Stikla lustras 18. gadsimta Latvijā un pasaulē Stikla lustras 18. gadsimta Latvijā un pasaulē
21.12.2022. 17.30
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Klasiskās vērtības:
Stikla lustras 18. gadsimta Latvijā un pasaulē

Cikla “Klasiskās vērtības” noslēgumā 21. decembrī plkst. 17.30 Rundāles pils galvenā krājuma glabātāja un krājuma nodaļas vadītāja, dizaina un arhitektūras kritiķe, kuratore, žurnāliste Kristīne Budže pievērsīsies līdz šim maz zināmajai  stikla lustru vēsturei.

Laika posms, kuram raksturīgas stikla lustras, salīdzinājumā ar kopējo apgaismojuma vēsturi ir īss – apmēram trīs gadsimti. Pirmās zināmās lustras, kam vismaz daļa dekoru bija izgatavota no stikla, tiek datētas ar 17. gadsimtu, bet augstāko attīstības posmu stikla lustras piedzīvoja 18. gadsimtā, kad pilnveidojās stikla apstrādes tehnikas un dažādojās tā izmantojums.

Par stikla lustru attīstības augstāko punktu un to pilnīgāko izpausmi tiek uzskatīts lustru veids, ko Latvijā ierasts dēvēt par franču tipa lustrām. 18. gadsimtā īpaši Bohēmijas ziemeļu daļā attīstījās arī stikla zaru lustras, kas gandrīz pilnībā izgatavotas no stikla. Tieši šīs lustras bija visplašāk izplatītas visā Eiropā, tai skaitā tagadējā Latvijas teritorijā, un tās bija pieejamākas nekā franču tipa lustras.

6_stikla-lustra_livberzes-baznica_1946_4_17-1.jpg
Bohēmijas stikla zaru lustra Līvbērzes katoļu baznīcā. 1946. gada attēls. Pētera Vanaga fotokopija, 1977. Publicitātes foto no Rundāles pils muzeja krājuma. Ilustrācija Kristīnes Budžes lekcijai

Līdz mūsdienām nav saglabājušās liecības par franču tipa lustru piemēriem Latvijā, toties ir zināms, ka Bohēmijā izgatavotās stikla zaru lustras šeit bija pieejamas un tika izmantotas interjeru dekoram un izgaismošanai.

Par laimi ir saglabājušās vēsturiskās stikla lustras no Latvijas nelielām lauku baznīcām, kur tās naudas trūkuma un konservatīvisma dēļ netika nomainītas pret modernākiem gaismekļiem.

Par ciklu “Klasiskās vērtības”

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais lekciju cikls “Klasiskās vērtības” aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējās sezonas lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā “Mākslas muzeji”.

Aicināts ikviens interesents!


Projekta vadītāja

Agrita Poreizglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Grafiskais dizains

Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Komunikācija

Ulla Ozollapa, komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Norises laiks

21. decembrī plkst. 17.30

Norises vieta

Tiešsaistē, platformā Zoom

Mērķauditorija

Vecāko klašu skolēni, studenti, pieaugušie, pensionāri

Dalības maksa

Bez maksas

Norises valoda

Latviešu

Pasākuma ilgums

Līdz 1h 15 min

Iepriekšēja pieteikšanās

Vietu skaits ierobežots.
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās,
izmantojot elektronisko anketu katrai lekcijai atsevišķi.

Lūgums reģistrēt savu dalību laicīgi

Pieteikšanās anketa

Papildu informācija