Tekstilmākslas kolekcija

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atrodas plašākā un daudzpusīgākā profesionālās latviešu tekstilmākslas kolekcija. Kolekcijas veidošana aizsākās 20. gs. 50. gadu beigās un 60. gadu sākumā līdz ar latviešu tekstilmākslas strauju attīstību, kad līdzās vecākās un vidējas paaudzes māksliniekiem darbību uzsāka Latvijas Mākslas akadēmijas tekstilmākslas nodaļas beidzēji.

Kolekcijā pārstāvēti mākslinieku darbi no 20.gs. sākuma līdz mūsdienām. Tie atspoguļo šī plašā laika perioda raksturīgākās mākslinieciskās idejas un to realizēšanas daudzveidīgās iespējas. Darbi izstrādāti dažādās aušanas tehnikās. Krājumā atrodas neliels etnogrāfisko audumu un adījumu kopums. Vairāki autori savā radošajā darbībā labprāt lietojuši arī tradicionālās tehnikas, piemēram, vienkārtni vai trīnīti. Visplašāk kolekcijā pārstāvētas gobelēna un jauktās tehnikās darinātas tekstilijas. Plašs ir batiku un dažādās apdrukas tehnikās izpildīto darbu klāsts. Kolekcijā atrodas arī miniatūrtekstilijas.

 

Jaunākie muzeja ieguvumi atklāj 21. gs. aktuālās tekstiliju darināšanas tendences, kad tekstildarbu radīšanā tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas, piemēram, īpašas datora programmatūras un digitālās stelles. Vairāki kolekcijas jaunieguvumi atspoguļo interesi par iepriekš piemirstām un senām tautas amatniecības tehnikām – filca velšanu, izšūšanu un šuvuma tehnikām. Muzeja kolekcijā iekļauti arī dažādi šķiedras mākslas (fiber art) virziena paraugi.

 

Bez latviešu autoru tekstilijām muzeja krājumā atrodas arī vairāki ārzemju tekstilmākslinieku darbi no dažādām Eiropas valstīm, Austrālijas un Latīņamerikas.