08.10.2022. - 15.01.2023.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

VĒRTĪBU ZĪMES

Latvijas Bankas simtgades izstāde

No 2022. gada 8. oktobra līdz 2023. gada 15. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. un 5. stāva izstāžu zālēs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma Latvijas Bankas simtgades izstāde “VĒRTĪBU ZĪMES”.

Latvijas Bankas (LB) simtgadei veltītā izstāde aicina novērtēt naudu ne vien kā racionālās saimnieciskās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, bet arī kā paliekošu kultūrvēsturisku simbolu, latviešu tautas vēstures un garīgo vērtību iemiesotāju. Leģendārā sudraba piecu latu monēta, tautā dēvēta par Mildu – Riharda Zariņa spilgts mākslinieciskais veikums – ikvienam latvietim asociējas ar valsts neatkarību, tā turēta cieņā un godā, mantota paaudzēs un aizvien ir Latvijas atpazīstamības zīme.

1991. gada 13. martā tika pieņemts lēmums “Par Latvijas Republikas naudaszīmju izgatavošanu” un izveidota Naudas zīmju sižetiskā risinājuma komisija, kurā ļoti aktīvi darbojās dizaina grafiķis Laimonis Šēnbergs – vēlāk Latvijas Bankas mākslinieciskais konsultants, faktiski visu Latvijas Bankas lata un pirmo eiro kolekcijas monētu tapšanu virzošs profesionālis. Valsts naudas zīmju dizaina koncepcijā tika definēti divi būtiskākie uzdevumi: pirmais – jāatsakās no standartizētiem paņēmieniem un jāmeklē jauni oriģināli mākslinieciski izteiksmes līdzekļi, otrais – nacionālās valūtas grafiskajam dizainam jābūt netradicionālam, kas lakoniski precīzi vizualizē 20. un 21. gadsimta Latvijai ievērojamus sižetus.

Šī izstāde, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM), ir veltīta Latvijas Bankas kolekcijas monētām, kas regulāri tiek izlaistas sākot ar 1996. gadu. To veidošanā piedalījušies visu paaudžu un nozaru Latvijas mākslinieki, pētot, izzinot un eksperimentējot, lai radītu neparastus risinājumus, pielietojot unikālus materiālus un visjaunākās tehnoloģijas. Katra Latvijas izdotā naudas zīme top kā miniatūrs mākslas darbs, kas iekodē universālu vēstījumu šodienai un nākotnei. Latvijas Bankas kolekcijas monētas ir ieguvušas plašu starptautisku atpazīstamību un balvas konkursos, tās vienmēr atrodas pasaules numismātu uzmanības fokusā, bet galvenais – tie ir kodolīgi stāsti par mūsu vēsturi, kultūru un vērtībām.


Augstos mākslinieciskos kritērijus nodrošina īpaši izveidota Latvijas Bankas Monētu dizaina komisija, kas Latvijas Bankā darbojas kopš 1993. gada 12. novembra. Katrai iecerētai monētai tiek rīkots konkurss, mākslinieku pieteiktās idejas tiek rūpīgi izvērtētas. Komisijas darbā līdztekus bankas vadošajiem darbiniekiem piedalās Latvijā pazīstami mākslas, kultūras, vēstures un zinātnes eksperti, kas iesaka tēmas, ierosina monētu izstrādes veidus, izvēlas māksliniekus monētu dizaina izstrādes konkursam, novērtē veikumu un monētu kaluma paraugus. Savā laikā Monētu dizaina komisijā ir darbojušies eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, dzejnieks Imants Ziedonis, mākslinieks un mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis, mākslinieks Ilmārs Blumbergs, arhitekts Modris Ģelzis un akadēmiķis Jānis Stradiņš. Nenovērtējams ir ilggadīgās Latvijas Bankas Monētu daļas vadītājas Marutas Brūkles un, protams, Laimoņa Šēnberga ieguldījums, apgūstot sākumā maz zināmos monētu kalšanas specifiskos noslēpumus un meklējot labākās kaltuves, kas gatavas eksperimentēt un realizēt Latvijas mākslinieku novatoriskās idejas. Šobrīd Latvijas Bankas Monētu dizaina komisiju vada Jānis Blūms, LB Naudas apgrozības pārvaldes vadītājs, tajā darbojas grafiskais dizainers Edgars Zvirgzdiņš, Latvijas Bankas pārstāve Ieva Bela, mākslinieki Sandra Krastiņa, Ivars Drulle, Artūrs Analts, Laimonis Šēnbergs, arhitekte un izstāžu kuratore Ieva Zībārte, mākslas zinātniece Ramona Umblija, Latvijas Universitātes asociētais profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis Vjačeslavs Kaščejevs un literatūrzinātniece Janīna Kursīte.

Izstādes koncepcijas ideja – atklāt monētas kā svarīgus Latvijas tēla un valstisko vērtību simbolus, unikālus mākslas objektus, visu mūsu kopīgas vērtības, kas izceļ nozīmīgus notikumus un personības, veido ilglaicīgu saikni starp pagātni, tagadni un nākotni. 80 izvēlētās mākslinieciski augstvērtīgākās un neparastākās kolekcijas monētas apkopotas 8 tematiskās grupās: “MŪSU RĪGA” (800-gades monētu cikls), “MŪSU ZELTS”, “MŪSU LATVIJA” (monētu programma “Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības”), “MŪSU VĒSTURE”, “MŪSU PAMATI”, “MŪSU KULTŪRA”, “MŪSU PASAKAS UN TEIKAS”, “MŪSU PASAULE”. Izstādes māksliniecisko veidolu izstrādājis dizainers Artūrs Analts, kura 2018. gadā tapusī “Medus monēta” ir jauns solis monētu dizaina tehnoloģiju attīstībā un guvusi augstus starptautiskus novērtējumus. Neparastais izstādes formāts parāda kolekcijas monētas kā brīnišķīgas miniatūras mākslas pērles, akcentējot to garīgo pārlaicīgo vērtību. Ekspozīciju papildina īpaši izveidotie “Iedvesmas skapji” un “Procesa stends”, kas palīdz apjaust garo monētu tapšanas ceļu no temata izpētes, radošiem meklējumiem un ideju atlases līdz to realizācijai.

Paplašinātu dimensiju izstādei piešķir speciāli veidoti instalācijas objekti gan LNMM Kupola zālē, gan pie muzeja fasādes, kuru zeltītās diska formas asociējas ar monētu un Sauli – dzīvības, mūžīgas kustības, iedvesmas un garīguma simbolu. Lai īstenotu Latvijas Bankas simtgadei veltītā pilsētvides objekta ieceri, 2022. gada pavasarī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar Latvijas Banku organizēja Latvijas mākslas skolu audzēkņu zīmējumu konkursu “Mūsu pasaule – mūsu nākotne”, kurā piedalījās vairāk nekā 900 bērnu un jauniešu no visas Latvijas. 369 interesantākie žūrijas atlasītie darbi iekļauti vienotā vides objektā “Mūsu saule”. Konkursantu zīmējumi daudzpusīgi atspoguļo mūsu valsts nākotnes paaudzes pasaules redzējumu un būtiskas pamatvērtības – ģimene, draugi, mīlestība, dzimtene, daba, planētas ekosistēmas aizsardzība, miers.

Izstāde kļūs par vizuāli piesātinātu piedzīvojumu – tās inovatīvi risinājumi raisīs emocijas, būs saistoši un izglītojoši visu paaudžu apmeklētājiem.

Teksts: Inese Baranovska


Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
4. stāva izstāžu zāles un Kupola zāle (5. stāvā)
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Izstādes kuratore

Inese Baranovska,
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes mākslinieciskās koncepcijas autors

Artūrs Analts, “Variant Studio

Izstādes izglītības programma

Anna Pūtele, izstāžu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes tehniskā realizācija

Dizaina birojs “Yes, We Can!