PRESES PASTAIGA IZSTĀDĒ "Madernieka stils"
04.11.2020 12:00
Trešdien, 2020. gada 4. novembrī, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina mediju pārstāvjus uz preses pastaigu izstādē “Madernieka stils”.

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

 

Latviešu lietišķās mākslas un dizaina pamatlicējs Jūlijs Madernieks (1870–1955) bija novators un reformators. Viņš pavēra ceļu latviešu dizainam, veidojot nozīmīgus sabiedriskos interjerus un mēbeles, radot metus tekstila dizainam, strādājot grāmatu un lietišķajā grafikā, kā arī būdams talantīgs pedagogs un mākslas kritiķis.

 

Atzīmējot vecmeistara 150 gadu jubileju, no š. g. 5. novembra līdz 2021. gada 28. februārim Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma vērienīga izstāde “Madernieka stils”. Projekts atklāj mākslinieka universālo radošās darbības diapazonu un bagātīgo mantojumu no 21. gadsimta perspektīvas, iepazīstinot ar Madernieka ornamentu kompozīciju metiem un tekstilijām, projektētajām mēbelēm, kā arī lietišķās grafikas paraugiem.

 

Preses pastaigā piedalīsies:

  • Inese Baranovska, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja – pastāstīs par darbu pie projekta, raksturos tā attīstību, akcentējot Jūlija Madernieka nozīmīgumu latviešu dizaina vēstures kopainā un aktualitāti mūsdienās;
  • Rūta Rinka, izstādes kuratore, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Tekstilmākslas un ādas mākslas kolekcijas glabātāja – sniegs ieskatu mākslinieka bērnībā, kas pagāja Pededzes upes krastos, un pamatos tās ietekmi uz viņa tālāko daiļradi. Pēc tam iepazīstinās ar Jūlija Madernieka agrīnajām tekstilkompozīcijām, kā arī atklās mazāk zināmus faktus par autora veidotajām mēbelēm un interjeriem;
  • Mārtiņš Ratniks un Dace Džeriņa, mākslinieki – raksturos savu darbu ar Jūlija Madernieka radošo mantojumu ekspozīcijas izveides gaitā, pievēršoties šajā procesā sastaptajiem izaicinājumiem un jaunatklājumiem.

 

Mediju tūri moderēs Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

 

Pēc ievada uzrunām klātesošie kopā ar projekta veidotājiem dosies iepazīties ar izstādi. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt ekspozīciju. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

 

IZSTĀDI RĪKO:

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

 

SADARBĪBAS PARTNERI:

 

DEPONĒJUMI:

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, LU Akadēmiskā bibliotēka, Valsts Prezidenta kanceleja, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs, Tukuma muzejs, Ogres Vēstures un mākslas muzejs, Memoriālo muzeju apvienība, Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca, Rīgas Mārtiņa baznīca, Pēteris Avens, Irēna Bužinska, Irēna Vitomska, Valdis Villerušs

 

IZSTĀDES KURATORE:

Rūta Rinka, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Tekstilmākslas un ādas mākslas kolekcijas glabātāja

 

PROJEKTA VADĪBA:

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

 

PĒTNIEKI:

Ilze MartinsoneStella PelšeInta PujāteInese SiricaGatis Vanags

 

RESTAURĀCIJA:

Tabita LapiņaJānis MeņģelisInga RozefeldeZane Tuča

 

MĀKSLINIECE:

Dace Džeriņa

 

GRAFISKAIS DIZAINS, VIDEO:

Mārtiņš Ratniks

 

SKAŅAS DIZAINS:

Reinis Semēvics

 

IZSTĀDES UZBŪVE:

SIA “Dekorāciju darbnīca”, Modris EssertsUldis Timoško

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

- Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.

- Sākot ar 14. oktobri ikvienam muzeja apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs (vizieris).

- Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.

- Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.

- Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.

- Nodarbību laikā lūgums lietot tikai personīgos darba instrumentus un materiālus (krītiņus, zīmuļus, dzēšgumijas, spilvenus sēdēšanai).

- Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes