Vēl tikai 6 dienas skatāma izstāde “PRADO 12 raksturi”
Vēl skaitāmas dienas – līdz 16. jūlijam – ir iespēja apmeklēt izstādi “PRADO 12 raksturi” Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā), lai redzētu divpadsmit izcilus meistardarbus no Spānijas lielākā muzeja PRADO krājuma, kurus radījuši Veronēze, Rubenss, fan Deiks, de Goija, Muriljo un citi pasaules slavu guvuši gleznotāji. Projekta izskaņā – radošās darbnīcas bērniem un pieaugušajiem, tikšanās ar pārsteiguma viesi un zibakcijas “12 vīru raksturi”.

11. un 13. jūlijā Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (MMRB) aicina skolēnus apmeklēt vēdekļu darbnīcu “Tauriņa spārns” un auduma apdrukas darbnīcu “BRAVISSIMO”, bet pieaugušos – sietspiedes darbnīcu “Aizmigušais saprāts” (ar iepriekšēju pieteikšanos), ko vadīs MMRB muzejpedagoģe Elizabete Šatrovska. Šīs radošās nodarbības izpelnījušās īpašu atsaucību un popularitāti skatītāju vidū, katram piedāvājot ne tikai gūt padziļinātu ieskatu ekspozīcijā, bet arī pašam izgatavot personisku, oriģinālu suvenīru sev vai dāvanu kādam citam.

 

Izstādes noslēgums iezīmēsies ar pēdējo tikšanos ciklā “12 piektdienas vakaru personības14. jūlijā plkst. 18.00, kad kopā ar pārsteiguma viesi runāsim par svētku tēmu spāņu kultūrā, atsaucoties uz ekspozīcijas iekārtojuma koncepciju, kuras pamatā ir frāze “Dzīve kā svētki”.

 

Savukārt 16. jūlijā izstādes apmeklētājus visas dienas garumā ar īpašām zibakcijām “12 vīru raksturi” priecēs Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA jaunizveidotais vīru koris. Kolektīvs, kuru vada diriģenti Kaspars Vēvers, Rūdolfs Bacāns un Juris Griņēvičs, piedzīvos savu publiskās uzstāšanās debiju MMRB telpās, atskaņojot spāņu un franču komponistu kormūziku vīru balsīm.

 

“PRADO muzejā, kurā atrodas viena no nozīmīgākajām pasaules mākslas kolekcijām, man laimējies būt ne reizi vien. Sākumā kā tūristam, bet pēdējās pāris reizes jau kā cilvēkam, kurš vēlas šīs kolekcijas dārgumus parādīt arī saviem tautiešiem. Jo ieraudzīt klātienē ievērojamu gleznotāju Rubensa, Goijas, Muriljo, Veronēzes audeklus – tas ir tāds prieks! Saspringts darbs divu gadu garumā, nebūt ne vieglas sarunas un pierunāšanas, daudzu iesaistīto cilvēku entuziasms beigu beigās rezultējās izstādē. Un ticiet, ir jābūt ļoti pārņemtiem ar savu ideju un vēlēšanos dalīties ar jums, lai sapnis kļūtu par īstenību. Vienkārši tas ļoti jāgrib! Aicinu vēl pēdējo nedēļu baudīt, izjust un izzināt šo visā Baltijas reģionā unikālo ekspozīciju!” rosina mecenāts Boriss Teterevs.

 

“Jau šobrīd ir skaidrs, ka izstāde “PRADO 12 raksturi” ir visapmeklētākā mūsu muzeja vēsturē. Skatītāji brauc no visas Latvijas, pēdējā mēneša laikā jūtam lielu tūristu pieplūdumu, īpaši – no Baltijas un Skandināvijas. Priecājamies par apmeklētāju atsaucību un izteikti pozitīvo gaisotni, kas kopš projekta atklāšanas valda mūsu izstāžu zālēs,” stāsta Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja Daiga Upeniece.

 

16.–19. gadsimta meistardarbu izstāde “PRADO 12 raksturi” koncentrēti atsedz muzeja kolekcijas vēsturi un specifiku, kurā nenoliedzami dominē krāsās un formās izteiksmīgā spāņu māksla, ko bagātina flāmu, franču, itāļu kultūras telpas klātbūtne. Vienlaicīgi divpadsmit raksturi atklājas ļoti sievišķīgā veidā, jo ekspozīcijai atlasīti 12 sieviešu portreti vai žanra gleznas ar reliģisku un alegorisku saturu, kas demonstrē tēmas plašo traktējuma iespēju, portretējamo personu sociālo stāvokli vai parāda sievieti kā simbolu varai, elegancei, skaistumam, mātišķumam, dievbijībai vai vieglprātībai. Šie pretmeti vai līdzības izvijas cauri gadsimtiem, kas katrs nāk ar citu skaistuma ideālu, modi un izpratni par dzīves baudīšanas attiecībām pret tikumību. Atbilstoši projekta idejai ekspozīciju veido 12 sadaļas: “Pirmssākums, Ieva”, “Dvēseles pazudinātāja”, “Mūžam mainīgā”, “Valdniece”, “Noslēpumainā”, “Ciniķe”, “Māte”, “Mīļotā”, “Sieviete-drāma”, “Pašpārliecinātā”, “Izsmalcinātā”, “Bezvainīgā, dvēseles glābēja”.

 

Paralēli PRADO kolekcijas 12 raksturiem apmeklētāji ieraudzīs krājumā esošo mākslas stilu daudzveidību – sākot no augstās renesanses un manierisma, krāšņi reprezentējot spāņu un flāmu baroka laiku, rokoko un nonākot līdz pat 19. gadsimta reālisma paraugiem. Rīdziniekiem un Rīgas viesiem tiek piedāvāta brīnišķīga iespēja baudīt Paolo Veronēzes (Paolo Veronese, 1528–1588), Pītera Paula Rubensa (Peter Paul Rubens, 1577–1640), Antonisa fan Deika (Anthony van Dyck, 1599–1641), Bartolomē Estebana Muriljo (Bartolomé Esteban Murillo, 1617–1682), Fransisko de Goijas (Francisco José de Goya y Lucientes, 1746–1828) un citu ievērojamu Rietumeiropas glezniecības klasiķu daiļrades pērles, kas glabājas PRADO Nacionālā muzeja krājumā Madridē.

 

Spānijas lepnums PRADO, kurš 2019. gadā svinēs jau savu 200. jubileju, ir viena no Eiropas bagātākajām mākslas krātuvēm, kas radusies uz karaļnama kolekciju bāzes. Muzeja apjomīgās kolekcijas caur mākslas prizmu atspoguļo dinamiskiem notikumiem bagāto Spānijas vēsturi.

 

PRADO kolekcijas izlases izstāde Rīgā ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu īpašais dāvinājums Latvijas valsts simtgadei, kā arī jaunākais un apjomīgākais Borisa un Ināras Teterevu fonda un Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kopprojekts. Tā ideju ir izlolojis Boriss Teterevs, koncepciju veidojusi Daiga Upeniece. Projekta patronese ir Latvijas Republikas eksprezidente un Madrides kluba prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Daiga Upeniece, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja

 

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJI UN SADARBĪBAS PARTNERI:

 

#LNMM #RigasBirza #12raksturi

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes