Projekts “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”

2017. gadā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs turpina īstenot izcilā latviešu mākslinieka, spilgta klasiskā modernisma pārstāvja Romana Sutas (1896–1944) 120. dzimšanas gadadienai veltītu kultūras pasākumu programmu.

Projekts “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” vienlaicīgi norisināsies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (LNMM; Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM; Skārņu ielā 10/20). Divu vērienīgu ekspozīciju atklāšana notiks Romana Sutas dzimšanas dienā 28. aprīlī. Izstādēs tiks parādīts spožākais meistara veikums stājmākslā, lietišķajā mākslā, dizainā, scenogrāfijā un kino. Dienu pirms atklāšanas notiks starptautiska zinātniskā konference, veltīta mākslas un dizaina mijiedarbības jautājumiem.

 

PAR  PROJEKTU  “ROMANS  SUTA – 120.  UNIVERSĀLĀ  MĀKSLAS  FORMULA” UN  TAM  VELTĪTO  STARPTAUTISKU  ZINĀTNISKO  KONFERENCI

Ekspozīcijas sadaļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā

Šajā izstādes sadaļā tiks eksponēta Romana Sutas glezniecība, grafika, grāmatu ilustrācijas un scenogrāfija. Romana Sutas personība – pretrunīgā, harizmātiskā – mākslinieka dzīves laikā un pēc tam bija apvīta ar stāstiem un leģendām. Romana Sutas radošais veikums gūst īpašu skanējumu un kļūst labāk saprotams tieši viņa biogrāfijas kontekstā. Tāpēc ir paredzēts darbus izstādē eksponēt mākslinieka palielināto fotogrāfiju pavadībā un iekļaut laikabiedru, draugu, paša Romana Sutas un viņa meitas, mākslas vēsturnieces Tatjanas Sutas (1923–2004) citātus par Romanu Sutu, viņa daiļradi un par mākslu kopumā. Izstādē plānots iekļaut lielformāta izdrukas ar skatu fotogrāfijām no Sutas noformētajām teātra izrādēm, izveidot īsfilmu, kurā mākslinieka fotogrāfijas no bērnības gadiem līdz pēdējiem dzīves gadiem mainās plūstošā ritmā, veidot audioierakstus ar stāstiem par Romanu Sutu.

Sadaļas kuratore: Dr. art. Nataļja Jevsejeva, LNMM / R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāja

 

Ekspozīcijas sadaļa Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā iekārtotā izstādes sadaļa atspoguļos līdz šim mazāk apzinātu un pētītu Sutas radošo mantojuma daļu – lietišķo mākslu un dizainu, kas kopumā ir ļoti būtiska un arī skaitliski nozīmīga. Izstādes mērķis ir jaunā gaismā akcentēt Romanu Sutu ne tikai kā gleznotāju un grafiķi, bet arī kā vienu no māksliniekiem, kas lika Latvijas dizaina pamatus.

 

Vērienīgajā ekspozīcijā plānots apvienot darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, t. sk. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, R. Sutas un A. Beļcovas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Rīgas Porcelāna muzeja krājuma un vairākām nozīmīgām privātkolekcijām. Paredzēts plaši izmantot arhīvu materiālus, kā arī Sutas dizaina mēbeļu rekonstrukcijas. Ir iecere izstādei piesaistīt jaunos Latvijas dizainerus, mācību spēkus un studentus no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas, Latvijas Mākslas akadēmijas. Lai atklātu meistara radošā gara universu un aktualitāti mūsdienās, paredzēts izstādes ekspozīcijā iesaistīt video animācijas elementus, kuros tiktu izmantotas mākslinieka dizaina ieceru skices.

Sadaļas kuratore: Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

 

Starptautiska zinātniskā konference “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula

Romana Sutas radošās darbības diapazons ir bijis ārkārtīgi plašs: glezniecība, grafika, porcelāna, māla un kristāla priekšmetu dekorēšana (20. gadsimta 20. gados – paša dibinātajā studijā “Baltars”, 30. gados – A/S “M. S. Kuzņecovs”), trauku formu dizains un dekorēšana, interjera noformēšana, mēbeļu, gobelēnu un dekoratīvo audumu panno izgatavošana, grāmatu grafika, teātra un kino scenogrāfija, kā arī mākslas kritika un teorija. Romana Sutas radošās karjeras pacēlums notika 1920. gados – ļoti būtiskā Latvijas mākslas vēstures posmā, un viņa loma šajā procesā ir augstu vērtējama. Suta bija erudīts mākslinieks, labi pārzināja pasaules mākslas vēsturi, interesējās par aktuālajām kultūras parādībām gan Eiropā, gan Krievijā, kā arī bija personīgi pazīstams ar daudziem slaveniem franču, vācu, poļu, igauņu un krievu māksliniekiem. Tāpēc vēl jo saistošāka kļūst Romana Sutas daiļrades interpretācija plašākā Eiropas un Krievijas tā laika mākslas kontekstā

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJI:

#RomansSuta120

 

Saistītie jaunumi
news-image
Romana Sutas gleznas ''Galva'' restaurācija
Turpinām ielūkoties muzeja dzīves aizkulisēs: gatavojoties izstādei “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas bija veltīta daudzpusīgā mākslinieka Romana Sutas dzīvei un daiļradei, muzeja restaurācijas darbnīcā tika veikts apjomīgs restaurācijas darbs. Viens no atdzimušajiem mākslas darbiem ir “Galva”, kas ir ļoti savdabīgs ar izmantotajiem materiāliem, un tie noteikuši arī gleznas saglabātību pirms restaurācijas.
news-image
Īpaši izstādei “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” radīts mobilais ceļvedis
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā izstādes apmeklētājiem tuvāk iepazīt izcilā latviešu mākslinieka, spilgtā klasiskā modernisma pārstāvja Romana Sutas daiļradi un dzīvesstāstu, izmantojot mobilo ceļvedi.
news-image
Klajā laists jauns īslaicīgo mini tetovējumu komplekts “Māksla”
Tuvojoties siltajai sezonai, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar zīmolu “TAADA.AADA” radījis īpašu suvenīru visiem mākslas mīļotājiem – īslaicīgo tetovējumu komplektu “Māksla”.
news-image
Radīts īslaicīgais Romana Sutas tetovējums “Kāzas”
Kā veltījums Romana Sutas 120. gadadienai tapis īpašs mini tetovējums, iedvesmojoties no meistara darbnīcā “Baltars” apgleznotā porcelāna šķīvja “Kāzas” (1927). Tajā izmantots fragments ar dejojošu pāri, ko autors bieži ieviesa arī citos mākslas darbos, variējot par seno latviešu kāzu tēmu.
news-image
Tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” skatāma projektam “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” veltīta satelītizstāde
No 2017. gada 24. aprīļa līdz 10. maijam Tirdzniecības centrā "Galerija Centrs" Rīdzene ielā (Rīgā, Audēju ielā 16) skatāma projektam “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” veltīta satelītizstāde, kas sniedz nelielu ieskatu Romana Sutas mantojumā gan stājmākslā, gan lietišķās mākslas un dizaina jomā. Izstāde skatāma bez maksas.
Saistītie pasākumi
news-image
27 Apr 09:00
STARPTAUTISKA ZINĀTNISKĀ KONFERENCE: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Turpinot mākslinieka Romana Sutas 120 gadu jubilejas pasākumu programmu, 2017. gada 27. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz starptautisku zinātnisko konferenci “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”. Norises vieta: LNMM galvenās ēkas Konferenču zāle (1. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā). Sākums plkst. 09.00.
news-image
28 Apr 16:00
ATKLĀŠANA: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Godinot izcilu latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, 2017. gada 28. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar lielu vērienu atklās projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisināsies divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20).
news-image
05 Mai 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA BĒRNIEM: Scenogrāfija un skatuves tērpi
Iedvesmojoties no Romana Sutas (1896–1944) radītajiem operas un baleta izrāžu tērpiem, nodarbībā tiks veidotas oriģinālas skices, kolorējot ar akvareli vai krāsainajiem zīmuļiem.
news-image
10 Mai 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Romana Sutas interjeru stils
Gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs Romans Suta (1896–1944) 20. gadsimta 20.–30. gados aktīvi strādājis lietišķajā mākslā un dizainā, savu praktisko darbību pamatojot arī nedaudzajos teorētiskajos rakstos. Viņš ir autors nacionāli konstruktīvā interjera stila jēdzienam. Kas tas ir? Kā šis stils izpaudās paša mākslinieka realizētajos projektos? Izsmeļošas atbildes uz jautājumiem sniegs mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas stāstījums.
news-image
12 Mai 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Tušas zīmējumi
Mākslinieka Romana Sutas (1896–1944) iemīļotās tēmas bija apkārtējās dzīves norises – Rīgas nomales ielas, krogu skati, ormaņi, zaļumballes. Viņa darbiem raksturīgs īpašs iekšējais ritms un melni-balto laukumu attiecības. Darbnīcā veidosim kompozīcijas no šodienas dzīves aktualitātēm, to tempu pakļaujot katrs savai dinamikas izjūtai.
news-image
17 Mai 17:00
SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Trešdien, 2017. gada 17. maijā, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) un mākslas zinātniece, izstādes “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” līdzkuratore Inese Baranovska aicina uz “Sarunu muzejā” ar ekspozīcijas scenogrāfu, mākslinieku Kristianu Brekti. Runāsim par Romana Sutas ieguldījumu Latvijas lietišķās mākslas un dizaina attīstībā, darbnīcas “Baltars” starptautiskajiem sasniegumiem un unikāliem priekšmetiem, kuri publiski tiek rādīti pirmo reizi.
news-image
18 Mai 14:00
AUDUMA APDRUKAS DARBNĪCA: Romana Sutas motīvi DMDM
Īpašais Starptautiskās muzeju dienas piedāvājums individuālajiem apmeklētājiem. Unikālie, rokām apgleznotie darbnīcas “Baltars” porcelāna šķīvji pārtop auduma apdrukas motīvos, kurus dalībnieks varēs pārnest uz līdzpaņemta tekstila priekšmeta.
news-image
19 Mai 17:00
AUDUMA APDRUKAS DARBNĪCA: Romana Sutas motīvi LNMM
Aicinām ikvienu praktiski izmēģināt auduma apdruku sietspiedes tehnikā un pašu spēkiem izgatavot personisku, oriģinālu suvenīru sev vai dāvanu kādam citam, apdrukājot līdzpaņemto apģērba gabalu, auduma aksesuāru vai mājas tekstila priekšmetu. Darbā izmantosim trafaretus ar Romana Sutas (1896–1944) grafiku motīviem – 20. gadsimta 30. gadu pilsētas un lauku ikdienas dzīves ainām, kuras tiks pārnestas šodienas krāsās uz Jūsu apģērba. Attēls tiks drukāts ar speciālu tekstila krāsu un pēc nogludināšanas būs noturīgs un mitrumizturīgs.
news-image
24 Mai 17:00
PORCELĀNA APGLEZNOŠANAS DARBNĪCA: Meistars un rokraksts
Lai izprastu apgleznošanas procesu, dalībnieki veidos darbu 2 nodarbībās. Šķīvis tiks divas reizes apdedzināts. Iedvesmas avots – Romana Sutas mākslas porcelāns darbnīcā “Baltars”.
news-image
26 Mai 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Tušas zīmējumi
Mākslinieka Romana Sutas (1896–1944) iemīļotās tēmas bija apkārtējās dzīves norises – Rīgas nomales ielas, krogu skati, ormaņi, zaļumballes. Viņa darbiem raksturīgs īpašs iekšējais ritms un melni-balto laukumu attiecības. Darbnīcā veidosim kompozīcijas no šodienas dzīves aktualitātēm, to tempu pakļaujot katrs savai dinamikas izjūtai.
news-image
27 Mai 12:00
Šaha turnīrs pieaugušajiem un bērniem
Sestdien, 2017. gada 27. maijā, plkst. 12.00 projekta “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) aicina pieaugušos un bērnus uz šaha turnīru, veltītu izcilajam latviešu māksliniekam Romanam Sutam.
news-image
28 Mai 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Noslēdzot ziemas / pavasara sezonu’ 2017 ciklam “Sarunas muzejā”, svētdien, 28. maijā, plkst. 15.00 mākslas zinātniece, izstādes “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” līdzkuratore Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz tikšanos, veltītu ievērojamajam latviešu māksliniekam, spilgtajam klasiskā modernisma pārstāvim Romanam Sutam. Norises vieta: LNMM galvenā ēka, Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā, Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā).
news-image
07 Jun 15:00
PORCELĀNA APGLEZNOŠANAS DARBNĪCA: No skices līdz traukam
Porcelāna trauku apgleznošanas darbnīcas iedvesmas avots – Romana Sutas mākslas porcelāns fabrikā “M. S. Kuzņecovs”. Darbnīca notiek sadarbībā ar Rīgas Porcelāna muzeju. Vada māksliniece Arta Baltā.
news-image
09 Jun 18:00
Filmas “Maestro” demonstrējums un tikšanās ar režisoru PĒTERI KRILOVU
Piektdien, 2017. gada 9. jūnijā, plkst. 18.00 projekta “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) aicina uz filmas “Maestro” demonstrējumu un tikšanos ar režisoru Pēteri Krilovu.
news-image
09 Jun 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Tušas zīmējumi
Mākslinieka Romana Sutas (1896–1944) iemīļotās tēmas bija apkārtējās dzīves norises – Rīgas nomales ielas, krogu skati, ormaņi, zaļumballes. Viņa darbiem raksturīgs īpašs iekšējais ritms un melni-balto laukumu attiecības. Darbnīcā veidosim kompozīcijas no šodienas dzīves aktualitātēm, to tempu pakļaujot katrs savai dinamikas izjūtai.
news-image
16 Jun 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA BĒRNIEM: Scenogrāfija un skatuves tērpi
Iedvesmojoties no Romana Sutas (1896–1944) radītajiem operas un baleta izrāžu tērpiem, nodarbībā tiks veidotas oriģinālas skices, kolorējot ar akvareli vai krāsainajiem zīmuļiem.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas