Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA atklāj jaunu pastāvīgo ekspozīciju – Antīkās mākslas kabinetu
No 2018. gada 13. aprīļa Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) pastāvīgo ekspozīciju papildinās jauns Antīkās mākslas kabinets, kurā apmeklētāji varēs iepazīties ar Senās Grieķijas un Romas monētām, antīkām marmora skulptūrām un Senās Grieķijas keramiku no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma.

“Ar jaunās ekspozīcijas atklāšanu vēlamies parādīt bagātīgo antīkās kultūras mantojumu, kas uzkrāts mūsu muzejā, pievēršot uzmanību tā saglabāšanai un izpētei, kā arī izcelt antīko artefaktu nozīmi Eiropas kultūras kontekstā. Tā būs apjomīgākā antīkās mākslas ekspozīcija ar vairāk nekā 500 oriģinālpriekšmetiem,” stāsta kabineta koncepcijas autore, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA krājuma darba vadītāja Baiba Uburģe.

 

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā glabājas Latvijā daudzveidīgākā antīkās mākslas oriģinālpriekšmetu kolekcija – keramikas izstrādājumi, tēlniecības darbi un monētas, kopā ap 1000 darbu, kas darināti laikposmā no 15. gadsimta pr. Kr. līdz 4. gadsimtam. Līdz šim atsevišķi krājuma labākie paraugi ir bijuši redzami kādreizējā Ārzemju mākslas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā Rīgas pilī. Telpu un vitrīnu trūkuma dēļ nekad nav tikusi izstādīta monētu kolekcija un lielākā daļa no antīkās keramikas.

 

Tagad muzeja jaunajās telpās Rīgas Biržā, blakus Senās Ēģiptes zālei, tiks atklāta Senās Grieķijas un Romas mākslas ekspozīcija – Antīkās mākslas kabinets, kas tapis muzeja speciālistu pētnieciskā darba rezultātā. Pēdējo divu gadu laikā ir izstrādāta ekspozīcijas koncepcija, izgatavotas īpašas vitrīnas un podesti, kā arī veikta antīko mākslas darbu kolekcijas priekšmetu restaurācija un konservācija (t. sk. ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu). Kabinetā pirmo reizi publiski būs apskatāma visa monētu kolekcija un tēlniecības darbi, bet keramikas kolekcijas daļa ļaus izsekot galvenajiem antīkās keramikas attīstības posmiem.

 

Ekspozīcijas veidošanas ilgā un sarežģītā procesa noslēgumu un Antīkās mākslas kabineta atvēršanu apmeklētājiem ir nepieciešams vainagot ar zinātnieku, muzeja akadēmisko sadarbības partneru un citu kultūras mantojuma interesentu tikšanos, lai dalītos ar ekspozīcijas tapšanas gaitā veikto pētījumu rezultātiem, salīdzinātu dažādu Baltijas antīkās mākslas krājumu kontekstus, kā arī pievērstu plašākas sabiedrības uzmanību Latvijā uzkrātajām antīkās mākslas liecībām. Tādēļ kabineta atklāšanu ievadīs zinātniskā konference “Antīkās mākslas kolekcijas. Veidošanās, izpēte, ietekmes”, kas norisināsies Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA 12. aprīlī no plkst. 12.00 līdz 16.30. Konferencē uzstāsies pētnieki no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Universitātes un Tartu Universitātes Mākslas muzeja, iepazīstinot ar antīkās mākslas kolekciju vēsturi, veidošanos un aktuālākajiem pētījumiem.

 

Antīkās mākslas kabinets apmeklētājiem būs pieejams Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA pastāvīgajā ekspozīcijā 3. stāvā.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Baiba Uburģe, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Krājuma darba vadītāja

(+371) 67 220647

Baiba.Uburge@lnmm.lv

 

Saistītie pasākumi
Saistītās preses relīzes