Sudraba laikmets
Krievu māksla no Baltijas valstu kolekcijām. 1890-1930

No 2012. gada 2. novembra līdz 2013. gada 20. janvārim Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē (Doma laukumā 6, Vecrīgā) skatītājiem būs atvērta izstāde „Sudraba laikmets. Krievu māksla no Baltijas valstu kolekcijām. 1890–1930”.

Izstāde tiek organizēta starptautiska projekta „Krievu māksla no Baltijas valstu kolekcijām” ietvaros, kas pēc Igaunijas Mākslas muzeja un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja iniciatīvas tiek īstenots trīs valstīs – Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Projektā piedalās Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Igaunijas Mākslas muzejs, Tartu Mākslas muzejs, M.K. Čurļoņa Nacionālais mākslas muzejs (Kauņa, Lietuva), Lietuvas Mākslas muzejs, Lietuvas Teātra, mūzikas un kino muzejs, kā arī Rakstniecības un mūzikas muzejs (Latvija). Projektā pirmo reizi tiek apvienoti labākie mākslas darbi no vairākām Baltijas valstu muzeju kolekcijām, tomēr katrā izstādes norises vietā tiek veidota atšķirīga koncepcija. Pirmā izstāde ar nosaukumu „Nezināmie meistardarbi” no šī gada marta līdz augustam notika Tallinā, Igaunijas Mākslas muzejā KUMU un Kadriorgas mākslas muzejā, savukārt pēc izstādes Rīgā spožā krievu mākslas izlase aizceļos uz Viļņu.

Izstāde „Sudraba laikmets” atspoguļo īsu, bet spilgtu krievu mākslas uzplaukuma periodu, ko nosacīti dēvē par sudraba laikmetu. Šo laiku raksturo jauna pasaules uztvere un mākslinieciskā domāšana, visu kultūras jomu strauja attīstība, dažādu stilistisku tendenču koeksistence, daudzu mākslinieku apvienību („Mir iskusstva”, „Bubnovij vaļet”, „Golubaja roza”, „Sojuz russkih hudožņikov”, „Sojuz molodjoži” u.c.) aktīva darbība. 19. un 20. gadsimta mijas mākslas ainu Krievijā veidoja impresionisms, simbolisms un jūgendstils, bet 1910. gados priekšplānā izvirzījās tādas avangarda mākslas parādības kā primitīvisms, abstrakcionisms, futūrisms un citi virzieni.

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā glabājas Baltijā plašākā krievu mākslas kolekcija. Šajā izstādē muzejs piedāvā skatītājiem iespēju līdzās LNMM kolekcijas darbiem skatīt Aleksandra Benuā, Mihaila Vrubela, Filipa Maļavina, Nikolaja Rēriha, Valentīna Serova, Konstantīna Somova, Pāvela Kuzņecova, Natālijas Gončarovas, Mihaila Larionova, u.c. mākslinieku izcilus daiļrades paraugus arī no Lietuvas un Igaunijas muzeju krājumiem. Pavisam tiek eksponēti 180 glezniecības, grafikas, tēlniecības mākslas darbi, kā arī atsevišķi porcelāna priekšmeti, kas radīti laikā no 1890. līdz 1930. gadam. Rīgas ekspozīcijai atlasīti 30 mākslas darbi no Igaunijas un 18 – no Lietuvas muzejiem.

Lai gan par sudraba laikmeta uzplaukuma periodu ir pieņemts uzskatīt laiku no 1890. līdz 1910. gadam, hronoloģiskās robežas svārstās, jo pētniekiem nav vienota viedokļa, kad sācies noriets. Atsevišķos darbos, kas tapuši vēlāk, 20. gadsimta 20.–30. gados autoriem esot emigrācijā Eiropas valstīs, joprojām ir vērojamas gadsimta sākuma mākslas idejas un tēli.

Izstādes mērķis ir iepazīstināt skatītājus ar nozīmīgu krievu mākslas vēstures posmu. Apvienojot maz pētītus vai neizzinātus materiālus, kā arī iekļaujot izstādē līdz šim neeksponētus darbus no LNMM un citu muzeju kolekcijām, kļuvis iespējams atklāt sudraba laikmetam piemītošo daudzveidību plašā parādību spektrā. Ekspozīciju veido septiņas sadaļas, kuras akcentē galvenos šī perioda stilistiskos un tematiskos virzienus: „Mūžības aicinājums”, „Gaisma un gaiss”, „Mākslinieks un pilsēta”, „Pirmavoti”, „Sudraba laikmeta cilvēki”, „Teatrālas fantāzijas” un „Jaunas mākslas principi”.

Izstādes laikā apmeklētājiem tiek piedāvāta plaša pasākumu programma – lekcijas, sarunas, koncerti, dzejas vakari, kas palīdzēs bagātināt priekšstatu par sudraba laikmetu krievu mākslā, iepazīt tā radošo piesātinātību un kultūrvēsturisko vērtību.

Teksts: Ksenija Rudzīte