CREO ERGO SUM. Baltijas laikmetīgā keramika
Izstāde 3. Latvijas keramikas biennāles ietvaros
3. Latvijas keramikas biennāles programmas ietvaros no 2021. gada 3. augusta līdz 3. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma Baltijas laikmetīgās keramikas izstāde “CREO ERGO SUM”.

Lai iepazīstinātu sabiedrību ar Baltijas valstu laikmetīgās keramikas ievērojamākajiem māksliniekiem, nozares pašreizējo stāvokli un attīstību globalizācijas laikmeta koncepciju mainībā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs rīko izstādi ar nosaukumu “CREO ERGO SUM” jeb “RADU, TĀTAD ESMU”.

 

21. gadsimtā pasaulē vērojama augoša keramikas medija popularitāte laikmetīgās mākslas jomā. Raksturojot aktuālo keramikas renesansi, vizuālās mākslas pētnieki to sauc par “jauno video” un “desmitgades garšu”. Baltijas valstīs šis radošās izpausmes veids vienmēr ir bijis vēsturiski būtisks, bet pēdējā desmitgadē tas iegūst jaunu, plašāku skanējumu. Latvijā ik gadu tiek rīkoti nozīmīgi keramikas pasākumi, atsevišķu autoru darbi bieži tiek iekļauti dažādos vizuālās mākslas projektos. 2019. gadā Venēcijas biennālē Igaunijas paviljonā bija skatāma Kris Lemsalu vērienīga keramikas instalācija. Nākamajā – 2022. gadā – Latviju šajā slavenajā starptautiskajā forumā pārstāvēs porcelāna mākslas duets Skuja Braden (Latvija/ASV).

 

Izstādē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā savus darbus demonstrē kuratoru izvēlēti 19 keramiķi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Viņus vieno gan keramikas materiāls kā izpausmes līdzeklis, gan talants radīt, apliecinot mākslinieka būtību un misiju. Baltijas laikmetīgās keramikas izstāde aicina palūkoties uz radīšanas aktu kā savas esības pamatojumu. Lielākā daļa ekspozīcijā redzamo darbu tapuši pandēmijas izraisītās sociālās izolācijas laikā.

 

Teksts: Aivars Baranovskis

 

IZSTĀDES MĀKSLINIEKI:

Latvija: Kaspars Geiduks, Valda Podkalne, Dainis Pundurs, Juta Rindina, Ilona Romule, Elīna Titāne

Lietuva: Isroildžon BarotiEglė Einikytė-NarkevičienėMonika GedrimaitėMilena PirštelienėEgidijus RadvenskasAgnė ŠemberaitėRūta Šipalytė

Igaunija: Ingrid AllikKadi HektorLauri KiluskLaura PõldLeo RohlinAnne Türn

 

IZSTĀDI ORGANIZĒ:

LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, 

Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

Valsts kultūrkapitāla fonds, Igaunijas Kultūras fonds, Lietuvas Kultūras padome

 

IZSTĀDES KURATORI:

Aivars Baranovskis, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs / Latvija

Valentīns Petjko, Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs / Latvija

Aurelija SeilienėPanevēžas pilsētas mākslas galerijas Keramikas paviljons / Lietuva

Pille Kaleviste, Igaunijas Keramikas asociācija / Igaunija

 

IZSTĀDES KOORDINATORE:

Dace Ļaviņa, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja 

Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja

Saistītie pasākumi
Saistītās preses relīzes