Romans Suta un Jānis Plase – “Zaļās vārnas” zīmē
No 2016. gada 26. aprīļa līdz 1. oktobrim Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) būs skatāma izstāde “Romans Suta un Jānis Plase – “Zaļās vārnas” zīmē”.

Ar šo izstādi R. Sutas un A. Beļcovas muzejs turpina pasākumu programmu, veltītu ievērojamā latviešu mākslinieka, spilgta klasiskā modernisma pārstāvja Romana Sutas (1896–1944) 120. dzimšanas jubilejai. Visas muzeja 2016. gada izstādes stāsta par šo neparasti daudzpusīgo autoru, viņa daiļradi un personībām, kurām bija liela nozīme meistara radošajā biogrāfijā. 1920. gadu vidū un otrajā pusē Romans Suta iesaistījās latviešu mākslinieku un literātu biedrības “Zaļā vārna” aktivitātēs. Radošā sadarbība un draudzība vienoja Sutu ar biedrības dibinātāju un vadītāju mākslinieku Jāni Plasi (1892–1929).

 

Pāragri mirušā Jāņa Plases dzīves ceļš bija piedzīvojumu, tālu ceļojumu un arī sūruma pilns: par spīti badam un trūkumam viņš pabeidza Pēterburgas Ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības skolu (1914–1917), labākās dzīves meklējumos devās uz Sibīriju, dzīvoja Čitā, Habarovskā un aizceļoja līdz pat Harbinai un Vladivostokai. Plasem piemītošais nemierīgais radošais gars, neatslābstošā interese par mākslu, neizsīkstošais optimisms un entuziasms – tas, kas vēlāk, jādomā, vienoja Jāni Plasi ar Romanu Sutu un bija viņu draudzības pamats, – palīdzēja viņam sarīkot vairākas savu mākslas darbu izstādes, Čitā izveidot mākslinieku biedrību un atvērt gleznošanas studiju, Vladivostokā iepazīties un sarīkot kopīgo izstādi ar slaveno krievu futūristu Vladimiru Burļuku (Владимир Бурлюк).

 

1920. gadā pēc trīsarpus mēnešu ilga ceļojuma, apbraucot vairākās Tālo Austrumu zemes, Jānis Plase no Vladivostokas atgriezās Rīgā. Drīzumā organizēta personālizstāde kritiķu un mākslinieku vidū tika uzņemta vēsi, Plasem pārmeta sekošanu krievu simbolismam. Tomēr viņš turpināja strādāt un 1925. gadā kopā ar dažiem domubiedriem nodibināja mākslinieku, mūziķu, aktieru, dejotāju un literātu biedrību “Zaļā vārna”. Būdams biedrības organizētājs un priekšsēdētājs vairākus gadus, Jānis Plase rīkoja kopīgas izstādes un pasākumus – “jampampus”, izdeva biedrības žurnālu.

 

1926. gadā sākās Jāņa Plases un Romana Sutas radošā sadarbība – Plase asistēja Sutam itāliešu dramaturga Karlo Goci (Carlo Gozzi) lugas “Princese Turandota” scenogrāfijas izgatavošanā Jelgavas strādnieku teātrī. Turpmākos gadus līdz Plases nāvei mākslinieki bija labi draugi un neilgu laiku arī kaimiņi. Draudzība ar Sutu kardināli mainīja Plases mākslas stilu, simbolisma vietā nāca sadzīves žanra ainas – krogu, kafejnīcu skati, un darbu izpildījumā arī bija redzama Sutas ietekme.

 

Smagie dzīves pārbaudījumi, nabadzība, kas ilga daudzus gadus, iedragāja Jāņa Plases trauslo veselību, un mākslinieks mira 1929. gadā 37 gadu vecumā. Drīzumā, drauga piemiņai veltīta, iznāca “zaļvārnieša” Aleksandra Čaka grāmata par Jāņa Plases dzīvi un daiļradi (1931), presē publicēja rakstu arī Romans Suta (1929). Jāņa Plases māksla, īpaši viņa 1920. gadu otrās puses darbi, pieskaitāmi Latvijas modernisma paraugiem, kaut gan paša autora vārds šodien ir zināms pārsvarā tikai speciālistiem. Taču Romana Suta radošajā biogrāfijā draudzība ar Jāni Plasi, darbošanās Plases vadītajā biedrībā “Zaļā vārna” veido spilgtu, nozīmīgu epizodi.

 

Ekspozīcija iepazīstina skatītājus ar Romana Sutas un Jāņa Plases darbiem un arhīva materiāliem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja kolekcijas.

 

Izstādi papildina pasākumu programma, kas iekļauj tikšanās ar izstādes kuratori Nataļju Jevsejevu “Sarunas muzejā” formātā, speciālistu lekcijas, radošās darbnīcas un citas aktivitātes.

 

Teksts: Nataļja Jevsejeva

Saistītie pasākumi
news-image
30 Apr 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta un Jānis Plase – “Zaļās vārnas” zīmē
Sestdien, 2016. gada 30. aprīlī, plkst. 15.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz pirmo “Sarunu muzejā” izstādē, kurā būs iespēja uzzināt par divu neparastu mākslinieku – Romana Sutas un Jāņa Plases – radošo darbību un draudzību “Zaļās vārnas” zīmē.
news-image
14 Mai 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta un Jānis Plase – “Zaļās vārnas” zīmē
Sestdien, 2016. gada 14. maijā, plkst. 15:00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz nākamo “Sarunu muzejā” (krievu valodā), kurā būs iespēja uzzināt par divu neparastu mākslinieku – Romana Sutas un Jāņa Plases – radošo darbību un draudzību “Zaļās vārnas” zīmē.
news-image
17 Mai 17:30
Neviens audekls nepaliks tukšs
Otrdien, 2016. gada 17. maijā, plkst. 17:30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) notiks Latvijā vienīgā etīžu teātra “NERTEN” izrāde “Neviens audekls nepaliks tukšs”.
news-image
18 Jun 12:00
RADOŠĀ SIETSPIEDES DARBNĪCA: Dažādās maskas
Sestdien, 2016. gada 18. jūnijā, plkst. 12:00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz radošo sietspiedes darbnīcu “Dažādās maskas”, kas norisināsies izstādē “Romans Suta un Jānis Plase – “Zaļās vārnas” zīmē”.
news-image
13 Sep 17:30
LEKCIJA: Čaka nozīme mākslinieku biedrības “Zaļā Vārna” literātu sekcijas darbībā
Otrdien, 2016. gada 13. septembrī, plkst. 17:30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) ar lekciju “Čaka nozīme mākslinieku biedrības “Zaļā Vārna” literātu sekcijas darbībā” uzstāsies literatūrzinātniece, Aleksandra Čaka memoriālā dzīvokļa-muzeja direktore Antra Medne.
Saistītās preses relīzes