Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA aicina tuvāk iepazīt Senās Ķīnas dārgumus
Piektdien, 2016. gada 11. novembrī, plkst. 17:00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) un izstādes “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” kuratore Kristīne Milere aicina uz pirmo pasākumu ciklā “Senās Ķīnas dārgumi”.

Ķīnas teritorija ir šūpulis vienai no senākajām civilizācijām pasaulē. Savas attīstības gaitā Senās Ķīnas kultūra radījusi neskaitāmus priekšmetus, kurus būtībā varam dēvēt par meistardarbiem. Izstādē “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” apskatāma tikai neliela daļa no plašā Ķīnas vēsturiskā mantojuma, tāpēc Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA aicina kopā ar izstādes kuratori Kristīni Mileri iepazīt šo apbrīnojamo, noslēpumiem pilno kultūru, apmeklējot pasākumu ciklu “Senās Ķīnas dārgumi”. Cikla ietvaros trīs nodarbībās apmeklētājiem būs iespēja uzzināt vairāk par Ķīnas bronzas izstrādājumiem, keramikas un porcelāna evolūciju cauri gadsimtiem, kā arī atklāt to, kāpēc nefrīts Ķīnā tiek uzskatīts par tik īpašu un nozīmīgu akmeni.

 

Pirmā tikšanās reize, kas plānota 11. novembrī plkst. 17:00, būs veltīta tēmai “Senās Ķīnas dārgumi: Ķīnas bronza”. Bronzas liešanas tehnoloģija pieder pie svarīgākajiem Senās Ķīnas kultūras sasniegumiem. Bronzas laikmets Ķīnā sākās 21. gs. p.m.ē. un ilga aptuveni 2 000 gadu. Agrīnie bronzas izstrādājumi bija saistīti ar sava laika reliģisko un politisko dzīvi. Tie tika veidoti dažādām rituālām ceremonijām. Laika periodā no 5. līdz 3. gs. p.m.ē. Ķīnā sākās Dzelzs laikmets, tomēr metāla industrijā joprojām dominēja bronza.

 

Otrais pasākums “Senās Ķīnas dārgumi: Ķīnas keramika un porcelāns” norisināsies 16. decembrī plkst. 17:00. Ķīnas keramika izmantota dekoratīvu ķieģeļu, dzegas dakstiņu, trauku, skulptūru un figūriņu izgatavošanā. Būtisku pienesumu nozares attīstībai devusi Tan dinastija (618.–907. g. m.ē.), kad radās trīs-krāsu glazūras keramika. Lai iegūtu glazūras krāsu, tika lietoti dažādi metāli – dzelzs, varš, magnijs, kobalts un citi. Piecu dinastiju periodā (10. gs. m.ē.) trīs-krāsu glazūras keramika zaudēja savu lomu, jo lielāku popularitāti ieguva porcelāns, tomēr tā bija atstājusi milzīgu ietekmi gan uz polihromās keramikas, gan uz porcelāna evolūciju vēlākos posmos.

 

Ķīna ir zināma kā porcelāna dzimtene, un tās porcelāns ir ticis eksportēts jau kopš 8. gs. Ķīnieši atklāja kaolīna mālu un drīz vien spēja radīt primitīvās porcelāna formas. Vēlīnās Han dinastijas laikā (1. gs. m.ē.) tika izgatavoti pirmie porcelāna priekšmeti ar seladona glazūru, kas vairāk nekā divas tūkstošgades bija dominējošais porcelāna veids. Visiem pazīstamo porcelānu ar zilo kobalta zemglazūru sāka ražot Juaņ dinastijas laikā (1217.–1368. g. m.ē.), bet Min un Cjin dinastijās (1368.–1911. g. m.ē.) tas kļuva ļoti pieprasīts un lielos apjomos tika eksportēts ārpus Ķīnas.

 

Cikla noslēgumā 6. janvārī plkst.17:00 interesentiem tiks piedāvāta tikšanās ar nosaukumu “Senās Ķīnas dārgumi: Ķīnas nefrīts”. Vairāk nekā 8 000 gadu nefrīts bija cieši saistīts ar tradicionālo Ķīnas kultūru, un tam ir bijusi īpaša nozīme gandrīz katrā sabiedrības dzīves aspektā.

 

Ķīnas nefrīta izstrādājumu vēsture nosacīti iedalāma trīs posmos: nefrīts dieviem neolīta periodā (ap 10 000–4 000 g. p.m.ē.), nefrīts karaļiem Sja, Šan (ap 21.–11. gs. p.m.ē.) un Haņ dinastijās (206. g. p.m.ē.–220. g. m.ē.) un nefrīts cilvēkiem Sui, Tan (581.–907. g. m.ē.), Min un Cjin dinastijās (1368.–1911. g. m.ē.). Nefrītu senatnes cilvēki uzskatīja par skaistu akmeni, jo tā kvalitātes sakrita ar viņu estētiskajiem kritērijiem. Šim akmenim tika piedēvēti pieci “tikumi”: 1) spīdums un krāsa asociējās ar labsirdību, 2) nefrīta ārpuse un iekšpuse neatšķiras, tāpēc šis akmens tika saistīts ar taisnīgumu, 3) nefrītam piemīt tālu dzirdama skaņa, kas uztverama kā gudrības izpausme, 4) to nav viegli saliekt, bet var salauzt, tāpēc nefrīts simbolizēja drosmi, 5) to ir iespējams uzasināt, bet tas nevar savainot cilvēku, tāpēc šajā akmenī tika saskatīta arī savaldības tikuma izpausme.

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

ieejas biļete izstādē

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vietu skaits ierobežots (30 dalībnieki)!

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 357534

E: Kristine.Milere@lnmm.lv

 

 

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes