No-zīmes: Vai mākslā pastāv robežas?
Interaktīva tiešsaistes nodarbība 10.-12. klašu skolēniem

Nodarbībā “No-zīmes: Vai mākslā pastāv robežas?” vidusskolas skolēni iepazīstas ar modernismu, meklē atbildes uz jautājumiem, kā un kāpēc mākslā rodas jauni redzējumi, kas veido atšķirības un veidokļu sadursmes starp dažādu paaudžu māksliniekiem. Nodarbībā skatāmie video stāsti mijas ar iesaistošiem uzdevumiem, kas palīdz nostiprināt nodarbībā iegūto informāciju.

Nodarbības ievadā Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja NATĀLIJA JEVSEJEVA iepazīstina ar muzeju un tā darbību. Turpinājumā mākslas zinātnieks EDUARDS DOROFEJEVS atklāj modernisma aizsākumus Latvijā 20. gadsimta sākumā, savukārt muzeja vadītāja NATĀLIJA JEVSEJEVA iepazīstina ar Rīgas mākslinieku grupu un to, kā tā laika novatoriskās mākslas izpausmes tika uzņemtas sabiedrībā. To ilustrē dzejnieka KIRILA ĒČA lasītais mākslinieka Jēkaba Kazāka sarakstītais ievads Rīgas mākslinieku grupas izstādes katalogam. Nodarbības noslēgumā Mākslas muzeja Jauniešu kluba biedri un skolēni DĀRTA RAUDZEPA un SAMUELS OZOLIŅŠ diskutē par modernās un tradicionālās mākslas galvenajām atšķirībām.

 

Nodarbībā apskatītās tēmas sasaucas ar projekta “Skola2030" saturu atbilstošajai klašu grupai. 

 

Kas ir “No-zīmes”?

 

Projekta “No-zīmes” nodarbības veidotas digitālā mācību platformā Nearpod, kas tiešsaistē un bez reģistrācijas būs pieejama visiem nodarbību apmeklētājiem. Programmas saturs radīts, balstoties dažādu vecuma grupu skolēnu aptauju rezultātos, un tādēļ tieši atbild uz bērnus un jauniešus interesējošiem jautājumiem. Nodarbību laikā ar dažādu praktisku uzdevumu risināšanas starpniecību, diskusijām un grupu aktivitātēm skolēni varēs, piemēram, izzināt mākslas darbu ceļu no to radīšanas līdz izstādīšanai muzeja ekspozīcijās, iepazīties ar dizainera darba aspektiem, kā arī pārdomāt jautājumus par to, kas veido mākslas darbu vai kolekciju vērtību.

 

Programma “No-zīmes” ir izstrādāta ar mērķi radīt inovatīvu, skolēnu auditorijai saistošu un digitālās vides tehnoloģiskajām iespējām īpaši pielāgotu mākslas muzeju izglītības piedāvājumu tiešsaistē. Nodarbībās skolēni varēs attālināti ielūkoties arī tādās muzeja daļās, kas apmeklētājiem ikdienā nav pieejamas – piemēram, krātuvēs. Video formātā notiks tikšanās ar dažādiem mākslas muzeja un kultūras nozares speciālistiem. Projektā piedalās 32 profesionāļi  – muzeju vadītāji, mākslas zinātnieki, restauratori, izstāžu kuratori un scenogrāfi, mākslinieki, dizaineri un citi.

 

Projektā “No-zīmes” ir sagatavotas 12 jaunas tiešsaistes nodarbības četros mākslas muzejos – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā, Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, kā arī Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā. Katrs muzejs piedāvās trīs attālinātās nodarbības – pa vienai sākumskolas, pamatskolas un vidusskolas klašu grupām. Nodarbību saturs skolēniem palīdzēs izzināt un iesaistīties mākslas un dizaina tapšanas procesos, kā arī ļaus ieskatīties muzeju darba aizkulisēs.

 

Projekts veidots ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu.

Vairāk par programmu “No-zīmes” šeit.

 

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Nodarbības tiešsaistē iespējams veidot gan skolēniem pieslēdzoties individuāli (piemēram, no mājām), gan skolēniem strādājot klasē un sadaloties nelielās grupās (līdz pieciem dalībniekiem) pie viena datora un kopīgi skatoties nodarbības video uz projektora. Katram dalībniekam/grupai nepieciešams pieslēgties no datora, kurā izmantojama programma “Zoom”.

 

Informācija par norēķinu kārtību – www.lnmm.lv/lv/skolas_soma 

Nodarbība iekļauta projekta "Latvijas skolas soma" programmā.

 

Nodarbībai vēlams pieslēgties aptuveni 3-5 minūtes pirms nodarbības sākuma.

Informācija par nodarbības tehnisko norisi atrodama šeit.

 

Minimālais dalībnieku skaits – 10; maksimālais dalībnieku skaits grupā – 30.

Norisi iespējams pielāgot mazākumtautību pārstāvjiem (pielāgojot valodas sarežģītības līmeni). Nodarbību papildina arīizglītojoša vārdnīca, kas latviešu, angļu un krievu valodā izskaidro skolēniem potenciāli sarežģītākus terminus latviešu, krievu un angļu valodās.

 

Katrai klasei ir iespējams iegūt apliecinājumu par vienu vai vairāku programmas “No-zīmes” nodarbību pabeigšanu.

 

MĒRĶAUDITORIJA:

10.-12. klašu skolēni

 

NORISES ILGUMS:

40-60 minūtes

 

DALĪBAS MAKSA:

2,50 EUR no skolēna

 

NORISES VALODA:

Latviešu

 

NODARBĪBAI NEPIECIEŠAMAIS:

Dators ar programmu “Zoom” un interneta pieslēgumu (katram dalībniekam vai grupai).

Strādājot klasē, nepieciešams projektors un skaļruņi kopīgai video apskatei.

 

PIETEIKŠANĀS:

E: sbm@lnmm.lv

T: (+371) 67 288 800

Saistītie jaunumi