10.03.2023. 18.00
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Lekcija:
Ukrainas māksla 19.-20.gs. mijā

Apritējis jau gads kopš ukraiņu tauta varonīgi cīnās par savu neatkarību un teritoriālo nedalāmību. Paužot solidaritāti Ukrainai un atgādinot par tās šobrīd apdraudētajām kultūras mantojuma vērtībām, piedāvājam četru lekciju ciklu par Ukrainas mākslu un arhitektūru.

19.–20. gadsimtu mijā Ukrainas arhitektūrā un vizuālajā mākslā savu uzplaukumu piedzīvoja jūgendstils, kas veidojās, saplūstot internacionālām un lokālām mākslinieciskajām idejām. Līdz Pirmajam pasaules karam jūgendstila estētika transformēja lielo Ukrainas pilsētu izskatu. Simbolisms glezniecībā atspoguļo Ukrainas mākslas ciešas saiknes ar folkloru un nacionāli dekoratīvu tradīciju.

Lekcijā apskatīsim slavenāko mākslinieku un arhitektu veikumus, pateicoties kuriem jūgendstils Ukrainā kļuvis par nacionālu stilu.

Lekciju cikls “Ukrainas māksla no 19. gs. līdz mūsdienām” sniedz priekšstatu par to, kā gadsimtu ietvaros mainījās un attīstījās māksla Ukrainā un kā ukraiņu mākslinieki ietekmēja mākslas procesus pasaules mērogā. Apskatītais periods ļauj Ukrainas mākslai pretnostatīt Latvijas piemērus, tostarp darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas, atklājot mūsu tautu līdzību un vienotību ne tikai kultūrvēsturiskā, bet arī sociālpolitiskā kontekstā.

Lekcijas vada mākslas zinātnieks Eduards Dorofejevs. Tās iespējams apmeklēt pa vienai, tomēr aicinām izmantot iespēju gūt pilnīgāku priekšstatu par Ukrainas mākslas attīstību un apmeklēt visu ciklu.

Papildu informācija

  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 15–20 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Norise pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Noderīga informācija par muzeja pieejamību atrodama šeit.
  • Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.

Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori  

Norises valoda

Latviešu 

Norises ilgums

60–90 minūtes 

Dalības maksa

Lekciju cikls ir bezmaksas, tomēr aicinām
veikt ziedojumus Ukrainas atbalstam 

Materiāli līdzņemšanai

Nav nepieciešami 

Pieteikšanās

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama 

Papildu informācija

T: (+371) 67 326 461  
E:  

Norises vieta

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs 
Konferenču zāle (1.stāvs) 
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga