LV100: Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts

Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros no 2019. gada 7. septembra līdz 24. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs un Kupola zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma starpdisciplināra izstāde “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts”.

 

Izstāde caur Latvijai nozīmīgas dzimtas – Grosvaldu ģimenes – stāstu iepazīstina auditoriju gan ar ievērojamās rīdzinieku ģimenes likteni, gan ar svarīgām epizodēm Latvijas valsts vēsturē gadsimta garumā. Izstādes centrālais tēls ir viena no Grosvaldu dzimtas atvasēm – muzeju darbiniece Mērija Grīnberga jaunākā (1909–1975), kurai pēc Otrā pasaules kara izdevās nosargāt un atvest atpakaļ no Vācijas lielu daļu Latvijas muzeju vērtību, ko vācu okupācijas armija atkāpjoties evakuēja uz savām teritorijām.

 

Grosvaldu stāsts sākas pagājušā gadsimta sākumā Edinburgas jūrmalā, kur iepazīstas Mērijas Grīnbergas vecāki, lai tālāk caur Pēterburgu, Pirmā pasaules kara un bēgļu drāmu vestu uz Latvijas valsts dibināšanu, dzimtas dzīvi un darbu neatkarīgā Latvijas Republikā, kuru pārtrauc Otrais pasaules karš, Latvijas okupācija un Grosvaldu dzimtas vardarbīga sašķelšana un būtībā – iznīcināšana.

 

Izstādes veidotājas darbojas ar plašu materiālu un izteiksmes līdzekļu klāstu, lai parādītu Mērijas Grīnbergas un viņas dzimtas ceļojumu cauri gadsimtam. Par dažādiem Grosvaldu ģimenes un vēstures pagriezieniem liecina gan daudzi personiski materiāli – vēstules, dienasgrāmatas, dzimtas foto albumi ar pabalējušām fotogrāfijām, gan vēl viena spilgta Grosvaldu dzimtas pārstāvja, Jāzepa Grosvalda (1891–1920), mākslinieciskais mantojums, gan Mērijas Grīnbergas atpakaļ atvesto muzeja priekšmetu izlase, gan laikmetīgas audiovizuālas interpretācijas par Grosvaldu stāstu.

 

Izstādes bagātīgais, daudzveidīgais eksponātu klāsts veidots sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM), Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Piebalgas muzeju apvienību “Orisāre”, Latvijas Nacionālo arhīvu, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Folkloras krātuvi. Tāpat ekspozīcijā būs apskatāmi mākslas darbi no Zuzānu kolekcijas un Vara Bokaldera privātkolekcijas, dokumentāli materiāli un fotogrāfijas no vairākiem privātiem arhīviem, Grosvaldu ģimenei piederējuši priekšmeti no to mantotāju krājuma. Būs arī pārsteigumi – piemēram, 21 darbs no Jāzepa Grosvalda “Austrumu” un “Strēlnieku” cikliem, kuri līdz šim glabājušies Vermlandes muzejā Karlštatē, Zviedrijā, un Latvijā nekad nav tikuši izstādīti; vairāki pirmo reizi eksponēti mākslas darbi un priekšmeti no Latvijas muzeju un arhīvu krājumiem. Skatītājiem būs iespēja iepazīties ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja jaunieguvumu – līdz šim neredzētu Mērijas Grīnbergas jaunākās portretu, ko 1943. gadā gleznojis Edgars Bauze (1913–2006) un kuru tikko muzejam uzdāvinājusi Valentīna Unda.

 

Savā ziņā izstāde “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts” ir Latvijas simtgades dokumentālās spēlfilmas “Mērijas ceļojums” (2018) turpinājums un paplašinājums – radošās grupas kodolu veido režisore Kristīne Želve, māksliniece Ieva Stūre, mākslas zinātniece, LNMM izstāžu kuratore Ieva Kalnača un projekta vadītāja, LNMM izglītības programmu kuratore Katrīna Vastlāve.

 

Izstādi papildina interesanta izglītojošā programma. Līdztekus tradicionālajām pastaigām kopā ar kuratorēm “Sarunas muzejā” formātā, publikai tiks piedāvāts tematisks stāstu cikls “Grosvaldiāna”. Jau 13. septembrī ar lasījumu “Čāpiņas krusttēvs Džo. Jāzepa Grosvalda dzīve un māksla” uzstāsies mākslas zinātņu doktors, monogrāfijas par Jāzepu Grosvaldu autors profesors Eduards Kļaviņš, savukārt 27. septembrī literatūrzinātniece, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece Dr. philol. Eva Eglāja-Kristsone stāstā “Margarēta Grosvalde un viņas dienasgrāmata. No ārlietām līdz sirdslietām” iepazīstinās ar institūta Folkloras krātuves jaunieguvumu – Margarētas Grosvaldes (1895–1984) pirms simts gadiem rakstīto dienasgrāmatu. Turpmākajos lasījumos piedalīsies mākslas zinātniece Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece (par brāļiem Grosvaldiem mākslā un diplomātijā), mākslas vēsturnieks Dr. art. Jānis Kalnačs (par Mērijas Grīnbergas braucienu ar muzeju vērtībām un to atpakaļatgriešanas procesu). Mākslas zinātniece Ieva Kalnača stāstīs gan par savu, gan Jāzepa Grosvalda Austrumu ceļojumu, režisore Kristīne Želve un aktrise Daiga Kažociņa iepazīstinās ar Mērijas Grīnbergas vecākās atstāto autobiogrāfisko mantojumu.

