03.03.2023. 18.00
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Lekcija:
19.gs. Ukrainas nacionālās mākslas tapšana

Apritējis jau gads kopš ukraiņu tauta varonīgi cīnās par savu neatkarību un teritoriālo nedalāmību. Paužot solidaritāti Ukrainai un atgādinot par tās šobrīd apdraudētajām kultūras mantojuma vērtībām, piedāvājam četru lekciju ciklu par Ukrainas mākslu un arhitektūru.

Pirmā lekcija veltīta Ukrainas mākslas stilistiskai un žanru daudzveidībai 19. gs., kad spēcīgi jūtama Krievijas Impērijas un Hābsburgu Impērijas mākslas ietekme, bet paralēli rodas jaunas tēmas un stilistiskās izmaiņas, kas saistītas ar nacionālās pašapziņas meklējumiem.

Gadsimta garumā Ukrainas mākslā atspoguļojās visi Rietumeiropas stili no klasicisma un romantisma līdz reālismam un impresionismam. Lekcijas laikā pievērsīsim uzmanību gan izcilākajiem šo stilu pārstāvjiem, gan reģionālām atšķirībām.

Lekciju cikls “Ukrainas māksla no 19. gs. līdz mūsdienām” sniedz priekšstatu par to, kā gadsimtu ietvaros mainījās un attīstījās māksla Ukrainā un kā ukraiņu mākslinieki ietekmēja mākslas procesus pasaules mērogā. Apskatītais periods ļauj Ukrainas mākslai pretnostatīt Latvijas piemērus, tostarp darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas, atklājot mūsu tautu līdzību un vienotību ne tikai kultūrvēsturiskā, bet arī sociālpolitiskā kontekstā.

Lekcijas vada mākslas zinātnieks Eduards Dorofejevs. Tās iespējams apmeklēt pa vienai, tomēr aicinām izmantot iespēju gūt pilnīgāku priekšstatu par Ukrainas mākslas attīstību un apmeklēt visu ciklu.

Papildu informācija

  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 15–20 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Norise pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Noderīga informācija par muzeja pieejamību atrodama šeit.
  • Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.

Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori  

Norises valoda

Latviešu 

Norises ilgums

60–90 minūtes 

Dalības maksa

Lekciju cikls ir bezmaksas, tomēr aicinām
veikt ziedojumus Ukrainas atbalstam

Materiāli līdzņemšanai

Nav nepieciešami 

Pieteikšanās

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama 

Papildu informācija

T: (+371) 67 326 461  
E:  

Norises vieta

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs 
Konferenču zāle (1.stāvs) 
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga