Iekļaujoša izglītības programma:
Nāc muzejā!
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izglītojošā programma bērniem un jauniešiem “Nāc muzejā!” veidota ar mērķi veicināt iekļaujošas sabiedrības attīstību, rosināt empātiju, sapratni un sadarbību. Programmas ietvaros dalībnieki gūst mākslas un kultūras pieredzi, kā arī iespēju labāk izprast savus vienaudžus ar dažādām pieredzēm un vajadzībām.
Šajā rudenī programma piedzīvo savu atjaunošanu pēc vairāku gadu pārtraukuma, atkal vienkopus muzejos aicinot skolēnus no visas Latvijas. Dalībnieki apvienotās grupās – bērni no vispārējās izglītības iestādēm un izglītības iestādēm ar speciālām izglītības programmām – tiekas mākslas muzejos 3 reizes mācību gada laikā. Nodarbības norisinās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja pastāvīgajās ekspozīcijās un aktuālajās izstādēs, atklājot daudzveidīgu Latvijas un ārzemju mākslas pasauli. Programmā piedalās gandrīz 100 skolēni no 12 skolām, veidojot 6 grupas.
Nodarbībās skolēni padziļināti iepazīst dažādus mākslas veidus, personības un stāstus, iesaistās grupu darbos, sarunās un veido savu radošo darbu. Programmas ietvaros dalībnieki uzzin, kas ir muzejs un kāda ir tā loma sabiedrībā.
Norišu primārais mērķis ir radīt drošu atmosfēru, kurā bērni jūtas ērti izpaust sevi radoši, dalīties savā viedoklī un pārdomās ar citiem dalībniekiem. Programma akcentē grupas un kopumā sabiedrības vienojošās vērtības un jautājumus, tādējādi vairojot savstarpēju izpratni.
Mūsu skolai dalība “Nāc muzejā!” ir īpaši svarīga, jo paši saviem spēkiem šādu programmu nodrošināt nevaram. Muzejpedagogi ir ļoti lojāli un pacietīgi ar bērniem, kuriem ir īpašas vajadzības. Ir arī asistenti, kas vajadzības gadījumā strādā viens pret vienu. Bērniem uzlabojas labizjūta, viņi jūtas kā lielākas sabiedrības locekļi, piederīgi kultūras dzīvei.
Baiba Pika, Rīgas Strazdumuižas vidusskolas - attīstības centra skolotāja
Nelielais dalībnieku skaits rada brīvu un draudzīgu atmosfēru. Bērni mācās toleranci un sadarbības prasmes.
Ieva Hofmane, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolotāja
2024./2025. gada sezonā mākslas muzeji piedāvās piedzīvot latviešu mākslinieka un scenogrāfa Ludolfa Liberta un latviešu dizainera, vides mākslinieka Jāņa Krieva mantojumu un māksliniecisko daudzpusību, kā arī Spānijas glezniecības krāsainību un Francijas mūsdienu tēlniecību. Savukārt, programmas noslēgums pavasarī ir būtisks satikšanās, kopā būšanas un piedzīvotā apzināšanās pasākums kādā no apmeklētajiem muzejiem.
Aicinām skolas pieteikt savu dalību programmā līdz 23. septembrim, aizpildot pieteikšanās anketu.
Nodarbības pēc noteikta grafika norisinās no novembra līdz aprīlim.
Dalība programmā ir bez maksas, un visi darbam nepieciešamie materiāli tiek nodrošināti.
Par programmu
Izglītības programma “Nāc muzejā!” tika aizsākta 2015. gadā, kad sadarbojoties ar fondu “Nāc līdzās!” pirmo reizi muzeja pieredzē tika izstrādāts tik plašs sociāli integrējošs nodarbību cikls. Attīstot šīs programmas ideju, vēlamies izcelt Latvijas Nacionālo mākslas muzeju kā satikšanās vietu. Mūsu izpratnē tā ir satikšanās ar mākslu, mākslas vidi, idejām, pārdomām un cilvēkiem vienam ar otru. Mēs ticam, ka muzeja radošā gaisotne ir piemērota vide, kur veiksmīgi var noritēt socializēšanās starp bērniem un jauniešiem, kuri citkārt ikdienā nemaz nesatiktos.
Papildu informācija
- Maksimālais dalībnieku skaits grupā – 16 (8 skolēni no vienas skolas).
- Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
- Norise notiek pastāvīgās ekspozīcijas un izstāžu zālēs. Pirms norises tikšanās ar muzejpedagogu 1. stāva vestibilā.
- Pirms muzeja apmeklējuma lūdzam iepazīties ar muzeja iekšējās kārtības noteikumiem. Apliecinājumu par iepazīšanos ar iekšējās kārtības noteikumiem pirms norises parakstītu jāiesniedz kasē vai jānosūta elektroniski.
- Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.
Norises piekļūstamība
- Norise ir pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
- Līdz norises vietai var nokļūt, izmantojot kāpnes vai liftu.
- Nodarbības sarežģītības līmeni iespējams pielāgot auditorijas vajadzībām, norisi iepriekš saskaņojot.
- Norises telpā ir paredzētas vietas ratiņkrēsliem.
- Norises laikā iespējams izmantot pārnēsājamos krēslus. Krēsli ir izmantojami arī kā atbalsts pārvietojoties. Tie atrodas muzeja 1. stāva vestibilā.
- Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā. Aicinām iepazīties ar visu norišu vietu piekļūstamības informāciju!
Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: (+371) 67 222 235, .