Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA svin 9. dzimšanas dienu ar jaunās Nikolaja Rēriha gleznu ekspozīcijas atklāšanu un Ivana Aivazovska darbu izstādes kataloga publikāciju
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) 2020. gada 20. augustā, atzīmējot devīto dzimšanas dienu, saviem apmeklētājiem sarūpējis divus īpašus svētkus: Nikolaja Rēriha glezniecības ekspozīcijas atklāšanu un marīnista Ivana Aivazovska darbu izstādes kataloga publikāciju.

Pateicoties Muzeju krātuves (Pārdaugavā, Pulka ielā 8) atklāšanai, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (MMRB) var īstenot savu sākotnējo ideju – greznās ēkas telpas maksimāli izmantot ekspozīcijām, lai tās būtu publiski pieejamas. Šajā gadā paredzēts atvērt vēl divas pastāvīgās ekspozīcijas, no kurām pirmā ir veltīta Nikolajam Rēriham (1874–1947).

 

Nikolajs Rērihs ir saistīts ar Latviju kopš 20. gadsimta 30. gadiem, kad Rīgā atradās viņa dāvinātā gleznu kolekcija, kuru pats autors atsūtīja no Indijas Latvijas Rēriha biedrības (1930–1940) muzejam. Ekspozīcija periodiski tiks mainīta un iekļaus aptuveni 20 gleznas. Pirmajā variantā būs vairāki no kolekcijas ikoniskākiem darbiem, kas dāvināti 30. gados: “Ceļš”, “Augstumos”, “Līdzcietība”, “Kuluta”, “Brahmaputra”, “Bhagavans”, “Sv. Sergija svētnīca”, Himalaju, Tibetas un Mongolijas ainavas. Mākslas darbus papildinās kuratora sagatavotie komentāri, bet ieinteresētiem mākslas cienītājiem būs iespēja lasīt katalogus, kas veltīti Nikolaja Rēriha un viņa ģimenes dzīvei un daiļradei. Ekspozīcija izvietota muzeja 3. stāvā, bijušajā lasītavā, blakus nesen atklātajam Antīkajam kabinetam, un šīs vietas klusums palīdzēs skatītājiem iedziļināties neparastā un valdzinošā Himalaju virsotņu pasaulē, kuru meistars veidoja ar brīnumaini tīru temperas krāsu paleti.

 

Otrā dāvana muzeja viesiem MMRB 9. dzimšanas dienā ir izcilā marīnista Ivana Aivazovska (1817–1900) darbu izstādes katalogs. Izstāde “Gaismas metafizika” bija skatāma muzeja Lielajā zālē no 2019. gada 5. oktobra līdz 2020. gada 5. janvārim un guva grandiozu atzinību, piesaistot ap 45 000 apmeklētāju uzmanību. Izstrādātais izdevums atspoguļo projekta koncepciju un saturu, aplūkojot meistara glezniecības darbus no sešām kolekcijām: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM), Odesas Mākslas muzeja, Igaunijas Mākslas muzeja, Narvas muzeja, Tartu Mākslas muzeja un privātkolekcijas. Grāmatā reproducēti arī seni kuģu modeļi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma un atsevišķu apbalvojumu paraugi no LNMM faleristikas kolekcijas.

 

Katalogs, tāpat kā izstāde, ir sadarbības projekts. Tekstu autori ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Rietumu bankas Labdarības fonda padomes priekšsēdētājs Arkādijs Suharenko, Kadriorgas Mākslas muzeja direktore Aleksandra Murre, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Latvijas kuģniecības vēstures nodaļas vadītājs Andris Cekuls, LNMM Ārzemju glezniecības kolekcijas glabātāja Ksenija Rudzīte. Redkolēģiju pārstāv Dr. philol. Anna Vulāne, Terēze Svilane un Tatjana Gubina. Izdevums publicēts latviešu, angļu, krievu valodā un paredzēts plašam interesentu lokam. Kataloga krāsainais un greznais noformējums ir mākslinieces Irēnas Ansavas nopelns.

 

Teksts: Ksenija Rudzīte

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  3. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  4. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  5. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.
Saistītās preses relīzes