LV 100: Nākotnes valsts

Izstādes norises vieta: LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS

Izstādes norises laiks: 23.02.–20.05.2018.

Projekta vadītāja: Dr. art. Elita Ansone, LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas ARSENĀLS vadītāja (20. gs. 2. puse – 21. gs.)

 

 

Laikmetīgās mākslas izstāde “Nākotnes valsts” iecerēta kā “futūristisks” koncepts ar aicinājumu māksliniekiem radīt idejas par nākotnes valsti – Latviju, uzdrošināties būt “neprātīgiem” un pārgalvīgiem savās fantāzijās par to, kādu vispār ir iespējams iztēloties ideālo vai nereālo, bet varbūt reālo Latviju kaut kad nākotnē. Izstāde aicina māksliniekus ļaut izdomai vaļu, iztēloties kādu vietu, “nevietu” vai veidu, kurā darbojas ideālisma formulas un tiek tapināta kāda iedomāta IDEĀLA NĀKOTNES VALSTS.

 

Domas par to, kāda tā ir, un kādai tai būtu jābūt, var stipri atšķirties no tā, kāda tā reāli būs. Nākotnes prognozes sola, ka tuvākajos 20 gados cilvēce izmainīšoties daudz vairāk nekā tas noticis visā tās pastāvēšanas vēsturē. Par šodienas diskusiju objektiem – klimata izmaiņas, mazākumtiesības un visādas citādas tiesības – uzzināt varēs vien enciklopēdijās. Mēs būsim kļuvuši tik vareni, ka vadīsim cunami. Pārtiku mums piegādās lidojoši droni, un arī mēs paši pārvietosimies lidojošās mašīnās. Bet varbūt mēs jau ēdīsim virtuālu ēdienu. Izglītības biznesu pārņems interneta kompānijas. Klonēšanas rezultātā parādīsies “cilvēki bez dvēselēm”. Līdzšinējās darba formas izzudīs. Parādīsies cita veida industrijas. Pilna darba laiks izzudīs. Valstu robežas mainīsies, kā allažiņ. Klasiskās medicīnas un tablešu vietā būs izgudrots kaut kas cits.

 

Bet varbūt būs pavisam savādāk? Radošā procesā ir iespējams piedāvāt virkni ideālu, provokatīvu, smieklīgu, vai arī noderīgu pareģojumu par 2018 + vai 201∞ gadu. Izstādē “Nākotnes valsts” piedalīsies Artūrs Arnis, Aigars Bikše, Izolde Cēsniece, Ivars Drulle, Andris Eglītis, Miķelis Fišers, Atis Jākobsons, Ernests Kļaviņš,  Liene Mackus, Katrīna Neiburga, Leonards Laganovskis, Kirils Panteļejevs, Anta Pence, Krišs Salmanis, Māris Subačs, Artūrs Virtmanis, Andris Vītoliņš,  Rihards Vītols, Aija Zariņa.

Saistītās izstādes