LEKCIJA TIEŠSAISTĒ: Madernieka interjeri un mēbeļu dizains
image
12.05.2021 17:30
Izstādes “Madernieka stils” kuratore Rūta Rinka padziļināti pētījusi mākslinieka darbību interjera un mēbeļu dizainā un ar saviem atklājumiem iepazīstinās tiešsaistes lekcijā.

“Mūsu nacionālo īpatnību celtniecībā nevar atvest no ārzemēm – tā jāmeklē pašu sētā,” teicis Jūlijs Madernieks, vērtējot latviešu arhitektūru. Divdesmito gadu sākumā viņš veidojis dizainu vairākiem sabiedriskiem interjeriem. Pēc Konstantīna Pēkšēna un Eižena Laubes projekta celtajā Ata un Annas Ķēniņu skolas ēkā (1905) Tērbatas ielā izstrādājis aulas sienu un griestu dekoratīvās apdares projektu. Taču nozīmīgākais Madernieka mākslinieciskā stila paraugs sabiedriskiem interjeriem tapis, kad Valsts kanceleja māksliniekam pasūtīja izstrādāt astoņu telpu metus griestu un sienu dekoratīvai apdarei.

Madernieka izvēlētais mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu kopums bija pārliecinošs un vērienīgs Art Deco paraugs. Vienlaikus Madernieka telpu rotājuma ideja bija dzimusi kā nacionālās identitātes laikmetīgs apliecinājums, kur 20. gadsimta divdesmito gadu modernās dzīves intensitāti vajadzēja paust  seno rakstu zīmju atbilstošam traktējumam.

Arī mēbeļu garnitūras apliecina meistara spēju lietišķās mākslas nozarēs stilistiski tuvoties daudzveidīgajām modernisma formveides izpausmēm. Interjera iekārtas, kas tapušas pēc Madernieka dizaina, labprāt saviem mājokļiem izvēlējās latviešu inteliģence, skolotāji, mācītāji, ārsti. Visbiežāk šie pasūtījumi tika realizēti sadarbībā ar mēbeļu izgatavotāju Jāni Skultānu.

 

NORISES VIETA: Tiešsaistes platforma Zoom. Lekcijas video ieraksts pieejams ŠEIT

LEKCIJAS ILGUMS: 1h 15 min

 

 

Vietu skaits ierobežots. Pieteikumus pieņemam līdz 11.maijam vai kamēr ir brīvas vietas. Visiem interesentiem būs pieejams lekcijas ieraksts.

Lekcija notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas
Saistītās galerijas