LNMM skatāma Kristapa Kalna fotogrāfiju ekspozīcija "PROTOTIPS. 2021–2022" LNMM skatāma Kristapa Kalna fotogrāfiju ekspozīcija "PROTOTIPS. 2021–2022"
16.05.2022.

LNMM skatāma Kristapa Kalna fotogrāfiju ekspozīcija "PROTOTIPS. 2021–2022"

Fotogrāfiju grupa "PROTOTIPS" ir izstādes "PURVĪTIS" satelītelements, kas Purvīša darbu vietā iekļaujas muzeja pamatekspozīcijas zālē – tā tematiski sasaistot glezniecības klasikas ilglaiku ar nepastarpinātu dokumentējumu šodienas esamībai, kurā mēs dzīvojam.

Fotogrāfs Kristaps Kalns divus gadus fiksējis Latvijas dabu gadalaiku mainībā, fotogrāfiju sērijās pētot Vilhelma Purvīša ainaviskos tēlus, klasiskos motīvus un kompozīcijas principus konceptuālā saiknē ar gleznotāja 150 gadu jubilejas izstādi PURVĪTIS.

Ekspozīcijas koncepcijas pamatā ir divi apsvērumi: parādīt Vilhelma Purvīša (1872–1945) radošās darbības nozīmību kultūrvēsturiskajā kontekstā un iezīmēt viņa mākslas nospiedumu arī aktuālajā laikā.

“Latvietis pavasaros, braucot ar auto vai staigājot dabā, mēdz izsaukties: “Purvītis!” Es arī. Tas netiek analizēts, par to nedomā, bet vienkārši apjauš, sajūt un ierauga. Kādā brīdī es nolēmu šai parādībai pietuvoties, to izprast un nofiksēt. Pieeju pie uzartas zemes, kas izspraukusies caur kūstošo sniegu, ienāku bērzu birzī starp baltajiem stumbriem un purpura zaru tīmekļiem, vēroju zilās ēnas sniegā, un mans skatiens pār pauguru pauguriem aizlaižas ainavas dzīlēs. Es redzu visas šīs detaļas, sastāvdaļas, no kurām tas Purvītis būvējas, bet… Bet pietrūkst Vilhelma, kas to visu saliktu kopā, izkārtotu pa vietām un radītu neapstrīdamo perfekciju. Stāvu, pirmelementu ieskauts, veros šajos dabas prototipos un tik skaidri apjaušu, kas ir Vilhelms Purvītis.”

(Kristaps Kalns)

Šobrīd Vilhelma Purvīša darbi muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā nav atrodami, taču jau pavisam drīz, no 28. maija, tie būs skatāmi LNMM Lielajā izstāžu zālē – izstādē PURVĪTIS.


Saistītās izstādes