LV 100: Nenorunātās tikšanās

No 2019. gada 13. decembra līdz 2020. gada 23. februārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāma Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētā starptautiska izstāde “Nenorunātās tikšanās”. Projekts, kas notiek Latvijas valsts simtgades programmā, ir veltīts zinātniskās fantastikas žanra ietekmei mākslas teritorijā, ietverot gan vēsturisku izpēti, gan nākotnes scenārijus.

“Nenorunātās tikšanās” pievēršas zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, kā arī parāda mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Projekta nosaukums aizgūts no brāļu Strugacku tāda paša stāstu krājuma (“Неназначенные встречи”, 1980), kas izdots Rīgā 1987. gadā.

 

Padomju periodā zinātniskā fantastika bija ideoloģijas atbalstīts žanrs, kas manifestēja progresa un zinātnes attīstības virzītas utopijas, sasaucoties ar komunisma paradigmu un idejām. Tomēr arī šeit tika ievērota stingra cenzūra, neļaujot izvirzīties viedokļiem, kas izjautā varas sistēmu un tās mehānismus. Intriģējošs piemērs, ko atsedz ekspozīcija, ir no 1975. līdz 1982. gadam Rīgā Zinību namā sarīkotās četras grafikas izstādes ar nosaukumu “Zinātne un zinātniskā fantastika”, kurās piedalījās tādi mākslinieki kā Maija Dragūne, Aleksandrs Dembo, Māris Ārgalis, Malda Muižule, Māra Rikmane, Dzidra Ezergaile, Juris Poikāns, Kirils Šmeļkovs, Inārs Helmūts, Arturs Ņikitins, Genādijs Suhanovs un citi, savos darbos vizualizējot gan kosmosa apgūšanas, gan zinātnes un tehnoloģiju revolūcijas, gan ekoloģisko draudu un citas nākotnes interpretācijas.

 

Savukārt mūsdienās notiek vēl nebijusi tehnoloģiskā attīstība, kuras uzplaukums kontrastē ar tikpat strauju sociālpolitisko procesu virzību labēja konservatīvisma gultnē. Līdzīgi kā dažādos vēstures sastrēguma punktos, arī šobrīd aug interese par zinātnisko fantastiku, kas pauž progresīvas utopijas vai provocē ar biedējošām distopijām. Paralēli saistībai ar zinātni un tehnoloģijām zinātniskās fantastikas piedāvātajās utopijās tiek atspoguļoti tādi jautājumi, kā koloniālisms, klases, rasu un dzimumu nevienlīdzība, draudošās ekoloģiskās katastrofas.

 

“Nenorunātās tikšanās” ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem. Valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. līdz 2021. gadam. To pamatvēstījums ir “Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

 

IZSTĀDES MĀKSLINIEKI

Māris Ārgalis, Ieva Balode, Auseklis Baušķenieks, Žeņs Bo (Zheng Bo), Aleksandrs Dembo, Maija Dragūne, Pēteris Džigurs, Kristaps Epners, Dzidra Ezergaile, Neša Glinna (Nash Glynn), Alberts Goltjakovs (Альберт Голтяков), Inārs Helmūts, Anna Līslegārda (Ann Lislegaard), Zenta Logina, Malda Muižule, Deimants Narkēvičs (Deimantas Narkevičius), Bahara Nūrizade (Bahar Noorizadeh), Arturs Ņikitins (Артур Никитин), Pakui Hardware, Juris Poikāns, Māra Rikmane, Arturs Riņķis, Genādijs Suhanovs (Геннадий Суханов), Vladislavs Šapovalovs (Vladislav Shapovalov / Владислав Шаповалов), Kirils Šmeļkovs, Viktors Timofejevs (Viktor Timofeev / Виктор Тимофеев), Sīfa Vesterberga (Sif Itona Westerberg), Ilva Vesterlunda (Ylva Westerlund), Antons Vidokle (Anton Vidokle / Антон Видокле), Artūrs Virtmanis, Driants Zeneji (Driant Zeneli)

 

LATVIJAS LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Starp LLMC pazīšanās zīmēm ir vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā – festivāls “Survival Kit”, laikmetīgās mākslas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Hardija Lediņa gads un Latvijas pārstāvniecība tādos starptautiskos notikumos kā Kochi-Muziris biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Sanpaulu biennāle, “Manifesta”, Raumas laikmetīgās mākslas biennāle u.c. LLMC uztur vienīgo Latvijas laikmetīgās mākslas arhīvu.

 

PROJEKTA ATBALSTĪTĀJI:

Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Kanādas vēstniecība Latvijā, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, Gētes institūts Rīgā, Dānijas Kultūras institūts, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Rīgas Tūrisma attīstības birojs “LIVE RĪGA”, Latvijas Mākslinieku savienība, Konstnärsnämnden, “ĒTER”, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, SIA “DAW Baltica” (“CAPAROL”), “Priekuļu bloks”, “Copy Pro”, “Neiburgs Hotel”, “4 metri”, SIA “Kates Plates”, SIA “Tenapors”, “Malduguns”, “Contra”, “Walters & Grapa”, “ŌBDO”, “Tālavas sidrs”, Valmiermuižas alus darītava, Kokmuižas alus darītava, garškopju kustība “Gardu muti”

 

INFORMATĪVIE ATBALSTĪTĀJI:

“Delfi”, “Arterritory.com”, “Pastaiga”, Latvijas Radio 1 “Kultūras Rondo”, “Punctum

 

IZSTĀDES ORGANIZATORS:

