LV 100: TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju

No 2018. gada 22. novembra līdz 2019. gada 27. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma Latvijas valsts simtgades izstāde “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju”.

Izstāde caur materiālās kultūras liecībām vēstīs par Latvijas sabiedrību vairākos vēstures posmos. Kā tapa latviskais, kāda loma tajā bija dizainam? Kā dažādos periodos diskutēts par skaisto un laikmetīgo, par dizaina un mākslas robežām? Kā dizains mainās līdz ar labklājības svārstībām? Kādu tendenču ietekmē radušies jauni dizaina virzieni?

 

Dizains tiecas būt laikmetīgs – dizaineru piedāvātās idejas bieži vien nāk kā atbilde kādai funkcionālai problēmai, vajadzībai vai patērnieciskai iekārei. Veiksmīgs dizaina risinājums ir neizbēgami saistīts ar konkrētā brīža tehnoloģijām un estētiskajiem priekšstatiem, tādējādi iemiesojot lietās sabiedrības vērtības un ikdienu. Savulaik tieši laikā bija gan Ansis Cīrulis un Jūlijs Madernieks ar tekstilijām un mēbeļu ansambļiem, gan darbnīca “Baltars”, gan 20. gadsimta 30. gadu izcilākie grāmatu izdevumu paraugi (“Zelta ābele”), “Minox”, “VEF. Spīdola”, Rīgas porcelāna rūpnīcas dizains 60. gados, Rīgas plakāta skola, Zaigas un Māra Gaiļu “Mēbeles jauniem cilvēkiem”.

 

Izstāde “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” atskatīsies uz 100 gadiem kopš Latvijas dibināšanas, kad dizains pakāpeniski kļuva par patstāvīgu disciplīnu, atšķeļoties no mākslas, arhitektūras, amatniecības un rūpniecības. Šī ekspozīcija nebūs hronoloģisks stāsts par sasniegumiem simtgades griezumā – epizodes dizaina vēsturē tiks virknētas, meklējot kopīgās tēmas un izejas punktus dažādu paaudžu dizaineru darbībā.

 

Līdz ar dizaina objektiem izstādē iekļauti videomateriāli, fotogrāfijas un citas liecības, kas atklās kontekstus, kuros šie priekšmeti tika radīti un lietoti. Projekts top, izmantojot Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Okupācijas muzeja, VEF vēstures muzeja, Rīgas Motormuzeja, “Laimas” šokolādes muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un citu atmiņas institūciju krājumus.

 

Izstādi papildinās rakstu krājums ar tādu pašu nosaukumu, kurā apvienoti pētījumi un intervijas ar aculieciniekiem. Grāmata ietver stāstus par nozīmīgām vēstures lappusēm Latvijas dizainā no 30. gadiem līdz mūsdienām – par Jūlija Madernieka mantojumu, Armijas ekonomisko veikalu kā modernāko Baltijā 1930. gados, par Kārļa Irbīša konstruētajām saplākšņa lidmašīnām, rūpnīcas “VEF” grafisko identitāti, Artura Riņķa kinētiskās mākslas objektu “Sakta”. Tāpat izdevumā ir iekļautas sarunas ar Džemmu Skulmi, Beatrisi Kārkliņu, Jāni Borgu, Laimoni Šēnbergu, Zaigu Gaili, Ingūnu Eleri un Jāni Godiņu. Kataloga sastādītājas ir Kristīne Budže un Inese Baranovska, rakstu un interviju autori: Inese Baranovska, Anda Boluža, Kristīne Budže, Ilze Martinsone, Rūta Rinka, Jeļena Solovjova, Iliana Veinberga, Vents Vīnbergs, Zanda Zībiņa.

 

Paralēli izstādei Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs gatavo plašu pasākumu programmu – zinātnisko konferenci, radošās darbnīcas, tikšanās, ekskursijas un citas aktivitātes.

 

Izstāde norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

 

 

IZSTĀDI ORGANIZĒ:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

 

PROJEKTA VADĪTĀJA un IZSTĀDES KURATORE:

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

 

RADOŠĀ DARBA GRUPA:

Zane Zajančkauska (apvienība “Kolektīvs”), Kristīne BudžeIrēna BužinskaRūta Rinka,

Dace ĻaviņaIeva ZvejnieceAustra StupeleLiene GranovskaKristīne Šica

 

DIZAINA KONCEPTS:

