Izstādes “PURVĪTIS” iepazīšanai tapis audiogids Izstādes “PURVĪTIS” iepazīšanai tapis audiogids
09.06.2022.

Izstādes “PURVĪTIS” iepazīšanai tapis audiogids

No 2022. gada 28. maija līdz 9. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) skatāma izstāde “PURVĪTIS”, kas veltīta izcilā latviešu ainavista Vilhelma Purvīša 150. jubilejai. Izstādes iepazīšanai izveidots audiogids, kas latviešu un angļu valodā vēsta par deviņiem Vilhelma Purvīša mākslas darbiem, kā arī dod iespēju noklausīties fragmentus no mākslinieka 1926. gadā rakstītās apceres “Daba un māksla”.

Nacionālās ainavu glezniecības izveidotājs un vērienīgākais modernizētājs Vilhelms Purvītis (1872–1945) ir atzīts par vienu no galvenajām personībām Latvijas 20. gadsimta pirmās puses vizuālajā mākslā. Gadsimtu mijā meistarīgo sniega un agra ziemeļu pavasara gleznotāju ievēroja Pēterburgā, Parīzē, Minhenē, Berlīnē, Vīnē un citos Eiropas mākslas centros. Pazīstamākais Baltijas modernās mākslas pārstāvis līdzvērtīgi iesaistījās ainavas žanra jaunajās pārmaiņās, gūstot panākumus ārzemēs, autoritāti Rīgas mākslas dzīvē un turpmāk nemainīgi augstu statusu Latvijas mākslas pasaulē.

Purvītis pelna īpašu ievērību kā augstākās mākslas izglītības idejas īstenotājs un kultūrpolitikas līdzveidotājs neatkarīgajā Latvijas valstī, kā pirmais Latvijas Mākslas akadēmijas rektors un Dabasskatu meistardarbnīcas vadītājs un vienlaikus – prestižā Rīgas pilsētas mākslas muzeja (tag. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, LNMM) direktors, nacionālās mākslas kolekcijas veidotājs un reprezentatīvu starptautisko izstāžu rīkotājs.

Klausoties audiogida stāstus, iespējams iepazīties ar Vilhelma Purvīša daiļrades teorētiskajām atziņām, māksliniecisko attīstību un ietekmēm, kā arī izsekot mākslinieka dzīves gājumam un profesionālajai darbībai.

Mobilais ceļvedis kā atsevišķa sadaļa ir pieejams LNMM mobilajā lietotnē “Mākslas muzejs” latviešu un angļu valodā. Apmeklētāji aicināti bez maksas lejupielādēt mobilo lietotni savos viedtālruņos.

Audiogida izmantošanai ekspozīcijā nepieciešams savs mobilais tālrunis un austiņas, taču šos stāstus var klausīties arī jebkurā citā vietā, kur nodrošināts interneta pieslēgums. Audiogids pieejams arī vietnē SoundCloud.


Saistītās izstādes

Saistītās izglītības programmas