 

21. septembrī aicināsim kopā ar vienu no kuratorēm Kristīni Želvi ekskursijā “Grosvaldu Rīga” izstaigāt Mērijai un Grosvaldiem svarīgas vietas pilsētā – no Rīgas pils līdz Mākslas muzejam.

 

Godinot Mērijas Grīnbergas piemiņu, visi lasījumi un tematiskie pasākumi notiks Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēkā, kas bija Mērijas Grīnbergas pēdējā darbavieta.

 

Izcilo Grosvaldu dzimtu bez Mērijas Grīnbergas jaunākās pārstāv viņas mamma, latviešu etnogrāfijas pētniece un popularizētāja Mērija Grīnberga vecākā (1881–1973), advokāts, Rīgas Latviešu biedrības ilggadējs priekšnieks Frīdrihs Grosvalds (1850–1924) ar kundzi Mariju Grosvaldi (1857–1936), viņu bērni un mazbērni – diplomāts, Latvijas sūtnis Francijā Oļģerds Grosvalds (1884–1962), gleznotājs Jāzeps Grosvalds (1891–1920), ārlietu dienesta darbinieces Līna Grosvalde (1887–1974) un Margarēta Ternberga (dz. Grosvalde, 1895–1982), kā arī matemātiķis Emanuels Grīnbergs (1911–1982).

 

Teksts: Kristīne Želve

 

Izstāde norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

 

 

 

IZSTĀDES KURATORES:

Kristīne Želve, režisore, izstādes tekstu autore

Ieva Kalnača, LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta izstāžu kuratore

 

IZSTĀDES DIZAINS:

Ieva Stūre, māksliniece, izstādes līdzkuratore

 

PROJEKTA VADĪTĀJA:

Katrīna Vastlāve, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja i/z ARSENĀLS izglītības programmu kuratore

 

 

Saistītie pasākumi
news-image
13 Sep 18:00
Stāstu cikls GROSVALDIĀNA: Čāpiņas krusttēvs Džo. Jāzepa Grosvalda dzīve un māksla
Piektdien, 2019. gada 13. septembrī, plkst. 18.00 izstādē “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts” notiks mākslas zinātnieka Eduarda Kļaviņa lekcija “Čāpiņas krusttēvs Džo. Jāzepa Grosvalda dzīve un māksla”.
news-image
21 Sep 14:00
PASTAIGA PILSĒTVIDĒ: “Grosvaldu Rīga” ar kuratori Kristīni Želvi
Sestdien, 2019. gada 21. septembrī plkst. 14.00 saistībā ar izstādi “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts” notiks ekskursija pa Grosvaldu ģimenei nozīmīgām vietām Rīgā.
news-image
27 Sep 18:00
Stāstu cikls GROSVALDIĀNA: Margarēta Grosvalde un viņas dienasgrāmata: no ārlietām līdz sirdslietām
Piektdien, 2019. gada 27. septembrī plkst. 18.00 izstādē “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts” notiks literatūrzinātnieces, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošās pētnieces Dr.philol. Evas Eglājas-Kristsones lekcija “Margarēta Grosvalde un viņas dienasgrāmata: no ārlietām līdz sirdslietām”.
news-image
04 Okt 18:00
Stāstu cikls GROSVALDIĀNA: Brāļi Grosvaldi - Ogier et Joe. Māksla un diplomātija
Piektdien, 2019. gada 4. oktobrī plkst. 18.00 izstādē “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts” notiks mākslas zinātnieces Gintas Gerhardes-Upenieces lekcija “Brāļi Grosvaldi - Ogier et Joe. Māksla un diplomātija”.
news-image
25 Okt 18:00
Stāstu cikls GROSVALDIĀNA: Džo pa pēdām. Persijas ainas 101 gadu pēc Jāzepa Grosvalda
Piektdien, 2019. gada 25. oktobrī plkst. 18.00 izstādē “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts” notiks mākslas zinātnieces, islāma arhitektūras pētnieces Ievas Kalnačas stāstījums “Džo pa pēdām. Persijas ainas 101 gadu pēc Jāzepa Grosvalda".
news-image
08 Nov 18:00
Stāstu cikls GROSVALDIĀNA: Latvijas izņēmums. Mērijas Grīnbergas jaunākās nosargātās kultūras vērtības
Piektdien, 2019. gada 8. novembrī plkst. 18.00 izstādē “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts” notiks mākslas zinātnieka Jāņa Kalnača priekšlasījums “Latvijas izņēmums. Mērijas Grīnbergas jaunākās nosargātās kultūras vērtības”.
Saistītās izstādes
Mācies un piedalies
Saistītās preses relīzes