Dzēstais mantojums
Dizainera Jana Kata paklāju kolekcija

Tikai trīs dienas – no 2012. gada 31. augusta līdz 2. septembrim – Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē (Doma laukumā 6, Vecrīgā), atklājot Austrumu kultūras nedēļu Rīgā, būs apskatāma ievērojamā paklāju dizainera Jana Kata (Jan Kath, Vācija) paklāju kolekcija Dzēstais mantojums / Erased Heritage”.

„Mums ir patiess prieks iesākt jauno sezonu ar izstādi, kas līdz šim ir bijusi tikai lielo Eiropas metropoļu privilēģija. Jana Kata jaunā kolekcija „Dzēstais mantojums” ir ne tikai izcils paraugs, kā klasiskās tradīcijas transformēt modernā formā, bet arī iespēja kaut nedaudz ielūkoties senajā persiešu kultūrā, atpazīstot to perfektā tehniskā izpildījumā un rakstu harmonijā. Jana Kata izstāde ievada šī rudens pasākumu sēriju, kas veltīti Austrumu kultūru izzināšanai,” stāsta Mākslas muzeja „Rīgas Birža” vadītāja Daiga Upeniece.

Rīga ir ceturtā pilsēta pēc Maskavas, Milānas un Ņujorkas, kur publiskai apskatei pieejama pasaulslavenā paklāju dizainera Jana Kata kolekcija „Dzēstais mantojums”. Pēc trīs dienu ekspress-izstādes Rīgā paklāji nonāks Štutgartē un vēlāk – Londonā. Līdz šim kolekcija bijusi pieejama tikai elitāram dizaina cienītāju lokam pasaules lielāko pilsētu mākslas galerijās un salonos. Izstāde Rīgā zīmīga ar faktu, ka interesenti varēs aplūkot vispusīgu dizainera devumu. Ekspozīcijā iekļauti 18 paklāji, no kuriem daļu veido mākslinieka privātā kolekcija, kas speciāli vesta Mākslas muzejam „Rīgas Birža” no Ņujorkas.

„Paklāju kolekcija „Dzēstais mantojums” ieguvusi nedalītu ekspertu uzmanību, pateicoties diviem aspektiem. Pirmkārt, Jans Kats vizuāli neparasti savienojis gan tradicionālos rakstus, gan mūsdienīgo dzisuma efektu harmoniskā mākslas darbā. Otrkārt, paklāju aušanas tehnika ir leģendām apvīta. Seno persiešu paklāju mezglošana ir paaudžu paaudzēs nodota unikālā tradīcija veidot ornamentus – klausīties vadošā meistara dziedājumā, nevis lasīt rakstu zīmes. Dzēstais raksts paklājos veidojas, kad tradicionālajā dziedājumā ilgstoši dominē viena skaņa. Tas ir pat garīgs un fiziski grūts pārbaudījums gan māksliniekam, gan meistariem,” atklāj paklāju tapšanas procesa noslēpumu paklāju speciālists, interjera salona „Krassky” vadītājs Aigars Zelmenis. 

Dizainers Jans Kats kolekciju „Dzēstais mantojums” nodēvējis par savu mūža darbu, kurā apvienota vissenākā paklāju darināšanas tehnika un mākslinieka mūsdienīgais, individuālais rokraksts, kas izkopts turpat 20 gadus. Savukārt paklāju nozares eksperti Jana Kata darba „Dzēstais mantojums” rezultātu novērtējuši kā revolucionāru. Līdz savas spilgtākās kolekcijas realizācijai dizainers uzmanību izpelnījies arī ar citām kolekcijām, piemēram, „Klauni” („Clowns”), kas tapusi, iedvesmojoties no grafiti ielu mākslas, vai kolekcija „Iezīmēts” („Tagged”), kas mezglota košās krāsās un rotāta spilgtiem saukļiem.

Jans Kats kā autodidakts paklāju toņu kombināciju un proporcijas apguvis agrā bērnībā, ceļojot līdzi tēvam, paklāju uzpircējam, uz paklāju austuvēm Irānā un Nepālā. Apceļojot Tuvos Austrumus, Jans Kats atradis savu aicinājumu veidot paklāju dizainu, nevis turpināt ģimenes paklāju tirgošanas biznesu.

Smeļoties iedvesmu pasaules metropolēs – Parīzē, Stambulā, Ņujorkā, Tokijā, Beirutā, Sidnejā – un pat dzimtās pilsētas Rūras industriālajā vidē, Jans Kats izkopis savu individuālo stilu. Meistara daiļrades vadmotīvs ir atgriešanās pie vēsturiskā mantojuma saknēm un paklāju darināšanas tradīciju saglabāšana, kuras ieguvušas UNESCO Pasaules kultūras mantojuma statusu. Jana Kata darinātie paklāji vienlaikus ir gan arhaiski, gan ārkārtīgi moderni.

Jans Kats ir šobrīd pasaulē godalgotākais un veiksmīgākais paklāju dizaineris. Tradicionālo paklāju rakstu apvienošana ar „dzēsto rakstu efektu” atnesusi māksliniekam vairākas prestižas starptautiskas godalgas („Red Dot Award”, „Best Carpet Innovation”, „Best Modern Collection”) un ekspertu vidū tiek vērtēta kā apvērsums paklāju pasaulē. Autora paklāju kolekcijas un atsevišķi darbi izstādīti pasaules dizaina mekās: Frankfurtes Lietišķās mākslas muzejā, Pekinas Starptautiskajā dizaina triennālē, Bāzeles mākslas izstādē, Ņujorkā, Milānā, Maskavā un citviet. Jans Kats sadarbojas arī ar vadošajiem mēbeļu ražotājiem un labākajiem interjera dizaineriem: Kristianu Liegri, Mateo Tunu un Pīteru Marino.

Vairāk par mākslinieku: www.jan-kath.de.

Izstāde Mākslas muzejā „Rīgas Birža” rīdziniekiem pieejama ar interjera salona „Krassky” atbalstu.

 

IZSTĀDES  KOORDINATORES:

Dace Krīgere, LNMM Izglītības programmu kuratore

Vita Birzaka, LNMM Ārzemju mākslas departamenta izstāžu kuratore, mākslas zinātniece
T: (+371) 67 357535, E: Vita.Birzaka@lnmm.lv