Jāņa Oša gleznas ''Airēšanas sacīkstes latviešu zvejnieku svētkos'' restaurācija
Turpinām ielūkoties muzeja dzīves aizkulisēs: gatavojoties Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atvēršanai, muzeja restaurācijas darbnīcās viens pēc otra nonāca muzeja kolekcijas dārgumi. Gleznas gaidīja savu kārtu, lai tiktu attīrītas, atjaunotas un varētu atgriezties pastāvīgajā ekspozīcijā, kas atrodas muzeja vēsturiskajā ēkā.

Attēlos redzam 1958. gadā tapušo Jāņa Oša gleznu ''Airēšanas sacīkstes latviešu zvejnieku svētkos''. Galvenais restaurācijas uzdevums šim mākslas darbam – novērst pamatnes deformāciju un mehāniskos iespiedumus; nostiprināt grunts un krāsas slāni. Fotogrāfijās redzam, kā glezniecības restauratore Liene Muceniece stiprina grunts un krāsas slāni.

 

Gleznotājs Jānis Osis uz Latvijas mākslas fona izcēlās ar ainavām, sevišķi zvejniekciemu un jūras piekrastes romantizētiem gleznojumiem. Tieši šajās vienkāršajās sadzīves ainās atklājas mākslinieka spēja notvert īstā momenta neilgo noskaņu. Zvejnieksvētku tēma latviešu glezniecībā, līdz tam laikam netika atainota, taču bezrūpīgais pasākums izrādījās gana pievilcīgs motīvs gleznotājam. Neparastais rakurss, dzidrie pelēkie toņi, kas brīnišķīgi sabalsojas ar zaļiem un sarkaniem krāsu akcentiem, spilgti spēj atainot atmosfēru un noskaņu. Nav grūti pamanīt zvejnieku sejās radušos piepūli, kādu rada laivas airēšana un sacīkšu radītais garastāvoklis.

 

 

Saistītie jaunumi