LEKCIJA: Balles un svinības mākslas pasaulē Parīzē 20. gs. 20. gados
image
28.09.2021 17:00
2021. gada 28. septembrī plkst. 17.00 tiešsaites platformā ZOOM notiks Dr. art. Alekseja Petuhova (A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja Maskavā 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas glabātājs) lekcija "Balles un svinības mākslas pasaulē Parīzē 20. gs. 20. gados".
Pēc Pirmā pasaules kara Parīze sāka pārvērsties par pasaules tūrisma un izklaides centru. 20. gadsimta 20. gadi – les années folles – iegāja vēsturē kā bezrūpības un brīvības laiks, mūžīgo svinību laikmets, un par šo svētku centru kļuva Francijas galvaspilsēta.
 
Apmeklētāju iecienītās café “Le Select” un “La Cupole”, “Le Jockey” un “La Cigogne” (“Gārnis”) izmainīja Monparnasas veidolu, kas pirms Pirmā pasaules kara bijis lēts un pieticīgs pilsētas kvartāls, kurā mitinājās mākslinieki. Monparnasā varēja apmeklēt “Lielā Lāča balli”, “Žila Verna balli” vai “Marsiešu balli”, savukārt ierastā “Četru mākslu balle”, kura pulcēja māksliniekus iesācējus, mutuļoja ar negaidītajiem atradumiem.
 
Baļļu zāles apgleznoja ar pagaidu dekorācijām gan slavenie, gan mūsdienās aizmirstie Monparnasas internacionālās kolonijas mākslinieki, apvienojot fovismu un kubismu, Parīzes skolas valodu un spilgtu Art Deco estētiku, piejaucot šim kokteilim klāt draiskulīgās dadaisma zobgalības. “Ordas” balles, kuras viņi rīkoja, kļuva par neprātīgās jautrības arēnu, kad, piemēram, apgleznoja viens otram ķermeņus (“Maskēšanas ballē”) vai pat iedomājās sevi… ellē!
 
Pazīstamo mākslinieku – ekstravagantie izlēcieni iegāja vēsturē. Kēss van Dongens ieradās Neptūna ietērpā, Moisu Kīslingu knapi varēja pazīt Marseļas prostitūtas tēlā. Cuguharu Fužita, kuru atšķīra tieksme pēc šokējošiem gājieniem, uz vienu no ballēm bija atnācis kā japāņu puskailais dzīvnieku tirgotājs, tikai koka būrī viņam aiz muguras bija nevis putni, bet viņa mīļākā Fernanda Barreja!
 
Pasākums norisināsies krievu valodā.
 
Lai piereģistrētos, lūdzu, atzīmēties šeit. Pieteikšanās lekcijai beigusies, bet tiešraidi būs iespējams vērot muzeja Facebook lapā.
 
DALĪBAS MAKSA:
Bez maksas
 
PAPILDU INFORMĀCIJA:
(+371) 67288800 vai e-pastu sbm@lnmm.lv