Muzeju krātuvē atklāta Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcija "Skulptūru mežs"
No 2020. gada 29. oktobra Muzeju krātuvē (Pulka ielā 8, Rīgā) Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā jaunu pastāvīgo ekspozīciju “Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi”. Pēc desmit gadu pārtraukuma atkal apskatāmas pasaulslavenu tēlniecības darbu kopijas no LNMM Ārzemju mākslas departamenta kolekcijas.

Jaunā ekspozīcija iepazīstina ar Senās Grieķijas, Senās Romas un renesanses tēlniecības meistardarbu ģipša kopijām mūsdienīgā formātā. Ekspozīcijas koncepcijas autors tēlnieks Gļebs Panteļejevs izveidojis Skulptūru mežu, kurā laiks un telpa saplūst vienotā veselumā, ievērojot mākslas vēstures hronoloģijas un krājuma veidošanas principus.

 

“Aicinājumam veidot ekspozīciju piekritu uzreiz ar prieku. Sākot darbu pie dizaina izstrādes, pārliecinājos, ka šis uzdevums ir ārkārtīgi izaicinošs, galvenokārt tādēļ, ka telpas platība un skulptūru daudzums neatbilst ierastiem eksponēšanas standartiem. Nācās meklēt jaunus risinājumus – izveidojot zāles maketu ar nelielām figūriņām, saskatīju tādu kā skultpūru mežu un nolēmu, ka tad arī realitātē ekspozīcija jāveido kā skultpūru mežs,”

 

atklāj Gļebs Panteļejevs.

 

Vairāk nekā simts gadu senie slaveno tēlnieku darbu nolējumi – Mīrona “Diskobols”, Prāksitēla “Hermejs ar mazo Dionīsu”, “Džustiniani Atēna”, Verrokjo “Dāvids ar Goliāta galvu”, Mikelandželo “Mozus” ir tikai daļa no antīkās mākslas un renesanses laikmeta tēlniecības kolekcijas, kas glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas departamentā (LNMM ĀMD). Nolējumu kolekcijas pamats ir Dr. Vilhelma Neimaņa (Vilhelms Johans Kārlis Neimanis, Carl Johann Wilhelm Neumann, 1849–1919) 20. gadsimta sākuma skulptūru pasūtījumi Rīgas pilsētas mākslas muzeja Kolonnu zālei. 20. gadsimta 50. gados ekspozīcija tika pārcelta uz Rīgas pili un apvienota ar Latvijas Universitātes Mākslas kabineta un Kurzemes Provinces muzeja kolekcijām. Līdz 2010. gadam skulptūras eksponētas Rīgas pilī, kādreizējā Ārzemju mākslas muzejā. Pēc Rīgas pils ugunsgrēka 2013. gadā tēlniecības darbu nolējumi atradās pagaidu telpās un ilgu laiku nebija pieejami publiskai apskatei.

 

Līdz ar Muzeju krātuves atklāšanu 2019. gada decembrī četru muzeju (Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzeja) vērtības tika pārvietotas uz savām jaunajām mājām Pulka ielā. LNMM ĀMD Tēlniecības kolekcijas pārvešana noslēdzās šī gada martā ar Mikelandželo “Mozus” skulptūras ģipša nolējuma svinīgo pārvešanu.

 

“Man ir neviltots prieks, ka mākslas priekšmeti, kas atrodas muzeju krājumā, nav noslēpti no apmeklētāju acīm un turpinās dzīvot šajā Skulptūru mežā. Patiesi ceru, ka tad, kad būs iespējams, šo vietu aktīvi apmeklēt varēs gan skolēni, gan studenti,”

 

stāsta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

 

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja Daiga Upeniece atgādina par kādreizējā Ārzemju mākslas muzeja ekspozīciju Rīgas pilī:

 

“Vairākas skolēnu un studentu paaudzes te izauga un apguva mākslas vēstures senākos posmus. Arī mēs paši – jaunie mākslas vēsturnieki – savās “Grieķu zālēs” un “Makarta zālē” iesākām karjeru kā ekskursiju vadītāji, tā ieliekot stabilu pamatu izpratnei par Eiropas kultūras vērtībām, dažādu laiku ideāliem un centieniem pēc harmonijas. Tāpēc jo īpaši ir prieks ieraudzīt ekspozīciju atdzimstam jaunā kvalitātē, kā līdz vismazākajam sīkumam pārdomātu “Skulptūru mežu”, kurā ienirt, apmaldīties un sajust Antīkās un renesanses laika mākslas diženumu. Jau esošie apmeklējuma pieteikumi vēl pirms ekspozīcijas atvēršanas ļauj mums cerēt, ka jaunajai paaudzei šī mācību ekspozīcija būs tikpat nepieciešama, kā iepriekšējām.”

 

Senās Grieķijas un Romas tēlniecībai ir būtiska nozīme mākslas un kultūras vēstures iepazīšanā un pētniecībā. To oriģināli saglabājušies maz, turklāt izkliedēti pa visu pasauli. Tālab vienkopus apskatāmās seno skulptūru reprodukcijas mūsdienās jāuzlūko kā unikāla Eiropas kultūras mantojuma izziņas iespēja.

 

“Skulptūru meža nosacītajā haosā ir sava harmonija un hronoloģija. Tāpat kā mežs palēnām aizaug, izplešot koku saknes, pārņemot esošo, bet vietā atstājot ko citu, tas pats stāsts ir arī par laika periodiem mākslā, kuri sasakņojas līdz pat mūsdienām. Ekspozīcijas apmeklētājiem būs iespēja ne tikai iepazīties ar nolējumu kolekcijas veidošanās vēsturi, bet arī iepazīt šeit pārstāvētos mākslas periodus un katras skulptūras vietu tajos,”

 

komentē ekspozīcijas kuratore Mare Heimrāte.

 

Skolu, augstskolu, mākslas, kultūras un zīmēšanas pasniedzējiem un viņu audzēkņiem tiks piedāvāta izglītojoša programma un vieta radošām nodarbībām. Skulptūras varēs iepazīt arī ar virtuālā ceļveža palīdzību planšetdatoros, kurus apmeklētāju izmantošanai ekspozīcijas apskates laikā nodrošina “Samsung”. Uzņēmuma komunikācijas vadītāja Līga Bite atzinīgi novērtē panākto mākslas, kultūras un tehnoloģiju sinerģiju:

 

“Šī ekspozīcija ir veiksmīgs piemērs, cik dabiski tajās var integrēt tehnoloģijas, lai ar mūsdienīgiem līdzekļiem veicinātu antīko mākslas vērtību ceļu līdz izstādes apmeklētājam.”

 

Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcija atvērta skatītājiem trešdienās, ceturtdienās un piektdienās no plkst. 11.00 līdz 17.00. Drošības apsvērumu dēļ apmeklētāju skaits zālē šobrīd tiek ierobežots. Atļautais apmeklētāju skaits telpā ir 15 cilvēki.

 

Ekspozīcijas apmeklējums, neizmantojot gida vai virtuālā gida pakalpojumus, ir bez maksas. Citus pakalpojumus ekspozīcijā varēs iegādāties mobilo maksājumu lietotnē Mobilly, kā arī veicot apmaksu ar rēķinu.

 

APMEKLĒJUMA PIETEIKŠANA:

T: (+371) 67 357525

E: muzejukratuve@lnmm.lv

 

 

 

EKSPOZĪCIJAS KURATORE:

Mare Heimrāte, LNMM / Ārzemju mākslas departamenta ekspozīcijas kuratore Muzeju krātuvē

 

EKSPOZĪCIJAS KONCEPCIJAS AUTORS:

Gļebs Panteļejevs, tēlnieks

Saistītie jaunumi
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes