SARUNAS MUZEJĀ: Tapio Virkala. Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā
Tikšanās ar mākslas zinātnieci VELTU RAUDZEPU
25.10.2017 17:00
Trešdien, 2017. gada 25. oktobrī, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) un mākslas zinātniece, kuratore Velta Raudzepa aicina uz “Sarunu muzejā” un izzinošu pastaigu Somijas modernā dizaina klasiķa Tapio Virkalas darbu izstādē “Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā”.

Tapio Virkala (Tapio Wirkkala, 1915–1985) ir ikoniska figūra somu dizaina vēsturē un kultūrā. Viņš ir arī pēckara Somijas starptautisku panākumu simbols dizaina jomā. Mākslinieka darbību raksturo iespaidīga daudzveidība, jo neviens materiāls autoram nebija svešs vai nesaistošs. Plašs ir arī jomu un formātu diapazons – no pastmarkām līdz nākotnes pilsētu plāniem, no filigrānām detaļām līdz apjomīgiem vides objektiem (earthworks). Šoreiz “Sarunas” uzmanības fokusā būs Tapio Virkalas izcilie sasniegumi stikla mākslā, porcelānā un sudrabā, iepazīties ar kuriem tagad piedāvā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs. Izstāde pirmo reizi Latvijā parāda meistara radošo mantojumu, kas glabājas Somijas Stikla muzeja (Riihimäki) un privātkolekcionāra Kiesti Kakonena (Kyösti Kakkonen) krājumā.

 

Laikabiedri Tapio Virkalu raksturo kā prasīgu un iedvesmojošu skolotāju. Viņa bārdaino, pīpi kūpinošo tēlu gandrīz vienmēr pavadīja pieticība, neatlaidība, spītība un sirds siltums. Mākslinieks spējis nepiespiesti sarunāties kā ar vienkāršu lapzemieti, tā ar valstsvīriem, pateicoties empātijai, humoram un, kad valoda pievīla, paskaidrojošiem zīmējumiem. Asprātība un sirsnība atspoguļojas arī dažos ekspozīcijā aplūkojamajos objektos, piemēram, vāžu komplektā “Papīra turzas” (1977).

 

Tapio Virkalas radītās dizaina idiomas ir formas, kas iemieso dabas ritmus – ledus kušanu, ūdens virpuļus, asnu dīgšanu, putna grāciju –, kā arī pārsteidzoši ikdienišķus dabā sastopamus elementus un tekstūras. Mākslinieka daiļradē šī apkārtējās vides esence ir tik dziļi iekodēta, ka nereti konkrēto iedvesmu vairs nevar izsekot vai izskaidrot vārdiem. Tās ir līnijas, faktūras un krāsas, kas darbojas uz mūsu sajūtām un asociācijām, gluži intuitīvi. Virkala pats savus darbus mēdza nolikt atbilstošajā dabas vidē un vērot, kā “kūstoša ledus” stikla trauks izskatās pavasara sūnās, vai kā ūdens skalojās ap glāzēm lagūnas smiltīs. Tā ir māksla un liels talants – dabas domu interpretēt materiālā, radot unikālu priekšmetu, kura izsmalcinātība un skaistums apbur un pārsteidz.

 

Tapio Virkala veiksmīgi apvienojis amatnieka prasmi ar masu produkcijas vajadzībām, rustisku vienkāršību ar kompozīcijas eleganci. Atbildība, rotaļīgums, jutekliskums un skaidrība piemīt katram viņa darbam. Papildus tam, objektos ir ietvertas zināšanas par funkciju un lietas utilitāro nozīmi. Ar šādu filozofiju anonīmi tapuši arī daudzi priekšmeti ikdienas lietošanai – visiem zināmās degvīna glāzes, degvīna un alus pudeles.

 

Objekta forma Virkalam nebija tikai vērotāja estētisks mērķis, bet gan ceļš uz dziļāku attiecību izveidi starp cilvēku, roku darbu un materiālu. Viņš uzskatīja, ka autors nedrīkst būt vardarbīgs, neiejūtīgs pret izejvielām, ar ko strādā, jo katrai no tām ir savi nerakstīti likumi. Dizainerim ir jāmācās būt harmonijā un dialogā ar konkrēto materiālu, lai izveidotu patiešām vērtīgu priekšmetu.

 

“Sarunā muzejā” ar kuratori, mākslas zinātnieci Veltu Raudzepu dalībnieki tuvāk atklās Tapio Virkalas neordināro personību, uzzinās par viņa dzīvi, daiļradi un izstāžu darbību, kā arī iepazīsies ar atsevišķu darbu tapšanas vēsturi. Izstādē Lielajā zālē apmeklētāji ieraudzīs aptuveni 500 Tapio Virkalas dizaina priekšmetus, kas 20. gadsimta 40.–80. gados tapuši slavenajām ražotnēm “Iittala” (stikls) un “Kultakeskus Oy” (sudrabs) Somijā, kā arī “Rosenthal” rūpnīcai (porcelāns un stikls) Vācijā.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

ieejas biļete izstādē

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

T: (+371) 67 222235, 67 830917
E: dmdm@lnmm.lv

Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes