Nikolajs Rērihs un Latvija
Glezniecība, grafika, fotogrāfijas, dokumenti

No 2015. gada 14. novembra līdz 2016. gada 31. janvārim Mākslas muzejā “Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) skatītājiem būs atvērta izstāde “Nikolajs Rērihs un Latvija”.

 

Nikolaja Rēriha (Николай Константинович Рерих, 1874–1947) vārds, viņa daiļrade un sabiedriskā darbība ir pazīstami visā pasaulē. Mākslinieka dzīve dažādos posmos bija saistīta ar vairākām valstīm – Krieviju, ASV, Indiju u.c. Īpaša vieta Rēriha biogrāfijā pieder Latvijai. Izstādes mērķis ir parādīt izcilā krievu mākslinieka saikni ar viņa senču zemi. Vizuālais materiāls un arhīva dokumenti no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Liepājas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Rēriha biedrības arhīva un Latvijas Valsts vēstures arhīva dod iespēju atklāt šo saikni vairākos aspektos, apliecina kultūru auglīgo mijiedarbību un rada plašāku priekšstatu par attiecīgā laika vēstures un mākslas reālijām.

 

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Rēriha biedrību, un tai ir četras sadaļas: “Rērihu dzimta Latvijā”, “Pēterburga: kursa biedri un skolnieki”, “Latvijas Rēriha biedrība”, “Nikolaja Rēriha un Svjatoslava Rēriha darbu kolekcija”. Ekspozīcijas kodolu veido Nikolaja Rēriha mākslas darbu kolekcija, kuru pats autors 20. gadsimta 30. gados atsūtīja draugiem uz Rīgu kā dāvinājumu. Šīs kolekcijas darbi, kas glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, atspoguļo Rēriha Indijas perioda daiļradi, iekļaujot tādus meistardarbus kā “Ceļš”, “Kuluta”, “Līdzcietība” u.c.

 

Kopā ar Nikolaja Rēriha radošo mantojumu apmeklētāji izstādē ieraudzīs Latvijas mākslinieku gleznas un grafikas darbus. Pēterburgā Rēriha paziņu lokā bija daudzi latviešu mākslinieki un kultūras darbinieki, arī vēlāk viņš interesējās par mākslas dzīves norisēm Latvijā. Kā zināms, ar Vilhelmu Purvīti, Jani Rozentālu, Johanu Valteru Nikolaju Rērihu vieno gan kopīgie mācību gadi Pēterburgas Mākslas akadēmijā, gan draudzība.

 

Atsevišķu mākslinieku grupu izstādē veido tās paaudzes pārstāvji no Latvijas, kuri Rēriha vadībā mācījās Pēterburgas mākslas veicināšanas skolā. Starp skolniekiem ir bijuši tādi topošie meistari kā Niklāvs Strunke, Kārlis Miesnieks, Uga Skulme, Jānis Plase u.c., kā arī pasaules slavenība Gustavs Klucis.

 

Unikālie arhīva materiāli un mākslas darbi no Liepājas muzeja stāsta par Rērihu dzimtas vēsturi un tās pārstāvjiem.

Īpaša ekspozīcijas daļa atvēlēta Latvijas Rēriha biedrībai, kura darbojās no 1930. līdz 1940. gadam. Dokumenti, izdevumi un fotomateriāli no Rēriha biedrības arhīva dod ieskatu šīs kultūras iestādes vēsturē un darbībā, kā arī izgaismo atsevišķas nozīmīgas personības. Minētajā periodā Nikolaja Rēriha saikne ar Latviju bija cieša un regulāra. Mākslinieks sarakstījās ar saviem domubiedriem, sūtīja manuskriptus publicēšanai. Biedrības telpās Rīgā tika atvērta pastāvīgā mākslas darbu ekspozīcija, kurā līdz ar Nikolaja un Svjatoslava Rērihu kolekciju varēja aplūkot Baltijas autoru gleznas, zīmējumus un skulptūras. Latviešu māksla šeit bija pārstāvēta ar Augusta Annusa, Anša Cīruļa, Jēkaba Bīnes, Jāņa Roberta Tillberga un citu meistaru darbiem.

 

Projektu papildina plaša pasākumu programma, kas ietver lekcijas, tikšanās un sarunas ar nozares speciālistiem, semināru, kamermūzikas koncertu, ģimenes dienas un radošās darbnīcas bērniem. Izstādes laikā skatītājiem būs iespēja iepazīties ar jaunu dokumentālo filmu “Rērihs un Latvija”. Ar Rietumu bankas un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu tapis apjomīgs izstādes katalogs.

 

2016. gada februārī–martā izstāde tiks eksponēta Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta zālēs.

 

Izstādes kuratore: Ksenija Rudzīte