Keramikas kolekcija Keramikas kolekcija
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Keramikas kolekcija

Kolekcija atrodas keramikas un porcelāna priekšmeti, kurus radījuši Latvijas mākslinieki laikā no 19. gs. beigām līdz mūsdienām. Diapazons ir plašs: no funkcionāliem traukiem līdz dekoratīviem priekšmetiem, no sīkplastikas līdz lielformāta dārza keramikai.

Keramikas klāstā akcentējams mākslinieka Anša Cīruļa radošais mantojums un Latvijas Mākslas akadēmijas Rūdolfa Pelšes Keramikas meistardarbnīcas (19241944) absolventu devums.

Kolekcija sniedz ieskatu Latvijas porcelāna apgleznošanas darbnīcu un porcelāna rūpnīcu produkcijā no 20. gs. 30. gadiem līdz 20. gs. beigām. Muzejs īpaši lepojas ar porcelāna apgleznošanas darbnīcas „Baltars” (19251928) kolekciju, kas ietverta Latvijas kultūras kanonā. Mākslas porcelāns, apgleznots pēc gleznotāju Romana Sutas, Aleksandras Beļcovas un grafiķa Sigismunda Vidberga zīmētajām skicēm, vērtējams kā izcila parādība Eiropas mākslas kontekstā. „Baltars” kolekcijas pamatā ir „zelta fonda” eksponāti, kas mākslas muzeju krājumam tika iegādāti jau 20. gs. 20. gados.

Arī pēc Jēkaba Bīnes meta Kuzņecova porcelāna fabrikā ražotā servīze „Tauta” ir viens no kolekcijas iezīmīgākajiem darbiem.

Valdošās tendences nozares attīstībā padomju periodā raksturo starptautiski atzītā mākslinieka Pētera Martinsona un citu viņa laikabiedru darinājumi. Mūsdienu keramikas un porcelāna mākslā sabiedrībai aktuālas tēmas sarežģītos tehnoloģiskos risinājumos demonstrē Ilona Romule, Juris Bergins, SkujaBraden un Elīna Titāne.