Ieva Balode. Baiļu cilpa Ieva Balode. Baiļu cilpa
20.05.2022. 18.00
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Sarunas muzejā:
Ieva Balode. Baiļu cilpa

20. maija vakarā aicinām uz sarunu izstādē "Ieva Balode. Baiļu cilpa". Sarunā piedalīsies māksliniece Ieva Balode un izstādes kuratore Līna Birzaka-Priekule.

Ievas Balodes izstāde reflektē par baiļu tēmu sabiedrībā, kas kļuvusi īpaši aktuāla pēdējo divu pandēmijas gadu laikā un Ukrainā notiekošā kara šausmu kontekstā. Bailes no nezināmā, bailes no tumsas, bailes no nāves kopš cilvēces pirmsākumiem ir bijis gan kā galvenais virzītājspēks, gan klupšanas akmens. Tas ir instinktīvs spēks, kas licis cilvēcei vienoties kopienās, meklējot drošību un patvērumu no tumsā glūnošajām briesmām. Bailes no nāves ir veicinājušas civilizācijām celt tempļus un veltīt vairāku cilvēku dzīves, gatavojoties pēcnāves dzīvei.

Arī analogā fotogrāfija un kino medijs, kurus izmanto māksliniece, sevī ietver šīs pašas bailes – bailes pazaudēt un aizmirst reiz notikušo vai reiz dzīvojošo. Tā ir tieksme padarīt pasauli nemirstīgu, tieksme iesaldēt laiku mūžības kapsulā, kas caur kameras lēcu atstāj mirkļa nospiedumu uz gaismas jūtīgās filmas virsmas. Gaisma šeit kalpo kā pieraksts uz filmas virsmas, kas, kliedējot tumsu kameras ķermenī, caur lēcas stikliem pieraksta notiekošo līdzīgi kā to dara cilvēka acs.

Izstādē “Baiļu cipa” skatāma vairāku projektoru un fotoķīmisku attēlu instalācija, kuru mehāniskā daba mijiedarbībā ar telpas arhitektūru rada viegli trauksmainu sajūtu. Ekspozīcija sniedz iespēju apmeklētājiem iepazīties ar fotoķīmisko kino filmu kā kinētisku objektu, kas kopā ar vairākiem citiem analogajiem projektoriem izgaismo muzeja zāli citā gaismā.

Programma “Sarunas muzejā” norisinās muzeja aktuālajās izstādēs, piedāvājot informatīvi bagātīgas un izglītojošas sarunas ar dažādiem dizaina, mākslas un kultūras nozares profesionāļiem. Pasākums veidots kā kopīga pastaiga, iepazīstoties ar konkrētās izstādes mākslas ekspozīciju, scenogrāfiju, personībām un projektu kopējo vēstījumu, ko ekskursijas gaitā atklāj pieaicinātie eksperti.


Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori

Norises ilgums

60 minūtes

Dalības maksa

Ieejas biļete izstādē

Pieteikšanās

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
Kupola zāle

Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Saistītās izstādes

Ieva Balode. Baiļu cilpa Ieva Balode. Baiļu cilpa
30.04.2022. - 12.06.2022.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Personālizstāde

Saistītās izglītības programmas