz 9. jūnijam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma Latvijas Restauratoru biedrības 30 gadu jubilejai veltīta izstāde “No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca”.

Mākslas darbi, kas muzeju ekspozīcijās un izstādēs izskatās skaisti un cēli, bieži vien pirms tam ilgu laiku atrodas restauratora darbnīcā, taču šī dzīves epizode paliek vērotājam nezināma. Restauratora darbs parasti paliek aizkadrā, lai cik nozīmīgs un komplicēts tas būtu bijis. Nevienu no materiāliem nevar saglabāt bezgalīgi, bet, rūpējoties par tiem sistemātiski, kvalitatīvi un ar atbilstošām zināšanām, iespējams paildzināt gandrīz katra priekšmeta mūžu.

 

Latvijas Restauratoru biedrība savā jubilejas izstādē vēlas skatītājiem parādīt dažādas kultūras mantojuma izpētes metodes un restaurācijas nozares, kā arī restaurējamo objektu un materiālu daudzveidību, tādējādi iezīmējot Latvijas kultūrvēsturisko vērtību vidi un cilvēka lomu tajā atšķirīgos laika posmos aptuveni 1000 gadu garumā.

 

Ekspozīcijā ir daudz objektu, kuru “dzīvības ir izglābtas” ar restauratoru zināšanām un meistarību: no arheoloģiskajos izrakumos atrastām lauskām rekonstruēts šķīvis un svētceļnieku trauks, kara un pēckara gados cietusi, nepiemērotos apstākļos rullī satīta glabājusies glezna, kurai tādēļ radušies grunts un krāsas slāņa zudumi un pamatnes plīsumi, vai tamborēts gultas pārklājs, kas no lietošanas kļuvis trausls, deformējies ar daudz plīsumiem un caurumiem.

 

Izstāde iekļauj unikālas lietas, kas ikdienā pieejamas tikai šauram speciālistu lokam, piemēram, tēlnieka Kārļa Zāles paša rokām veidotais mets Brāļu kapu ansambļa skulptūrai “Kritušie dēli” vai 13. gadsimta rokraksts uz pergamenta ar vaska zīmogiem – “Šķīrējtiesas lēmums, ar kuru Rīgas arhibīskaps Alberts samierina Kurzemes bīskapu un Vācu ordeni ar viņu vasaļiem strīdā par zemes valdījumu Kursā”.

 

Restaurācijas process ietver ne tikai konkrēta objekta atjaunošanu, bet arī izpēti, kas saistīta ar dažādām zinātņu sfērām un metodēm, piemērām, vielu ķīmiskā sastāva un materiālu īpašību noteikšana vai interesantu un aizraujošu faktu pētīšana par objekta vēsturi. Tā, kāda krēsla padziļinātā pirmsrestaurācijas izpētē atrasts, ka ir bijuši trīsdesmit šādi krēsli un galds, bet viss mēbeļu komplekts atradies Latvijas Valsts kancelejas sēžu zālē.

 

Izstādē piedalās 80 Latvijas restauratori ar 130 darbiem no Latvijas muzeju kolekcijām, Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, privātkolekcijām un dievnamiem.

 

PAR LATVIJAS RESTAURATORU BIEDRĪBU

Latvijas Restauratoru biedrība dibināta 1989. gada 10. jūnijā. Šobrīd tajā ir 195 restauratori un ar restaurācijas jomu saistīti profesionāļi no daudziem Latvijas reģioniem, kuri strādā muzejos, bibliotēkās, arhīvos un privātajā sektorā, pārstāvot dažādas restaurācijas nozares – glezniecības, mēbeļu, papīra, tekstiliju, ādas, polihromā koka, metāla, keramikas, būvmantojuma, izpētes, arheoloģijas un citas. Latvijas Restauratoru biedrība veicina Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanas nodrošināšanu un ar dažādu pasākumu palīdzību veido sabiedrības izpratni par kultūras mantojuma daudzveidību un nozīmīgumu.

 

IZSTĀDES ORGANIZATORS:

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

 

IZSTĀDES VEIDOTĀJI:

Dace Čoldere, Dace Dubrovska, Indra Saulesleja, Indra Tuņa, Dace Pāže, Dita Murziņa, Aigars Pilenieks, Māris Jēkabsons, Rasma Lezdiņa, Ieva Jekševica, Kristīne Milere

 

PROJEKTA VADĪTĀJI:

Ronalds Lūsis, Latvijas Restauratoru biedrības priekšsēdētājs

Baiba Uburģe, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja

 

IZSTĀDES DIZAINS:

Reinis Suhanovs

 

IZSTĀDES VIZUĀLĀ IDENTITĀTE:

