16.11.2018. - 26.12.2018.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Saule un Mēness

Arta Nīmaņa personālizstāde

No 2018. gada 16. novembra līdz 26. decembrim Somijas Stikla muzejā par godu Latvijas simtgadei norisināsies vērienīga mākslinieka Arta Nīmaņa personālizstāde “Saule un Mēness”.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) ilgtermiņa partneris Somijā ir Rīhimaki Stikla muzejs (Suomen lasimuseo), kas ir viens no vadošajiem šīs nozares muzejiem pasaulē. 2017. gada nogalē DMDM notika Somijas dizaina leģendas Tapio Virkalas (Tapio Wirkkala, 1915–1985) darbu izstāde “Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā”, bet tagad, 2018. gada novembrī, Somijas Stikla muzejs sadarbībā ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju un dizaina aģentūru “Art is Art” organizē Arta Nīmaņa pirmo personālizstādi Somijā, godinot Latvijas simtgadi. Abi pasākumi stiprina Somijas un Latvijas sadarbību kultūras un mākslas jomā, kā arī veicina Latvijas mākslas un dizaina starptautisko atpazīstamību.

Izstādē “Saule un Mēness” (“Sun and Moon”) materializējas mākslinieka pēdējā laika eksperimenti un jaunās idejas: pateicoties oriģinālai autortehnikai, stikla virsmai tiek piešķirts spoguļa efekts, kas, laužot gaismas starus, rada iluzori optiskas spēles. Ekspozīcijas objektiem ir tikai divas lakoniskas formas – aplis un elipse, kas nosacīti simbolizē sauli un mēnesi, tomēr katrs no tiem savā formā un krāsā ir unikāls. Atstarojošo virsmu atspīdumi maina priekšmetu un cilvēku atspulgus, arī pašu telpu, savā veidā “uzsūcot” visu apkārtējo.

Skatītājam šī izstāde piedāvā meditatīvu piedzīvojumu un iepazīšanos ar šķietami zināmā materiāla neparastām transformācijām. Artis Nīmanis veic rituālu laika cilpu no pagātnes uz nākotni: iedvesmojoties no senajām leģendām un mītiem par spoguļu maģiskajām īpašībām, viņš liek paskatīties uz tiem nevis kā uz banālu ikdienas lietu, bet kā uz arhetipisku un universālu cilvēciskās esības zīmi. Spogulis izsenis tiek uzskatīts par Saules un Mēness, dvēseles, gudrības, patiesības un gaismas simbolu. Arī latviešu mitoloģijā Saulei un Mēnesim ir atvēlēta būtiska loma: ikdienu no rīta aust saule, un vakarā debesjumā lec mēness, tā apliecinot dzīves ritējuma nepārtrauktību. Saule un Mēness bezgalīgajā Visumā, tāpat kā spoguļi, senāk un mūsdienās junda cilvēku prātus ar savu metafizisko noslēpumainību, kas paver durvis uz neierobežoto iztēli.

Arta Nīmaņa mākslinieciskās izteiksmes amplitūda ir plaša. Kopš 2004. gada viņš ir zīmola “an&angel” stikla trauku galvenais dizainers. Mākslinieks veido stikla dizaina objektus un rotas, viņa darbības fokusā ir arī monumentālāki projekti – funkcionālas un dekoratīvas stikla dizaina detaļas interjeram un arhitektūras objektiem, ekskluzīvas vitrāžas, apgaismes ķermeņi un virsgaismas risinājumi.

Arta Nīmaņa veidoto “an&angel” trauku estētika balstās formas lakonismā un stiklam netradicionālā apstrādes tehnoloģijā, kas ļauj to pārklāt ar titānu vai tēraudu, radot virsmu ar spoguļa efektu. Trauku kolekcijas “Deco”, “Black&White”, “Northern Lights” un “In Between” atrod interesentus daudzviet pasaulē – Eiropā, Krievijā, ASV, Dienvidamerikas valstīs, Apvienotajos Arābu Emirātos, Honkongā, Singapūrā, Indonēzijā un Japānā. Kolekcija “Deco” 2013. gadā apbalvota ar prestižo “Red Dot Award” dizaina balvu, savukārt 2014. gadā – ar Vācijas Dizaina balvu. Autora darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Dizaina mākslas kolekcijā.

2016. gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā mākslinieks sarīkoja vērienīgu personālizstādi “FRAGILE”, kas ieguva plašu skatītāju atsaucību, kā arī Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvu “Kilograms kultūras” mākslas izstāžu nominācijā.

Izstāde ir viena no Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas un Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm Somijā.

Papildu informācija
Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja
T: (+371) 67 830900,
E: 


Norises vieta

Rīhimaki Stikla muzejs Somijā