Latvijas Nacionālais mākslas muzejs uzsāk lekciju ciklu “Rozentāla laiks”
Sākot no 2016. gada 16. septembra, piektdienu vakaros plkst. 18:00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10) sešu lekciju ciklā “Rozentāla laiks” piedāvās iepazīties ar Jaņa Rozentāla daudzpusīgo personību un radošo darbību mūsdienu latviešu mākslas pētnieku redzējumā.

Mērķtiecīga un radoša personība ar spēcīgiem nacionāliem ideāliem un vērienīgu skatījumu uz latviešu mākslas iekļaušanos Rietumu mākslas tendencēs. Gleznotājs, grafiķis, mākslas teorētiķis un fotogrāfs amatieris, laikmeta raksturīgo iezīmju akumulētājs un iedvesmojošs skolotājs laikabiedriem un sekotājiem – tāds bija Janis Rozentāls (1866–1916) 19. un 20. gadsimta mijas spraigajā Latvijas sabiedriskajā un kultūras dzīvē. Seši speciālisti sešās lekcijās Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) aicinās no cita skatpunkta paraudzīties uz izcilā latviešu vecmeistara, glezniecības klasiķa dzīvi un daiļrades mantojumu.

 

16. septembrī plkst. 18:00

Lekcija “Fauni un nimfas. Stāsts par Jaņa Rozentāla un Bernharda Borherta draudzību un radošo darbību

Pirmajā tikšanās reizē mākslas vēsturniece Edvarda Šmite stāstīs par mākslinieku Jaņa Rozentāla un Bernharda Borherta (Bernhard Borchert, 1863–1945) draudzību un radošo darbību. Janis Rozentāls ar vācbaltu gleznotāju Bernhardu Borhertu iepazinās, studējot Sanktpēterburgas Ķeizariskajā mākslas akadēmijā. Studiju biedru draudzība turpinājās arī pēc atgriešanās Rīgā, ko veicināja fakts, ka jaunā Rozentālu ģimene līdz 1904. gadam dzīvoja pie Bernharda Borherta un viņa sievas, gleznotājas Evas Borhertes-Šveinfurtes Kalnciema ielā Nr. 39. Edvardas Šmites lekcija sniegs ieskatu abu mākslinieku daiļradē, vēršot uzmanību uz mitoloģiskajiem un bībeliskajiem tēliem, kas bija klātesoši gan Rozentāla, gan Borherta glezniecībā un grafikā.

 

23. septembrī plkst. 18:00    

Lekcija “Pastaiga ar restauratoru. Saruna par Jaņa Rozentāla darbu restaurāciju

Apmeklētājiem būs iespēja doties pastaigā pa izstādes “Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika” ekspozīciju kopā ar LNMM gleznu restauratori-vecmeistari Gunu Kreisleri un uzzināt par to, kā tiek saglabāts Jaņa Rozentāla bagātīgais radošais mantojums. Gatavojoties mākslinieka 150 gadu jubilejas izstādei, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja speciālisti veica 20 audeklu un 35 grafikas darbu restaurāciju. Sarunas laikā restauratore Guna Kreislere un mākslas vēsturnieks Eduards Dorofejevs iepazīstinās klātesošos ar Rozentāla gleznu restaurācijas norises gaitu, īpaši izceļot un analizējot kompozīciju “Arkādija”.

 

30. septembrī plkst. 18:00    

Lekcija “Rozentāls un “Rūķis”. Vispārzināmais, zudušais un jaunatklātais mākslas studentu pulciņa vēsturē

Mākslas vēsturniece Dr. art. Kristiāna Ābele atklās saistošus faktus par leģendāro mākslinieku apvienību un tās vēsturi. Janis Rozentāls bija viens no Pēterburgas latviešu studentu apvienības “Rūķis” aktīvākajiem biedriem. 1891. gada 19. (31.) janvārī dibinātais pulciņš pašu redzējumā esot bijis kaut kas starp “korporāciju, studentu novadniecību un aizliegtu biedrību”.

 

14. oktobrī plkst. 18:00    

Lekcija “Fotogrāfija Jaņa Rozentāla laikā. Glezniecības un fotogrāfijas attiecības 19. un 20. gadsimta mijā

Fotogrāfija 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta pirmajā desmitgadē Latvijas teritorijā sāka iegūt aizvien lielāku nozīmi. Vairāki Jaņa Rozentāla laikabiedri pievērsās profesionālajai fotogrāfijai, savukārt pats mākslinieks darbu radīšanas procesā bieži izmantoja paša izgatavotus fotouzņēmumus, vēsturiski dēvētus par “gaismas bildēm”. Šo aspektu plašāk raksturos fotogrāfijas vēstures pētniece Katrīna Teivāne-Korpa

 

21. oktobrī plkst. 18:00    

Lekcija “Paradīzes dārzs un čūska. Sievietes tēls Jaņa Rozentāla mitoloģiskajās gleznās

Jaņa Rozentāla radošajā biogrāfijā būtisku vietu ieņem mitoloģiskā tēma, kurai mākslinieks dzīves laikā pievērsies vairākkārt. Savā stāstījumā Edvarda Šmite piedāvās sievietes tēla interpretāciju gleznotāja simboliskajās kompozīcijās.

 

28. oktobrī plkst. 18:00    

Lekcija “Jaņa Rozentāla personība audzēkņu atmiņās

Lekciju ciklu noslēgs Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeja vadītāja Dace Vosa ar stāstu par Jaņa Rozentāla personību audzēkņu atmiņās. 1905. gadā Janis Rozentāls uzsāka pedagoģisko darbību un turpmāko gadu laikā Blūma mākslas skolā, Draudziņas ģimnāzijā, Rīgas pilsētas mākslas skolā un savā studijā Alberta ielā 12 pasniedza glezniecību. Viņa skolnieku vidū bija vairāki jaunieši, kas vēlāk kļuva par izcilām personībām Latvijas kultūrā, to skaitā Oto Skulme, Indriķis Zeberiņš, Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Baltgailis, Alberts Kronenbergs un citi. Dace Vosa lekcijas gaitā dalīsies audzēkņu atmiņās par slaveno meistaru.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / K. Valdemāra iela 10, Rīga

 

VIENAS LEKCIJAS CENA:

pieaugušajiem 5,00 EUR

skolēniem, studentiem, senioriem 2,50 EUR

Vietu skaits ierobežots

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

Saistītie jaunumi
news-image
Vienas gleznas stāsts
No 2016. gada 16. augusta līdz 28. oktobrim darba dienās Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina apmeklētājus uz 15 minūšu gariem bezmaksas stāstījumiem “Vienas gleznas stāsts”, kas norisināsies latviešu nacionālās glezniecības skolas pamatlicēja Jaņa Rozentāla (1866–1916) 150 gadu jubilejai veltītajā izstādē.
news-image
Īpaši izstādei radīts mobilais ceļvedis “Jaņa Rozentāla “gaismas bildes””
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izstādes apmeklētājiem piedāvā tuvāk iepazīt ievērojamā latviešu glezniecības klasiķa daiļradi, izmantojot mobilo ceļvedi “Jaņa Rozentāla “gaismas bildes””.
news-image
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina uz izstādi − “Janis Rozentāls. Grafika”
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina uz izstādi − “Janis Rozentāls. Grafika”. Tajā apskatāma viena no latviešu nacionālās glezniecības skolas pamatlicējiem Jaņa Rozentāla grafikas darbu kolekcija no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma. Mākslinieka radošais mantojums ir ietverts arī Latvijas kultūras kanonā. Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma no 2016. gada 15. septembra līdz 27. novembrim.
news-image
Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā izrādīs iestudējumu “No Rozentāla”
No 2016. gada 6. līdz 14. septembrim nodibinājums “Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” četrās izrādēs Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10) piedāvās stāstu par gleznotāju Jani Rozentālu “No Rozentāla”.
news-image
Jaņa Rozentāla gleznas “Arkādija” restaurācija
Līdz ar izstādi “Janis Rozentāls (1866-1916). Māksla un tehnika”, kas norisināsies no 2016. gada 13. augusta līdz 30. oktobrim, muzeja apmeklētājus pēc restaurācijas atkal priecēs pazīstamais Jaņa Rozentāla darbs “Arkādija”. Plašā Jaņa Rozentāla darbu retrospekcija Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ir veltījums māksliniekam, kuram šogad aprit simt piecdesmitā gadadiena.
news-image
Top LTV filma par Jani Rozentālu
Latvijas Televīzija uzsākusi veidot stundu garu dokumentālu filmu par mākslinieku Jani Rozentālu viņa 150. jubilejas gadā.