Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā īsfilmas par Latvijas izcilākajiem dizaineriem “Dizaina stāsti” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā īsfilmas par Latvijas izcilākajiem dizaineriem “Dizaina stāsti”
07.11.2022.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā īsfilmas par Latvijas izcilākajiem dizaineriem “Dizaina stāsti”

No piektdienas, 2022. gada 4. novembra, Mākslas muzeju YouTube kontā ir pieejamas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja trīs dokumentālās īsfilmas “Dizaina stāsti” par Valdi Celmu, Jāni Borgu un Artūru Riņķi.

“Dizaina stāsti” ir Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja sen lolota iecere dokumentālo filmu formātā iepazīstināt ar Latvijas dizaina nozīmīgākajām personībām un notikumiem. Leģendārie mākslinieki un dizaineri dalās savā pieredzē, atklājot jaunas, vēl neizpētītas dizaina vēstures lappuses.

Inese Baranovska

Pirmās trīs videocikla sērijas fokusējas uz Latvijas dizaina pirmsākumiem un radošo vidi 20. gadsimta 60.–80. gados. Filmu varoņi – starptautiski atzītais dizaina un kinētiskās mākslas teorētiķis un praktiķis Valdis Celms (1943), viens no vadošajiem kinētiskās mākslas pārstāvjiem Latvijā Artūrs Riņķis (1942), mākslinieks, kritiķis, kurators un publicists Jānis Borgs (1946). Spilgto un harizmātisko personību intervijas ir ne tikai laikmeta dokumentālā liecība, bet arī poētisks ceļojums mākslinieku atmiņās, radošajā daudzveidībā, sapņos, ideālos un viņu attiecībās ar tolaik valdošo realitāti.

Valdis Celms atklāj slavenās robežzīmes “RĪGA” tapšanas stāstu un raksturo pilsētvidei veltītās foto kolāžas, atskatās uz pirmajām dizaineru aktivitātēm Latvijā.

Artūrs Riņķis atceras, kā viņam izdevies nosargāt savu kinētisko mākslas objektu “Sakta” pie viesnīcas “Latvija” fasādes, stāsta par darbu rūpnīcās un pievēršanos savrupai mākslinieka karjerai – mūža radošajam piepildījumam kinētiskās mākslas dārzā “Nekurienes vidū”.

Jānis Borgs analizē modernās mākslas, dizaina un ideoloģijas attiecības 60.–70. gados, runā par dizaina ekosistēmu un saviem laikabiedriem.

Vizuāli bagātīgās videofilmas būs saistošas plašam auditorijas lokam – sākot ar skolēniem un studentiem līdz senioriem –, izglītojot, iedvesmojot un izceļot Latvijas kultūras vēstures faktus padziļinātā tvērumā.

Tās ir pieejamas ikvienam interesantam bezmaksas Mākslas muzeju YouTube kanālā.


Dokumentālo īsfilmu cikla “Dizaina stāsti” darba grupa

Irēna Bužinska, Inese Baranovska,
Austra Stupele, Dārta Dīriņa /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Režisors un operators

Māris Maskalāns

Skaņu režisors un komponists

Edvards Broders

Grafiskais noformējums

Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izpildproducente

Agne Skane

Atbalsta

Valsts kultūrkapitāla fonds