LEKCIJA: Rīgas mākslinieku grupai 100
Stāsta mākslas vēsturniece Dr.h.c.art. EDVARDA ŠMITE
06.03.2020 18:00
Piektdien, 2020. gada 6. martā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) notiks mākslas vēsturnieces, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktores Edvardas Šmites lekcija “Rīgas mākslinieku grupai 100”.

PIETEIKŠANĀS UZ LEKCIJU IR NOSLĒGUSIES. BRĪVU VIETU VAIRS NAV.

 

Tuvojas Rīgas mākslinieku grupas pirmās izstādes simtgade. Pieminot seno notikumu, tiksimies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ekspozīcijā klasiskā modernisma zālē (3. stāvā), jo tieši šeit pirms 100 gadiem notika izstādes atklāšana. Vairāki no izstādes eksponātiem te redzami arī šodien, kas liecina par izstādes un tās dalībnieku nozīmi Latvijas kultūras vēsturē. Kopā ar Dr.h.c.art. Edvardu Šmiti vēlreiz pievērsīsimies šīm gleznām, atcerēsimies Rīgas mākslinieku grupas tapšanas vēsturi, pirmās izstādes dalībniekus un viņu ceļu mākslā.

 

Pirmo Rīgas mākslinieku grupas izstādi atklāja 1920. gada 7. martā Rīgas pilsētas mākslas muzejā (mūsdienās – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs). Klāt bija gandrīz visi galvaspilsētas kultūras darbinieki, un kritika secināja, ka “tik pārgalvīgu un tomēr mākslinieciski vērtīgu izstādi Latvijā redz pirmo reizi”. Izstādes katalogā grupa pārliecināti rakstīja: “Mūs vairs neapmierina vienkārša reālās dabas attēlošana. Taisni uz personības parādīšanu iziet šobrīd visas mūsu tieksmes. Ne dabu, objektīvo ārējo dabu, mēs gribam tagad dot savos darbos, bet paši savu individuālo dabu, savu garīgo būtību.”

 

Rīgas mākslinieku grupas pirmajā izstādē piedalījās Ģederts Eliass, Jēkabs Kazaks, Oto Skulme, Niklāvs Strunke, Romans Suta, Valdemārs Tone, Konrāds Ubāns, kā arī Aleksandra Beļcova, Eduards Lindbergs un Erasts Šveics. Tāpat izstādē eksponēja Jāzepa Grosvalda darbus, kurš neilgi pirms tam, 1920. gada 1. februārī, Parīzē nomira.

 

Impresionisma, akadēmiskā reālisma un jūgendstila garā skolotajai iepriekšējai paaudzei, līdzīgi kā daudziem laikabiedriem, formu sintēzes eksperimenti, dabas deformācija, atteikšanās no telpiskā dziļuma bija pilnīgi nepieņemamas lietas. Bet Rīgas mākslinieku grupas biedru spilgtās individualitātes veidojās skarbajos kara apstākļos, un tādēļ netrūka sīkstuma, lai aizstāvētu radošos principus un cīnītos par laikmetīgās mākslas mērķiem. “Krāsu un līniju mēmā valoda ir jāmācās, lai varētu izprast, kas viņā tiek runāts,” rakstīja Jānis Jaunsudrabiņš. Rīgas mākslinieku grupa bija pirmie avangardisti latviešu mākslā un atspoguļo radoši novatorisku latviešu mākslas vēstures posmu.

 

Atzīmējot Rīgas mākslinieku grupas simtgadi, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs gatavo plašu izstādi, kura no š.g. 1. augusta līdz 25. oktobrim būs skatāma Lielajā zālē. Tā parādīs Rīgas grupas vēstures nozīmīgos posmus, saistītus ar topošo gleznotāju rokraksta meklējumiem Pirmā pasaules kara laikā, ar 20. gadu kubisma un citu novatorisko virzienu stilistiskajām izpausmēm, kā arī pāreju 30. gadu sākumā uz gleznieciski reālistisku izteiksmes veidu. Kad 1938. gadā tika nodibināta Latvijas Rakstu un Mākslas kamera, grupa pastāvēja kā Tēlotājas mākslas sekcijas kopa, bet 1940. gadā, padomju varas laikā, tās darbība pārtrūka. Tomēr mākslinieki turpināja radīt, un ekspozīcijā tiks atspoguļots Rīgas mākslinieku grupas biedru devums arī 20. gadsimta 40.–60. gados gan Latvijā, gan trimdā. Izstāde “Rīgas mākslinieku grupa – 100” ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / 3. stāva ekspozīcijas zāles, Konferenču zāle (1. stāvā)

Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

CENA:

Ieejas biļete pastāvīgajā ekspozīcijā (pieaugušajiem – 3,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR, skolēniem – 0,50 EUR).

 

PAPILDU INFORMĀCIJA UN PIETEIKŠANĀS:

Vietu skaits ierobežots. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

 

PASĀKUMA KOORDINATORE:

Laura Dravniece, LNMM izglītības programmu kuratore

Saistītās preses relīzes