Lekcija:
Kombināta “Māksla” darbi Rīgas kafejnīcu interjerā 20. gadsimta 70. gados
Lekciju cikla "Klasiskās vērtības" ietvaros aicinām uz Mag. art. Agneses Strautiņas lasījumu par kombināta "Māksla" lomu Rīgas kafejnīcu interjeru veidošanā 20. gadsimta 70. gados. Kafejnīcas šajā laikā kļuva par nozīmīgu tikšanās vietu radošajai inteliģencei – māksliniekiem, rakstniekiem un citiem kultūras pārstāvjiem, kuri veidoja katras vietas unikālo gaisotni. Tēmas izklāstā īpaša uzmanība tiks pievērsta tautisko motīvu parādīšanās iemesliem tā laika sabiedrisko ēdināšanas un izklaides vietu dizainā.
Latvijas sabiedrībā un pilsētvidē 60. un 70. gados ienāca dinamiskas pārmaiņas. Valdošā politiskā elite aktualizēja diskusijas par padomju cilvēka dzīvesveida kvalitāti un tās pieejamību pilsētvidē. Virzību uz modernu sabiedrisko iestāžu veidošanu kūrēja komjaunatnes komiteja, uzraugot un kontrolējot sabiedrības noskaņojumu. Jaunu formu un materiālu pielietojums sabiedrisko celtņu interjeros veidoja citādu vizuālo telpu, kas krasi atšķīrās no pēckara gados Latvijā vērojamās.
Populāro kafejnīcu "Kaza", "Putnu dārzs", "Dieva auss" neizskaistinātie interjeri 60. gados pulcēja alternatīvi domājošu sabiedrību − māksliniekus, mūziķus, literātus, studentus, kuriem kafejnīca bija kļuvusi par svarīgu satikšanās vietu un kurā veidojās unikāla un visnotaļ bohēmiska atmosfēra.
Savukārt 70. gadu dizains iezīmējas ar lielizmēra dekoratīvu kokgriezuma, metālkaluma, tekstila un stikla objektu pārbagātību. Interjera dizaina veidošanā tika iesaistīti kombināta "Māksla" mākslinieki. Viņu radītie restorānu "Jūras pērle", "Sēnīte" un kafejnīcu "Gailītis" un "Saulīte" interjeri ir kļuvuši par kanonu Latvijas dizaina vēsturē.
Aicinām apmeklēt norisi ikvienu, kurš interesējas par dizainu, mākslas vēsturi un latviskās kultūras elementiem Rīgas kultūrainavā. Pasākuma laikā apmeklētāji tiks iepazīstināti ar leģendāro interjeru veidotāju darbiem, atklājot to nozīmi padomju sabiedrībā un kultūrā. Lektore analizēs, kā šie motīvi ietekmēja sabiedrisko telpu veidošanu un kāpēc tieši šāds stilistiskais risinājums kļuva populārs konkrētajā laikmetā.
Par ciklu “Klasiskās vērtības”
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja lekciju cikls “Klasiskās vērtības” aizsākts 2012. gadā, ar mērķi aktualizēt un popularizēt latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtības no 21. gadsimta skatupunkta. Iepriekšējo sezonu lekciju ieraksti pieejami muzeja mājas lapā un YouTube kanālā "Mākslas muzeji".
Papildu informācija
- Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
- Norise notiek Lielajā izstāžu zālē (1. stāvs).
- Informējam, ka DMDM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.
Norises piekļūstamība
- Norise ir daļēji piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Lai nokļūtu līdz norises vietai Lielajā zālē 1. stāvā, jāpārvar 6 pakāpieni.
- Norise paredzēta ar sēdvietām (ar muguras balstu).
- Norises laikā iespējams izmantot pārnēsājamos krēslus. Krēsli ir izmantojami arī kā atbalsts pārvietojoties. Tie atrodas muzeja 1. stāva vestibilā pie Informācijas punkta.
- Informācija par bezmaksas ieeju muzejā pieejama šeit.
- Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā un izstādē.
Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: +371 67 222 235, .