Ilze Kalnbērziņa PrazZigmunds Lapsa

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
06 Dec 16:00
KĀPĒC MAN PATĪK ŠIS DIZAINS: Niklāva Strunkes radītais tautas tērps
Kāpēc man patīk šis dizains? Seši muzeja kuratores Irēnas Bužinskas īsstāsti izstādē “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju”.
news-image
08 Dec 12:00
ĢIMENES DIENA: Ziemas Saulgriežu darbnīcas
Divās sestdienās, 2018. gada 8. un 15. decembrī, no plkst. 12.00–16.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina bērnus, ģimenes un draugus uz ikgadējiem Ģimenes dienu pasākumiem “ZIEMAS SAULGRIEŽU DARBNĪCAS”, kuros tautas tradīcijas un profesionālās māksla dizaineru Valda Celma, Vīvas Ieviņas un Līvas Piterānes vadībā iedvesmos bērnus jaunām idejām neparastu telpu dekoru un jauku dāvanu darināšanā.
news-image
11 Dec 10:00
STARPTAUTISKA ZINĀTNISKĀ KONFERENCE: Tieši laikā. Dizaina pētniecības aktualitātes Baltijas jūras reģionā
Otrdien, 2018. gada 11. decembrī, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) norisināsies starptautiska zinātniskā konference “Tieši laikā. Dizaina pētniecības aktualitātes Baltijas jūras reģionā”, kurā uzaicinātie speciālisti no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas referēs par tēmām, saistītām ar dizaina vēstures pētniecību. Sākums plkst. 10.00.
news-image
13 Dec 16:00
KĀPĒC MAN PATĪK ŠIS DIZAINS: Jāņa Liepiņa vēlēšanu plakāts
Kāpēc man patīk šis dizains? Seši muzeja kuratores Irēnas Bužinskas īsstāsti izstādē “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju”.
news-image
15 Dec 12:00
ĢIMENES DIENA: Ziemas Saulgriežu darbnīcas
2018. gada 15. decembrī, no plkst. 12.00–16.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina bērnus, ģimenes un draugus uz ikgadējo Ģimenes dienu pasākumu “ZIEMAS SAULGRIEŽU DARBNĪCAS”, kuros tautas tradīcijas un profesionālā māksla dizaineru Valda Celma, Vīvas Ieviņas un Līvas Piterānes vadībā iedvesmos bērnus jaunām idejām neparastu telpu dekoru un jauku dāvanu darināšanā.
news-image
20 Dec 16:00
KĀPĒC MAN PATĪK ŠIS DIZAINS: Romana Sutas porcelāna šķīvis
Kāpēc man patīk šis dizains? Seši muzeja kuratores Irēnas Bužinskas īsstāsti izstādē “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju”.
news-image
10 Jan 16:00
KĀPĒC MAN PATĪK ŠIS DIZAINS: Valda Celma veidotā slaidu prezentācija
Kāpēc man patīk šis dizains? Seši muzeja kuratores Irēnas Bužinskas īsstāsti izstādē “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju”.
news-image
12 Jan 14:00
SARUNAS MUZEJĀ: Kārlis Irbītis privāti
Sestdien, 2019. gada 12. janvārī, plkst. 14.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) ar stāstījumu “Kārlis Irbītis privāti” uzstāsies izstādes kuratore, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska un VEF vēstures muzeja galvenā krājuma glabātāja Dace Kaprāne.
news-image
16 Jan 17:30
SARUNU VAKARS: Andris Akmentiņš un Klāvs Sedlenieks
Trešdien, 16. janvārī, plkst. 17.30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā sāksies dzejnieka, rakstnieka Andra Akmentiņa un sociālantropologa Klāva Sedlenieka sarunu vakars “Skolotāji”.
news-image
17 Jan 16:00
KĀPĒC MAN PATĪK ŠIS DIZAINS: Jāņa Krieva veidotais interjers Daugavpils Celtnieku klubā
Kāpēc man patīk šis dizains? Seši muzeja kuratores Irēnas Bužinskas īsstāsti izstādē “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju”.
news-image
24 Jan 16:00
KĀPĒC MAN PATĪK ŠIS DIZAINS: Artura Riņķa mobilis – kinētiskais objekts “Sakta“ hotelim “Latvija“
Kāpēc man patīk šis dizains? Seši muzeja kuratores Irēnas Bužinskas īsstāsti izstādē “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju”.
news-image
26 Jan 14:00
SARUNAS MUZEJĀ: Armijas ekonomiskais veikals
Sestdien, 26. janvārī, plkst. 14.00 tikšanās laikā ar Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāju Ilzi Martinsoni būs iespēja noskaidrot atsevišķus dizaina un labklājības mijiedarbības aspektus, ko ietver sarunas temats ““Zelta laikmets” Latvijā. Armijas ekonomiskais veikals”.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Izstādes “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” izskaņā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā norisināsies trīs interesantas “Sarunas”
The Museum of Decorative Arts and Design invites to the international scientific conference "Just on Time. Current Trends in Design Research in the Baltic Sea Region"
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz starptautisku zinātnisko konferenci “Tieši laikā. Dizaina pētniecības aktualitātes Baltijas jūras reģionā”
Выставке «Форма. Цвет. Динамика» – 40 - Третья сателлитная выставка проекта «КАК РАЗ ВОВРЕМЯ. Дизайн-рассказы о Латвии»
Exhibition "Form. Colour. Dynamics" – 40 - Third satellite exhibition of the project "JUST ON TIME. Design Stories About Latvia"
JUST ON TIME. Design Stories About Latvia
КАК РАЗ ВОВРЕМЯ. Дизайн-рассказы о Латвии
Izstādei “Forma. Krāsa. Dinamika” 40 - Projekta “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” trešā satelītizstāde
Preses pastaiga izstādē "TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju"
Standard of Quality. Latvian Currency Coins Dedicated to Outstanding Events and Personalities in Culture - Second satellite exhibition of the project "JUST ON TIME. Design Stories About Latvia"
Эталон качества. Латвийские денежные монеты, посвящённые выдающимся событиям и деятелям культуры - Вторая сателлитная выставка проекта «КАК РАЗ ВОВРЕМЯ. Дизайн-рассказы о Латвии»
Kvalitātes etalons. Izciliem notikumiem un kultūras personībām veltītās Latvijas naudas monētas - Projekta “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” otrā satelītizstāde
Pēteris Martinsons. Line and Form - First satellite exhibition of the project "JUST ON TIME. Design Stories About Latvia"
Петерис Мартинсон. Линия и форма - Сателлитная выставка проекта «КАК РАЗ ВОВРЕМЯ. Дизайн-рассказы о Латвии»
TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju
Pēteris Martinsons. Līnija un forma - Projekta “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” pirmā satelītizstāde
Saistītās galerijas