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

SADARBĪBAS PARTNERI:

Laikmetīgās mākslas centrs “Den Frie” Kopenhāgenā (Dānija),

Laikmetīgās mākslas centrs “Ujazdowski Castle” Varšavā (Polija)

 

IZSTĀDES KURATORES:

Solvita KreseInga LāceAndra Silapētere / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

IZGLĪTĪBAS PROGRAMMU KURATORES:

Māra Žeikare, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izglītības programmu kuratore

 

Katrīna Vastlāve, i/z ARSENĀLS izglītības programmu kuratore /

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

 

IZSTĀDES IEKĀRTOJUMS:

Arhitektūras birojs “ĒTER”

 

GRAFISKAIS DIZAINS:

Aleksejs Muraško, izstādes vizuālās identitātes autors

 

PROJEKTA VADĪTĀJA:

Agnese Pundiņa / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

UZBŪVES VADĪTĀJA:

Margarita Ogoļceva / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

IZSTĀDES KOORDINATORE:

Māra Lāss, Latvijas Vizuālās mākslas departamenta Tēlniecības un objektu kolekcijas glabātāja /

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

 

PROJEKTA KOMUNIKĀCIJAS VADĪTĀJA:

Laura Brokāne, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra saziņas vadītāja

Saistītie pasākumi
news-image
12 Dec 12:00
KURATORU UN MĀKSLINIEKU TŪRE MEDIJIEM Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izstādē "Nenorunātās tikšanās"
Ceturtdien, 2019. gada 12. decembrī, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) aicina mediju pārstāvjus uz tikšanos ar starptautiskas laikmetīgās mākslas izstādes “Nenorunātās tikšanās” kuratoriem un dalībniekiem.
news-image
12 Dec 15:00
SKOLOTĀJU SEMINĀRS: Nenorunātās tikšanās
LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS aicina pedagogus uz Skolotāju semināru, kurā Latvijas Laikmetīgās mākslas centra un ARSENĀLA izglītības programmu kuratores iepazīstinās ar izstādi “Nenorunātās tikšanās” un to pavadošo programmu, tostarp, ekspozīcijas ceļvedi un radošo uzdevumu skolēniem.
news-image
14 Dec 13:00
SARUNU PROGRAMMA: Nenorunātās tikšanās
Sestdien, 2019. gada 14. decembrī, plkst. 13.00–18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) aicina uz starptautiskai izstādei “Nenorunātās tikšanās” veltīto sarunu programmu, kas izvedīs apmeklētājus cauri dažādiem laikiem, ģeogrāfiskām vietām, utopijām un katastrofām, kopīgi meklējot pieturas punktus jauniem nākotnes scenārijiem. Sarunas ar māksliniekiem vadīs projekta kuratores Solvita Krese, Inga Lāce un Andra Silapētere.
news-image
15 Dec 13:00
MĀKSLAS DARBNĪCA: Zinātniskā fantastika un komiksi
Radošajā darbnīcā bērni iepazīsies ar mākslinieci Ilvu Vesterlundu un viņas darbu izstādē “Nenorunātas tikšanās” - lielformāta sienas gleznojumu, kas zīmēts ar ogli. Iedvesmojoties no zinātniskās fantastikas tēmām, kas skatāmas izstādē, bērni un jaunieši radīs zinātniskās fantastikas varoņus komiksu ilustrācijas tehnikā.
news-image
29 Dec 13:00
MĀKSLAS DARBNĪCA: Zinātniskā fantastika un kino
Darbnīcā bērni un jaunieši mākslinieces Ievas Balodes vadībā apgūs analogā kino radīšanas brīnumu un kopīgi veidos abstraktas 16 mm kino filmas cilpas, kuras turpat uz vietas projicēs, izmantojot 16 mm kino projektoru.
news-image
12 Jan 13:00
MĀKSLAS DARBNĪCA: Zinātniskā fantastika un kino
Darbnīcā bērni un jaunieši mākslinieces Ievas Balodes vadībā apgūs analogā kino radīšanas brīnumu un kopīgi veidos abstraktas 16 mm kino filmas cilpas, kuras turpat uz vietas projicēs, izmantojot 16 mm kino projektoru.
news-image
19 Jan 13:00
MĀKSLAS DARBNĪCA: Zinātniskā fantastika un rakstīšana
Kopā ar fantastikas rakstnieci Ievu Melgalvi sastādītā radošās rakstības uzdevumā, iedvesmojoties no laikmetīgās mākslas izstādē “Nenorunātās tikšanās” skatāmajiem iedomāto pasauļu – utopiju un distopiju – stāstiem, bērniem un jauniešiem būs iespēja attīstīt tēlus un nākotnes scenārijus zinātniskās fantastikas žanrā.
news-image
23 Jan 19:00
Zinātniskās dzejas PERFORMANCE
LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotajā izstādē “Nenorunātās tikšanās” notiks “zinātniskās dzejas” performance, kurā piedalīsies dzejnieces Jeļena Glazova, Elīna Bākule-Veira un Ieva Viese-Vigula.
news-image
09 Feb 13:00
MĀKSLAS DARBNĪCA: Robotu diena. Marsmobiļi
Aicinām bērnus kopā ar vecākiem uz Robotu dienu, ko pavadīsim ARSENĀLĀ Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētajā starptautiskajā izstādē “Nenorunātās tikšanās”, kopā ar mākslinieci Gundegu Eveloni un mūziķi Gundegu Graudiņu. Darbnīcā radīsim kustīgus un skanošus Marsmobīļus.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes