Markes reģions – atklājiet Itālijas skaistumu!
Markes reģiona dienas Rīgā un Rafaēla gleznas eksponēšana Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA
No 2018. gada 20. līdz 23. martam Markes reģions un Itālijas Republikas vēstniecība Latvijā organizē vairākus pasākumus, lai svinētu vienu no bagātākajiem un skaistākajiem Itālijas reģioniem.

Itālijas sirdī, ar skatu uz Adrijas jūru, nedaudz vairāk kā pusotrs miljons cilvēku apdzīvo piecas provinces – Markes reģiona galvaspilsētu Ankona (Ancona), Pezāro un Urbīno (Pesaro e Urbino), Mačerata (Macerata), Fermo (Fermo) un Askoli Pičēno (Ascoli Piceno). Marke, kas vienmēr bijis Itālijas “Lielceļš uz Austrumiem”, ir vienīgais valsts reģions, kura nosaukums ietver daudzskaitļa formu, tādējādi simboliski norādot gan uz šīs zemes ainavu atšķirību, gan uz nacionālo tradīciju bagātību.

 

Šeit atrodas Apenīnu grēdas kalni, kas maigi nosliecas jūras virzienā līdzās paralēlām ielejām. Reģions lepojas ar retu dabas skaistumu un nozīmīgām personībām, kas tajā reiz dzimušas – Džakomo Leopardi (Giacomo Leopardi), Rafaēlu Sancio (Raffaello Sanzio), Džovanni Batistu Pergolēzi (Giovanni Battista Pergolesi), Džoakīno Rosīni (Gioachino Rossini), Gaspari Spontīni (Gaspare Spontini), Tēvu Mateo Rici (Padre Matteo Ricci), Frederiku II no Švābijas (Frederick II of Swabia).

 

Viena no Markes reģiona pilsētām, Urbīno, bija nozīmīgs Itālijas renesanses centrs un izcilā gleznotāja Rafaēla dzimšanas vieta. 1998. gadā Urbīno tika pasludināts par UNESCO pasaules mantojuma pilsētu.

 

Ievadot Markes reģiona dienas Rīgā, kas norisināsies no š. g. 20. līdz 23. martam, pateicoties Markes reģionam, Itālijas vēstniecībai Latvijā un Markes Nacionālajai galerijai, no 21. marta līdz 22. aprīlim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma pasaulslavenā itāļu augstās renesanses pārstāvja Rafaēla Sancio da Urbīno (Raffaello Sanzio da Urbino, 1483–1520) glezna “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” (1500–1503). Rafaēls Latvijā tiek eksponēts pirmo reizi, un šī izstāde ir dāvana Latvijas Republikai simtgadē no Markes reģiona.

 

Rafaēla glezna atceļojusi uz Rīgu no mākslinieka dzimtās vietas, Markes Nacionālās galerijas kolekcijas. Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA apmeklētājiem būs iespēja ne vien redzēt itāļu renesanses dižgara agrīno meistardarbu, bet arī piedalīties dažādos ar Itālijas kultūru saistītos pasākumos un atklāt Markes reģionu.

 

Markes reģiona dienas Rīgā

PASĀKUMU PROGRAMMA:

 

20. martā

plkst. 15.00–17.00

Markes reģionam tipisku produktu un delikatešu degustācija

Norises vieta: lielveikals “Stockmann

 

21. marts – 22. aprīlis

Rafaēls (1483–1520). “Svētā Katrīna no Aleksandrijas”

Izcilā itāļu augstās renesanses mākslinieka Rafaēla Sancio da Urbīno (Raffaello Sanzio da Urbino, 1483–1520) gleznas “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” (1500–1503) izstāde Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA pastāvīgajā ekspozīcijā – dāvana Latvijas Republikai simtgadē no Markes reģiona.

Norises vieta: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

 

21. martā

plkst. 14.00–16.00

Markes reģionam tipisku produktu un delikatešu degustācija

Norises vieta: lielveikals “Stockmann

 

plkst. 17.00–18.30

Konference “Giacomo Leopardi e l’Infinito

Par godu Pasaules dzejas dienai Latvijas Nacionālajā bibliotēkā uzstājas profesore Fabiana Cacciapuoti no “Centro Nazionale di Studi Leopardiani” (“National Center for Leopardian Studies”).

Norises vieta: Latvijas Nacionālā bibliotēka

 

plkst. 19.00

Koncerts “Gala Rossini – Barbiere smart

Uzstājas ansamblis “Solisti Orchestra Rossini di Pesaro” un dziedātāji, kas atlasīti Rosīni operas festivālam. Koncerts veltīts ievērojamā itāļu komponista Džoakīno Antonio Rosīni (Gioachino Antonio Rossini, 1792–1868) 150. nāves gadadienai un norisinās sadarbībā ar Pezāro pilsētas domi.

Norises vieta: Lielā ģilde

 

23. martā

plkst. 18.00

Filmas “Leopardi. Il giovane favoloso” demonstrējums

Filmas režisors – Mario Martone (Mario Martone), producents – “Palomar”.

Pasākums norisinās sadarbībā ar “Casa Leopardi” un Recanati pilsētas domi.

Norises vieta: kinoteātris “Splendid Palace

 

 

INFORMĀCIJA PAR MARKES REĢIONA DIENĀM RĪGĀ:

Sara Cernotta, Itālijas Republikas vēstniecība Latvijā

T: (+371) 67 216069, E: culturale.riga@esteri.it, stage.riga@esteri.it

 

INFORMĀCIJA PAR RAFAĒLA GLEZNAS IZSTĀDĪŠANU MĀKSLAS MUZEJĀ “RĪGAS BIRŽA”:

Kristīne Milere, LNMM / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

T: (+371) 67 357531, E: Kristine.Milere@lnmm.lv

 

 

#lnmm #RigasBirza

#TheMarcheRegion

#MarcheWeekinRiga

#MarcheDaysinRiga

#RaphaelinRiga

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes