IZSTĀDE PEKINĀ:

Zīda ceļa mantojums. Dārgumi no Nacionālajiem muzejiem
Ķīnas Nacionālajā muzejā Pekinā atklāta izstāde “Zīda ceļa mantojums. Dārgumi no Nacionālajiem muzejiem”. Baltiju un Ziemeļeiropu šajā izstādē pārstāv Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA.

Izstāde ir kopprojekts starp Ķīnas Nacionālo muzeju (ĶNM) un 12 citu valstu nacionālajiem muzejiem no Krievijas, Mongolijas, Kazahstānas, Tadžikistānas, Rumānijas, Slovēnijas, Polijas, Latvijas, Omānas, Kambodžas, Japānas un Korejas. Ekspozīcija ietver 234 vēsturisku priekšmetu grupas no dažādiem vēstures periodiem, parādot bagātīgo un daudzveidīgo kultūras, prasmju un mākslas apmaiņu, kas radusies Zīda ceļa ietekmē.

 

Vēsturiski Zīda ceļš ir viens no pasaulē garākajiem tirdzniecības ceļiem, kura veikšana varēja prasīt pat vairākus gadus. Tas plašā teritorijā iezīmēja būtiskus procesus zināšanu un prasmju pārņemšanā un pilnveidošanā. Zīda ceļš nodrošināja Austrumu un Rietumu kultūras, politikas un ekonomikas mijiedarbību. Tas sākās Senajā Ķīnā un savienoja Centrālo un Rietumāziju ar Eiropu, atstājot daudzas vēsturiskās liecības no reģioniem, kas stiepās gar Zīda ceļu. Latvija ir viens no šī ceļa tālākajiem punktiem.

 

LNMM / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA izstādē piedalās ar 18 unikāliem kolekcijas mākslas darbiem. Veicot priekšmetu atlasi, tika uzsvērtas dažādās kultūras apmaiņas formas laika periodā no 9. līdz 19. gadsimtam, pārskatot tirdzniecības sakaru vēsturi, senākas kolekcijas un to saturu, kā arī Ķīnas kultūras ietekmju veidus Rietumeiropas mākslā.

 

Vistiešākais šī lielā tirdzniecības ceļa liecinieks ir pašlaik vienīgais Latvijas teritorijā atrastais priekšmets – krūzīte, kas izgatavota 9.–10. gadsimtā Ķīnā, Tang dinastijas laikā. Krūzīte atrasta 1835. gadā arheoloģisko izrakumu laikā Siguldas Saksukalnā lībiešu 11.–12. gadsimta uzkalniņu kapulaukā. Varam izteikt minējumu, ka pa Zīda ceļu ķīniešu krūzīte varēja nonākt Vidusāzijā, no turienes Volgas Bulgārijā, tālāk ar skandināvu tirgotāju starpniecību atceļojusi līdz Baltijas jūras piekrastei. Šis priekšmets ir vienīgais, kas izstādē iekļauts no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma.

 

Vienlaicīgi ar izstādes atklāšanu Ķīnas Nacionālajā muzejā notika Globālais muzeju direktoru forums (Global Museum Directors Forum), uz ko tika uzaicināti nacionālo muzeju direktori no 40 pasaules valstīm un 45 direktori no lielākajiem Ķīnas muzejiem. Latviju šajā pasākumā ar uzstāšanos pārstāvēja Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja Daiga Upeniece. Forums būtiski veicināja Latvijas muzeju atpazīstamību, un tuvākajos gados tas rezultēsies Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA jaunajās izstāžu un pasākumu programmās.

 

Ķīnas Nacionālais muzejs ir viens no lielākajiem un apmeklētākajiem muzejiem pasaulē. Muzeja misija ir popularizēt Ķīnas mākslu un vēsturi. ĶNM krājumā glabājas vairāk nekā 1 miljons retu un nekur citur neredzamu artefaktu; muzeja pastāvīgās ekspozīcijas ir veltītas Ķīnas kultūras un civilizācijas attīstībai.

 

Izstāde “Zīda ceļa mantojums. Dārgumi no Nacionālajiem muzejiem” Pekinā būs apskatāma līdz 14. jūlijam.

Saistītie jaunumi
Saistītās preses relīzes