Hermanis Ničs
Orģiju un mistēriju teātris
2021. gada septembrī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma austriešu mākslinieka Hermaņa Niča (Hermann Nitsch) personālizstāde “Orģiju un mistēriju teātris”.

1960. gados Hermanis Ničs (Hermann Nitsch, 1938) kopā ar Ginteru Brusu, Oto Mīlu, Rūdolfu Švarckogleru veidoja vienu no radikālākajām 20. gadsimta mākslas kustībām, kas mākslas vēsturē pazīstama ar nosaukumu “Vīnes akcionisti”. Par savu mūža darbu viņš atzīst 50. gadu beigās radīto Orģiju mistēriju teātri (Das Orgien-Mysterien-Theater), kas ir intensīva mākslas pieredze, kurā savienojas glezniecība, teātris, mūzika un lirika ar liturģiski reliģioziem elementiem.

 

Orģiju mistēriju teātra pamatā ir ideja radīt kaut ko vairāk par teātra iestudējumu, un Hermanis Ničs uzskata, ka tas ir iespējams tikai brīdī, kad vienlīdzīgi tiek iesaistīts un pārveidots gan skatītājs, gan aktieris. Savā ziņā tā ir mākslas terapija, pie kuras Vīnes akcionisti nonāca, pakāpeniski studējot Zigmunda Freida un Vilhelma Reiha darbus. Orģiju mistēriju teātrī nevar pasīvi vērot un palikt neitrālam, kā teicis Oto Mīls: “Mūsu darbība bija ne tikai mākslas forma, bet pāri visam eksistenciāla attieksme.”

 

Rituāls ir viena no būtiskākajām Niča mākslas sastāvdaļām. Jau 60. gados tie tika aprakstīti kā “estētisks lūgšanas veids”, kuros tiek pārradīti dionīsisko svētku un kristiešu rituāli. Kopumā visa mākslinieka daiļrade ir skatāma kā ritualizēta darbība, kurā atkal un atkal no jauna tiek iecerētas un izpildītas vienas un tās pašas akcijas/izrādes ar savstarpēji līdzīgiem elementiem, performatīvā veidā gleznotas vizuāli līdzīgas lielformāta abstraktas kompozīcijas, kurās iestrādāti performanču dalībnieku krekli, veidoti relikvāriji, kuros uzglabātas visdažādākās vielas, kas līdzdarbojas akciju tapšanā.

 

Ekspozīcijā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē būs apskatāmi zīmīgākie Hermaņa Niča mākslas rituāli – dokumentāli video materiāli no viņa dibinātā “Orģiju mistēriju teātra” akcijām, darbības glezniecības paraugi, kā arī objekti. Izstādi papildinās izglītības programma – sarunas ar mākslinieku, diskusiju un lekciju cikls.

 

PAR MĀKSLINIEKU

Hermanis Ničs ir austriešu avangarda mākslinieks, viens no “Vīnes akcionistiem”. Savos rituālos (akcijās) šīs mākslas kustības pārstāvji bieži kā izteiksmes līdzekļus izmanto pašsakropļotus ķermeņus, apgānīšanos, dzīvnieku iekšas, urīnu, fekālijas, asinis, tādā veidā izrādot zemapziņas reakciju pret pēckara Austrijas “attīrīšanos” no tās noziegumiem, dalības nacionālsociālismā un holokaustā.

 

Hermanis Ničs dzīvo un strādā Princendorfas pilī, kur norisinājās leģendārā akcija “Sešu dienu spēle” (1998). Austrijas pilsētiņā Mistelbahā ir izveidots arī Niča muzejs. Autora darbi ir iekļauti Ņujorkas Modernās mākslas muzeja, Londonas Teita galerijas krājumā, laikmetīgās mākslas kolekcijā “Essl” Austrijā, kā arī daudzās citās.

 

Teksts: Līna Birzaka-Priekule

 

IZSTĀDES PATRONS UN ORGANIZATORS:

VV Foundation

 

SADARBĪBAS PARTNERIS:

Hermaņa Niča fonds (Hermann Nitsch Foundation)

 

IZSTĀDES KURATORE:

Līna Birzaka-Priekule, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore

 

IZSTĀDES KOMUNIKĀCIJA: 

Anete Piņķe

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Sākot ar 14. oktobri ikvienam muzeja apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs (vizieris).
  3. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  4. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  5. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  6. Nodarbību laikā lūgums lietot tikai personīgos darba instrumentus un materiālus (krītiņus, zīmuļus, dzēšgumijas, spilvenus sēdēšanai).
  7. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.