Una Grants

 

#RigasBirza

#nopagatnesuznakotni

#restauratoradarbnica

Saistītie pasākumi
news-image
29 Mar 11:00
PRESES SKATE: No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca
Piektdien, 2019. gada 29. martā, plkst. 11.00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Rīgā, Doma laukumā 6) aicina mediju pārstāvjus uz preses skati izstādē “No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca”.
news-image
05 Apr 18:00
TEKSTILS. Vai visus traipus var izmazgāt?
Stāsta Latvijas Kara muzeja tekstiliju restauratore Indra Saulesleja.
news-image
12 Apr 18:00
GLEZNIECĪBA. Kas jāzina gleznu īpašniekam?
Stāsta glezniecības restauratore un Latvijas Mākslas akadēmijas restaurācijas teorijas un prakses pasniedzēja Dace Pāže.
news-image
13 Apr 16:00
TERRA INCOGNITA: Zudušās un restartētās pilsētas
Saruna ar Jēkaba Ceļojumu programmu veidotājiem.
news-image
25 Apr 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Restaurācijas stāsti
2019. gada 25. aprīlī plkst. 17.00 aicinām uz tikšanos ar Rīgas Doma atjaunošanas vadītāju Mg.Chem. Ronaldu Lūsi.
news-image
26 Apr 15:00
SKOLOTĀJU SEMINĀRS: Restauratora darbnīca
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA aicina klašu audzinātājus, vizuālās mākslas, mākslas vēstures un kultūras vēstures skolotājus piedalīties informatīvā seminārā “Restauratora darbnīca”.
news-image
26 Apr 18:00
DOKUMENTI UN FOTOGRĀFIJA. Mājas arhīva kopšana
Stāsta Latvijas Nacionālā arhīva Dokumentu preventīvās saglabāšanas departamenta arhīva eksperte Līga Paušus un Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja fotomateriālu restaurators Kristaps Latvis.
news-image
27 Apr 12:00
ĢIMENES DIENA: Mazo restauratoru skola
Vai zini, kas ir restauratori un ko viņi dara, lai izglābtu mākslas pasauli? Līdzīgi kā supervaroņiem, arī katram no viņiem ir savas īpašās spējas. Daži strādā ar krāsu, citi ar koku vai keramiku, bet viņus visus vieno tas, ka labs restauratora darbs ir gandrīz neredzams.
news-image
10 Mai 18:00
METĀLS. Nomelnējis sudrabs
Stāsta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Restaurācijas departamenta vadītāja Sarmīte Gaismiņa.
news-image
18 Mai 18:00
MUZEJU NAKTS. Pret rūsu un dzelti: Restauratoru varoņstāsti
Visa vakara garumā aicināsim apmeklēt Latvijas Restauratoru biedrības 30 gadu jubilejai veltīto izstādi “No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca”, satikt restauratorus un kopā ar viņiem iepazīt izstādē aplūkojamo meistardarbu restaurācijas procesa aizkulises.
news-image
18 Mai 10:00
STARPTAUTISKĀ MUZEJU DIENA: Aizliegumi. Mīts vai patiesība
Starptautiskajā muzeju dienā, 18. maijā, piedāvājam bezmaksas apmeklēt četras sarunas ar speciālistiem izstādē "No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca".
news-image
22 Mai 18:00
KONCERTS: Sarunas ar arfu
Trešdien, 2019. gada 22. maijā, plkst. 18.00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Venēcijas zālē (Doma laukumā 6, Rīgā) notiks koncerts “Sarunas ar arfu” tenora Mikus Abaroniņa un arfistes Dārtas Tisenkopfas sniegumā.
news-image
24 Mai 18:00
MŪZIKAS INSTRUMENTI. Skaņas restaurācija
Stāsta mūzikas instrumentu restaurators Jānis Kalniņš.
news-image
25 Mai 12:00
ĢIMENES DIENA: Mazo restauratoru skola
Vai zini, kas ir restauratori un ko viņi dara, lai izglābtu mākslas pasauli? Līdzīgi kā supervaroņiem, arī katram no viņiem ir savas īpašās spējas. Daži strādā ar krāsu, citi ar koku vai keramiku, bet viņus visus vieno tas, ka labs restauratora darbs ir gandrīz neredzams.
news-image
31 Mai 18:00
KOKS. Ak, šīs galda virsmas!
Stāsta mēbeļu un interjera iekārtas priekšmetu restaurators, Rīgas Celtniecības koledžas pasniedzējs Uģis Baļļa.
news-image
07 Jun 18:00
GRAFIKA. Nodzeltējis akvarelis
Stāsta grafikas restauratore Aija Brīvniece.
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes