SENĀS ĶĪNAS DĀRGUMI: Ķīnas nefrīts
image
06.01.2017 17:00
Piektdien, 2017. gada 6. janvārī, plkst. 17:00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) un izstādes “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” kuratore Kristīne Milere aicina uz trešo, noslēdzošo pasākumu ciklā “Senās Ķīnas dārgumi”.

Ķīnas teritorija ir šūpulis vienai no senākajām civilizācijām pasaulē. Savas attīstības gaitā Senās Ķīnas kultūra radījusi neskaitāmus priekšmetus, kurus būtībā varam dēvēt par meistardarbiem. Izstādē “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” apskatāma tikai neliela daļa no plašā Ķīnas vēsturiskā mantojuma, tāpēc Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA aicina kopā ar izstādes kuratori Kristīni Mileri iepazīt šo apbrīnojamo, noslēpumiem pilno kultūru, apmeklējot pasākumu ciklu “Senās Ķīnas dārgumi”. Cikla ietvaros trīs nodarbībās apmeklētājiem būs iespēja uzzināt vairāk par Ķīnas bronzas izstrādājumiem, keramikas un porcelāna evolūciju cauri gadsimtiem, kā arī atklāt to, kāpēc nefrīts Ķīnā tiek uzskatīts par tik īpašu un nozīmīgu akmeni.

 

Vairāk nekā 8 000 gadu nefrīts bija cieši saistīts ar tradicionālo Ķīnas kultūru, un tam ir bijusi īpaša nozīme gandrīz katrā sabiedrības dzīves aspektā.

 

Ķīnas nefrīta izstrādājumu vēsture nosacīti iedalāma trīs posmos: nefrīts dieviem neolīta periodā (ap 10 000–4 000 g. p.m.ē.), nefrīts karaļiem Sja, Šan (ap 21.–11. gs. p.m.ē.) un Haņ dinastijās (206. g. p.m.ē.–220. g. m.ē.) un nefrīts cilvēkiem Sui, Tan (581.–907. g. m.ē.), Min un Cjin dinastijās (1368.–1911. g. m.ē.). Nefrītu senatnes cilvēki uzskatīja par skaistu akmeni, jo tā kvalitātes sakrita ar viņu estētiskajiem kritērijiem. Šim akmenim tika piedēvēti pieci “tikumi”: 1) spīdums un krāsa asociējās ar labsirdību, 2) nefrīta ārpuse un iekšpuse neatšķiras, tāpēc šis akmens tika saistīts ar taisnīgumu, 3) nefrītam piemīt tālu dzirdama skaņa, kas uztverama kā gudrības izpausme, 4) to nav viegli saliekt, bet var salauzt, tāpēc nefrīts simbolizēja drosmi, 5) to ir iespējams uzasināt, bet tas nevar savainot cilvēku, tāpēc šajā akmenī tika saskatīta arī savaldības tikuma izpausme.

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

 

NORISES LAIKS: 

2017. gada 6. janvāris

plkst. 17:00

 

BIĻEŠU CENAS:

ieejas biļete izstādē

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vietu skaits ierobežots (30 dalībnieki)!

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 357534

E: Kristine.Milere@lnmm.lv

Saistītie pasākumi
Saistītie jaunumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes