PRESES KONFERENCE: Tapio Virkala. Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā
12.10.2017 11:00
Ceturtdien, 2017. gada 12. oktobrī, plkst. 11.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci, kurā tiks prezentēta ievērojamā somu dizainera Tapio Virkalas darbu izstāde “Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā”. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 10.30–11.00

Vērienīga ekspozīcija, kas par godu Somijas Republikas neatkarības 100. gadadienai no š. g. 13. oktobra līdz 5. decembrim būs skatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē, iepazīstina apmeklētāju ar spilgtu parādību 20. gadsimta mākslas vēsturē – Somijas dizaina klasiķa Tapio Virkalas (Tapio Wirkkala, 1915–1985) daiļradi. Tapio Virkala ir Somijas dizaina ikona, kas iedvesmoja vairāku paaudžu māksliniekus ne tikai dzimtenē, bet arī pasaulē. Izstāde pirmo reizi Latvijā sniedz unikālu iespēju iepazīties ar meistara darbu plašo klāstu no Somijas Stikla muzeja (Riihimäki) un privātkolekcionāra Kyösti Kakkonen krājuma.

 

Preses konferencē piedalās:

  • Inese Baranovska, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja;
  • Olli Kantanens (Olli Kantanen), Somijas Republikas vēstnieks Latvijā;
  • Uta Laurena (Uta Laurén), Somijas Stikla muzeja galvenā kuratore (Riihimäki);
  • Petra Virkala (Petra Wirkkala), Tapio Wirkkala Rut Bryk fonda pārstāve, mākslinieka mazmeita.

 

Preses konferenci moderē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

 

Pasākuma laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus izstādes organizatoriem.

Pēc oficiālās daļas tiks sniegta iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas, fotografēt un filmēt ekspozīciju.

 

PAR IZSTĀDI

2017. gadā Somijas Republika svin savas neatkarības 100. gadadienu. Šim notikumam par godu Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā sadarbībā ar Somijas Stikla muzeju (Riihimäki) un Somijas Republikas vēstniecību Latvijā tiek rīkota vērienīga Somijas dizaina klasiķa Tapio Virkalas (Tapio Wirkkala, 1915–1985) daiļradei veltītā izstāde. Tapio Virkala ir Somijas dizaina ikona, kas iedvesmojusi vairāku paaudžu māksliniekus ne tikai Somijā, bet arī pasaulē. Izstāde pirmo reizi Latvijā sniedz unikālu iespēju iepazīties ar meistara darbu plašo klāstu no Stikla muzeja un privātkolekcionāra Kyösti Kakkonen krājuma.

 

Tapio Virkala ir viens no ievērojamākajiem un daudzpusīgākajiem somu dizaineriem un arhitektiem. Savos darbos viņš vienmēr centies demonstrēt dzimtās zemes skaistumu un īpatno atšķirību. Paši somi viņu uzskata par sinonīmu terminam “Somijas modernais dizains” un ierindo galveno modernā dizaina figūru vidū rūpnieciskā dizaina nozarē. Mākslinieka radošais devums ir ļoti plašs – diapazonā no plastmasas kečupa pudelēm un metālmākslas objektiem līdz stikla un porcelāna priekšmetiem, kā arī saplāksnī dizainētām mēbelēm. Kopš 20. gadsimta 50. gadiem autors strādājis arī tēlniecības jomā, radot dažādus inovatīvus abstrakta rakstura objektus no saplākšņa. Jāpiebilst, ka Tapio Virkala ir 1955. gada izlaiduma banknošu – Somijas marku – autors.

 

Mākslinieka radošums izpaudies dažādās jomās – gan veidojot izstāžu darbus, gan izpildot rūpnieciskā dizaina pasūtījumus. Viņš ir piedalījies un saņēmis atzinības neskaitāmās starptautiskās izstādēs, to skaitā nozīmīgajās Milānas triennālēs.

 

Ekspozīcija Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā koncentrējas uz meistara izcilajiem sasniegumiem stikla mākslā, porcelānā un sudrabā. Izstādē apmeklētāji varēs iepazīties ar aptuveni 500 Tapio Virkalas dizaina priekšmetiem, kas 40.–80. gados tapuši ražotnēm “Iittala” (stikls) un “Kultakeskus Oy” (sudrabs) Somijā, kā arī “Rosenthal” rūpnīcai (porcelāns un stikls) Vācijā.

 

Ilgstoša bijusi Tapio Virkalas sadarbība ar stikla ražotni “Iittala”, kur kā populārākie dizaini jāmin “Finlandia vodka” pudele (1970–2000), virtuves glāžu komplekts “Ultima Thule” (1968. gadā radīts kā “Finnair” pasūtījums), vāze “Kantarelli” (“Chantarelle”, 1947), vāze “Ovalis” (1958), “Tapio” sērijas trauki u.c. Paralēli mākslinieks strādājis pie svarīgiem ārzemju pasūtījumiem. 60. gadu vidū izcils ir viņa veikums “Venini” stikla ražotnē Itālijā, veidojot kolekciju 1966. gada Venēcijas mākslas biennālei. Par visnozīmīgāko ārpus Somijas uzskatāma Tapio Virkalas darbība Rozentāla (“Rosenthal”) rūpnīcā Vācijā, kas ilgusi turpat 30 gadus. Sadarbības rezultātā tapuši eleganti porcelāna priekšmeti, kurus redzēsim izstādē, kā arī vienu no līdz šim iecienītākajiem rūpnīcas produktiem – vāzi “Paperbag” (1977).

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI un ATBALSTĪTĀJI:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs,

Somijas vēstniecība Latvijā, Somijas Stikla muzejs (Riihimäki), Kyösti Kakkonen privātkolekcija, Tapio Wirkkala Foundation

 

IZSTĀDES KURATORE:

Uta Laurena (Uta Laurén), Somijas Stikla muzeja (Riihimäki) galvenā kuratore

 

IZSTĀDES KOORDINATORE LATVIJĀ:

Velta Raudzepa, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājuma darba vadītāja

 

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes