Dekoratīvā stikla mākslas kolekcija

Stikla mākslas kolekcija atspoguļo šīs mākslas nozares attīstības vēsturi Latvijā no 20. gs. sākuma līdz mūsdienām. Tā ir salīdzinoši neliela, veidojusies līdz ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju. Kolekcijā ir daudz unikālu eksponātu, kas izceļas gan ar īpaši smalkām apstrādes tehnikām (kodinājums, slīpējums, zeltījums u. c.), gan izmantoto krāsu spektra pielietojumu.  Tajā pārstāvēti divi stikla mākslas virzieni – dekoratīvā stikla māksla un vitrāžas. 

Dekoratīvā stikla mākslas kolekcijā ir pārstāvēts gan lietojamo priekšmetu dizains (trauki, vāzes, glāzes, u. c.), gan dažādi dekoratīvie objekti un formas ar dekoratīvu vai pat konceptuālu raksturu. Kolekcijā apkopoti atsevišķi Iļģuciema fabrikas stikla dizaina paraugi, plašā 20. gs. 70.-80. gadu stikla mākslinieku darbu kopa (Arnolds Vilbergs, Sandra Bērziņa-Skrauce, Dainis Gudovskis u. c.), kā arī 20. gs. beigu un 21. gs. sākuma LMA beidzēju – šodien aktīvi strādājošo stikla mākslinieku – oriģinālais devums (Marta Ģibiete, Anda Munkevica u. c.).

 

Vitrāžu kolekcija dod ieskatu klasiskās vitrāžas tehnikas tradīcijās Latvijā. Senākais kolekcijas eksponāts ir Kārļa Brencēna 1905. gadā darinātā vitrāža “Gailis”.  Oriģināli ir Jēkaba Šķērstēna sešu lielizmēra vitrāžu risinājumi ar tautas dziesmu tekstiem, Sigismunda Vidberga devums (20. gs. 20.-30. gadi) u. c. Vitrāžas popularitāti 20. gs. 60.-80. gados raksturo Ģirta Vilka, Teņa Grasa (seniora), Ludviga Bērziņa un Noras Cēsnieces vitrāžas.