TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Leons Baksts – daiļrade un liktenis (RU)
Stāsta kultūras vēsturniece, žurnāliste Alla Gorbača (Алла Горбач, Minska, Baltkrievija)
image
29.09.2016 17:00
Ļeva jeb Leona Baksta talants izpaudās ļoti daudzpusīgi: viņš bija stājglezniecības meistars, grāmatu ilustrators, teātra grafiķis un scenogrāfs. Autora vārds nesaraujami saistīts ar apvienību “Mir iskusstva” un Sergeja Djagiļeva teatrāli mākslinieciskajiem projektiem. Leons Baksts vienlīdz veikli gleznoja sava laika sabiedrības dāmu portretus un veidoja zīmējumus grāmatu vākiem dekoratīvi elegantajā 18. gadsimta stilā, kā arī radīja krāšņas, eksotiskas austrumu dekorācijas baletam “Šeherezada”.

Nācis no nelielas provinciālās pilsētas Grodņa Krievijas impērijas nomalē, Leons Baksts kļuva pazīstams visā Eiropā un lika pamatus jaunam laikmetam baleta scenogrāfijā. Par Baksta daiļradi sarakstītas monogrāfijas, ar viņa draudzību lepojās daudzas radošās personības, un līdz šim dažādu valstu mākslinieciskās kopienas aizstāv tiesības uzskatīt viņu par savējo. Bet kā viņš pats sevi pozicionējis? Kur smēlās iedvesmu, kam ticēja, ko mīlēja? Kas mājoja viņa talantīgajā, gudrajā, iejūtīgajā sirdī? Par ģeniālā mākslinieka likteni, viņa veiksmēm un kritieniem, prieku un vilšanos būs iespēja uzzināt šajā lekcijā.

 

Lektore Alla Gorbača ir Baltkrievijas kultūras vēsturniece, dzimusi Grodņā. Kopš 2011. gada regulāri sadarbojas ar Latvijas žurnāliem “Lilita” un “Люблю”’. Minskā darbojas kā žurnāliste izdevumā “Тайм Сити Мэгэзин” un portālā tut.by (Baltkrievijas Republika), publicējas žurnālā “Joga plus dzīve”. Raksta esejas par vēsturiskiem notikumiem, ievērojamiem cilvēkiem, kā arī dzeju un nelielus stāstus par cilvēku attiecībām.

 

Lekcija notiks krievu valodā.

 

Pasākuma apmeklētāji varēs apskatīt izstādi “Leons Baksts un viņa laiks. Glezniecība, zīmējumi, fotogrāfijas”.

 

PAR TELPA, TĒRPS UN TĒLS:

Mūžizglītības programmas ietvaros Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA sadarbībā ar mākslinieku biedrību “Sidegunde” piedāvā nodarbību ciklu “Telpa, Tērps un Tēls”. Programmas mērķis ir iesaistīt radošo profesiju pārstāvjus, lai veicinātu paaudžu sadarbību un nodrošinātu tradīciju pārmantojamību.

 

Mākslas speciālistu, mākslas vēsturnieku, arhitektu vadītu lekciju, diskusiju un sarunu veidā dalībnieki tiks iepazīstināti ar vēsturiskajiem stiliem, to izpausmēm tēlotājmākslā, arhitektūrā un modē. Latvijas kultūras mantojums tiks aplūkots pasaules kultūrmantojuma kontekstā, akcentējot paralēles un atšķirības. Nodarbības bagātinās oriģināls vizuālais, foto un kino materiāls.

 

Cikla ietvaros apmeklētājiem būs iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un jaunākās izstādes mākslas zinātnieces Vitas Ozoliņas vadībā.

 

Lekcijas notiek rudens un pavasara sezonā, reizi mēnesī – ceturtdienā plkst. 17:00.

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

 

NORISES LAIKS: 

2016. gada 29. septembris

plkst. 17:00

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušiem 3,00 EUR

studentiem, pensionāriem 1,50 EUR

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 225209

E: Vita.Ozolina@lnmm.lv

 

SADARBĪBAS PARTNERIS:

ATBALSTA:

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes