LEKCIJA: Interjers un mēbeļu dizains starpkaru perioda Lietuvā
27.05.2021 17:30
Izstādes MADERNIEKA STILS pasākumu programmas ietveros Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā kultūras vēstures pētnieces Dainas Zozaites lekciju “Interjers un mēbeļu dizains starpkaru perioda Lietuvā”.

Starpkaru laikaposmā, mainoties ekonomiskajiem un sociālajiem apstākļiem, mainījās arī iedzīvotāju vajadzības. Tāpat kā Latvijā, arī Lietuvā radās nepieciešamība pēc jauna iekārtojuma apbūvējamajos dzīvokļos un sabiedriskajā interjerā - moderna aprīkojuma un stilīgām mēbelēm, ko ietekmēja Rietumeiropas idejas un aktuālā mode. 

 

Modernisma un tautiskā stila sajaukums atbilda starpkaru Lietuvas ideoloģiskajai ievirzei. Modernisms bija saistīts ar progresu, jaunu dzīves standartu apgūšanu, noraidot vecos izteiksmes līdzekļus, kam labi atbilda 20. gs. 20. un 30. gadu Art Deco stila skaidrās un lakoniskās formas. Savukārt tautiskais stils veicināja patriotisko ideju izplatīšanu, nacionālās pašapziņas un identitātes attīstību. Privāto māju un dzīvokļu interjers parāda daudzveidīgas gaumes, komforta un reprezentācijas izpratni, modernā un tautiskā sajaukumu, atšķirībā no valsts iestāžu sabiedriskajiem interjeriem, kuros dominē tautiskais stils. Attīstījās mēbeļu ražošana jaunos uzņemumos, rūpnīcās un amatniecības skolās.

 

Viens no slavenākajiem lietuviešu mēbeļu dizaina pārstāvjiem ir Jonas Prapuolenis (1900-1980). Pievērsies mēbeļu dizainam jau 20. gadu beigās, arī vēlāk, starpkaru periodā, J. Prapuolenis joprojām meklēja vienotu, unikālu stilu, formas un ornamenta sintēzi. Tautiskā stila meklējumos autors apvienoja lietuviešu tradicionālā kokmateriāla un tautas mākslas paraugu izmantojumu ar bagātīgiem mēbeļu dekoriem un aktuālā Eiropas Art Deco stila iezīmēm. Bez Prapuoleņa mēbeles un interjerus veidoja arī tādi māklsinieki kā Jonas Vainaukas un Gerardas Bagdonavičius un citi. Dažādu lietuviešu mākslinieku daiļrades attīstība ir salīdzināma ar Jūlija Madernieka daiļradi - vienojoša ir sekošana aktuālajām mākslas tendencēm, apvienojumā ar savas tautas etnogrāfiskā mantojuma un simbolu izmantošanu, radot unikālus mēbeļu dizaina risnājumus.

 

Lekcija notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

 

NORISES VIETA: Tiešsaistes platforma Zoom. Lekcijas video ieraksts pieejams ŠEIT

LEKCIJAS ILGUMS: 1h 15min

 

 

Vietu skaits ierobežots. Pieteikumus pieņemam līdz 26. maijam vai kamēr ir brīvas vietas. Visiem interesentiem būs pieejams lekcijas ieraksts.

Saistītās izstādes